Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. marec 2019, 14:26

Sedem krajín NATO už prekonalo rozpočtový cieľ

Sedem krajín NATO už prekonalo rozpočtový cieľ

Ilustračné foto – TASR/AP

Severoatlantická aliancia v stredu zverejnila najnovšiu správu o výdavkoch spojencov na obranu.

Sedem krajín NATO už stanovený dvojpercentný rozpočtový cieľ dosiahlo a prekonalo, Slovensko sa drží sľúbeného harmonogramu výdavkov na obranu.

Konečným dátumom pre zber informácií bol 12. február 2019, pričom NATO upozornilo, že údaje o výdavkoch na obranu za rok 2018 sú v rovine odhadov. Každé ministerstvo obrany z 28 členských krajín Aliancie poskytuje aktuálne a odhadované budúce výdavky na obranu podľa dohodnutej definície výdavkov. Sumy predstavujú platby, ktoré vláda členskej krajiny skutočne vykonala alebo má vykonať v priebehu rozpočtového roka pre potreby svojich ozbrojených síl, spojencov alebo Aliancie.

Spojenci sa na summite v Cardiffe v septembri 2014 dohodli, že postupne - do roku 2024 - zvýšia svoje obranné rozpočtové výdavky na úroveň dvoch percent hrubého domáceho produktu (HDP). Od roku 2015 výdavky spojencov z Európy aj Severnej Ameriky začali naozaj rásť, najviac v roku 2017 - o šesť percent. Vlani bol zaznamenaný 3,8-percentný spoločný nárast výdavkov na obranu.

Najnovšia správa Aliancie potvrdila predošlé informácie, že sedem spojencov už v roku 2018 (odhady) tento cieľ dosiahlo - USA (3,39 % HDP), Grécko (2,22 %), Spojené kráľovstvo (2,15 %), Estónsko (2,07 %), Poľsko (2,05 %), Lotyšsko (2,03 %) a Litva (2 %). Z ostatných krajín majú k dosiahnutiu dvojpercentnej rozpočtovej méty najbližšie Rumuni (1,92 %) a Francúzi (1,82 %). Najslabšie, pod hranicou jedného percenta HDP, si túto povinnosť plnia v Luxembursku (0,54 %), Belgicku a Španielsku (po 0,93 %). Voči rozpočtovému stavu z roku 2014 zaostávajú tri krajiny - Albánsko, Belgicko a Chorvátsko.

Slovensko sa podľa najnovšej správy o výdavkoch spojencov drží stanoveného harmonogramu, keď odhady na rok 2018 hovoria o výdavkoch na úrovni 1,21 % HDP, čo je takmer 15-percentný nárast oproti roku 2017 a čo v číselnom vyjadrení znamená 1,316 miliardy USD. V prepočte na počet obyvateľov to znamená 251 USD na každého občana SR.

Slovensko chce stanovenú hranicu dosiahnuť v roku 2024. Slováci sa však zaradili medzi skupinu 16 spojencov, ktorí už prekročili 20-percentnú hranicu z celkových výdavkov na vojenské vybavenie - SR vlani dosiahla úroveň 22,3 percenta.

Podľa vplyvu obranných výdavkov na obyvateľov majú najväčšiu finančnú "záťaž" Američania (1846 USD na osobu), Nóri (1489) a Briti (924). Najmenej výdavky na obrany znášajú občania Albánska (59), Bulharska (124), Čiernej Hory (128) a Maďarska (190).
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 32 minútami

Predseda Smeru Robert Fico označil predsedu parlamentu Borisa Kollára za mafiána a jeho odvolávanie prirovnal k cirkusu. „Nevidíme dôvod, prečo by sme mali vystupovať v diskusii," povedal Fico s tým, že kauza diplomovej práce je to posledné, čo ich trápi. Dodal, že ak sa poslanci rozhodnú hlasovať, majú voľnú ruku. Ak by sa on rozhodol hlasovať, určite by bol podľa vlastných slov za odvolanie Kollára.

pred hodinou

Predseda Smeru Robert Fico žiadal doplniť do programu schôdze návrh na riešenie personálnych zmien vo výboroch. Tvrdí, že vystúpením 11 poslancov zo Smeru-SD títo stratili právo na predsednícke pozície v kontrolných výboroch. Predseda parlamentu Boris Kollár reagoval tým, že v zmysle rokovacieho poriadku musia byť procedurálne návrhy predložené pred začatím schôdze, a o návrhu Fica teda hlasovať nedal. (TASR)

pred 2 hodinami

Boris Kollár otvoril zasadnutie parlamentu a podal návrh na hlasovanie o jeho zotrvaní vo funkcii predsedu. Poslanci majú rokovať aj o takzvanom podnikateľskom kilečku, zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora či o štyroch návrhoch novelizácie interrupčného zákona. (TASR)

pred 2 hodinami

Trhová hodnota amerického výrobcu elektrických áut Tesla sa zvýšila na 170 miliárd dolárov, upevnila si tak pozíciu najväčšej automobilky v USA. Ide o hodnotu, ktorá prevyšuje trhovú kapitalizáciu všetkých troch konkurenčných automobiliek General Motors, Ford a Fiat Chrysler dohromady. (TASR)