Sedem krajín NATO už prekonalo rozpočtový cieľ

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Sedem krajín NATO už prekonalo rozpočtový cieľ

Ilustračné foto – TASR/AP

Severoatlantická aliancia v stredu zverejnila najnovšiu správu o výdavkoch spojencov na obranu.

Sedem krajín NATO už stanovený dvojpercentný rozpočtový cieľ dosiahlo a prekonalo, Slovensko sa drží sľúbeného harmonogramu výdavkov na obranu.

Konečným dátumom pre zber informácií bol 12. február 2019, pričom NATO upozornilo, že údaje o výdavkoch na obranu za rok 2018 sú v rovine odhadov. Každé ministerstvo obrany z 28 členských krajín Aliancie poskytuje aktuálne a odhadované budúce výdavky na obranu podľa dohodnutej definície výdavkov. Sumy predstavujú platby, ktoré vláda členskej krajiny skutočne vykonala alebo má vykonať v priebehu rozpočtového roka pre potreby svojich ozbrojených síl, spojencov alebo Aliancie.

Spojenci sa na summite v Cardiffe v septembri 2014 dohodli, že postupne - do roku 2024 - zvýšia svoje obranné rozpočtové výdavky na úroveň dvoch percent hrubého domáceho produktu (HDP). Od roku 2015 výdavky spojencov z Európy aj Severnej Ameriky začali naozaj rásť, najviac v roku 2017 - o šesť percent. Vlani bol zaznamenaný 3,8-percentný spoločný nárast výdavkov na obranu.

Najnovšia správa Aliancie potvrdila predošlé informácie, že sedem spojencov už v roku 2018 (odhady) tento cieľ dosiahlo - USA (3,39 % HDP), Grécko (2,22 %), Spojené kráľovstvo (2,15 %), Estónsko (2,07 %), Poľsko (2,05 %), Lotyšsko (2,03 %) a Litva (2 %). Z ostatných krajín majú k dosiahnutiu dvojpercentnej rozpočtovej méty najbližšie Rumuni (1,92 %) a Francúzi (1,82 %). Najslabšie, pod hranicou jedného percenta HDP, si túto povinnosť plnia v Luxembursku (0,54 %), Belgicku a Španielsku (po 0,93 %). Voči rozpočtovému stavu z roku 2014 zaostávajú tri krajiny - Albánsko, Belgicko a Chorvátsko.

Slovensko sa podľa najnovšej správy o výdavkoch spojencov drží stanoveného harmonogramu, keď odhady na rok 2018 hovoria o výdavkoch na úrovni 1,21 % HDP, čo je takmer 15-percentný nárast oproti roku 2017 a čo v číselnom vyjadrení znamená 1,316 miliardy USD. V prepočte na počet obyvateľov to znamená 251 USD na každého občana SR.

Slovensko chce stanovenú hranicu dosiahnuť v roku 2024. Slováci sa však zaradili medzi skupinu 16 spojencov, ktorí už prekročili 20-percentnú hranicu z celkových výdavkov na vojenské vybavenie - SR vlani dosiahla úroveň 22,3 percenta.

Podľa vplyvu obranných výdavkov na obyvateľov majú najväčšiu finančnú "záťaž" Američania (1846 USD na osobu), Nóri (1489) a Briti (924). Najmenej výdavky na obrany znášajú občania Albánska (59), Bulharska (124), Čiernej Hory (128) a Maďarska (190).
 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo