Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
14. marec 2019

Fidesz z EPP nevylúčia, ak splní tri podmienky

Podarí sa pred voľbami do Európskeho parlamentu zabrániť rozkolu u európskych ľudovcov kvôli vzťahu k Viktorovi Orbánovi?
Fidesz z EPP nevylúčia, ak splní tri podmienky

Kontroverzná kampaň. Na snímke bilbordy v severomaďarskom meste Komárom 4. marca 2019 s nápisom: Máte právo na to, aby ste vedeli, čo pripravuje Brusel. EASYFOTO TASR – Ladislav Vallach

Schyľovalo sa k tomu už dlhšie, no touto propagačnou kampaňou definitívne pretiekol pohár trpezlivosti niektorých európskych konzervatívcov s maďarskou vládnou stranou Fidesz.

Bilbordy, na ktorých je predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker zobrazený s kontroverzným finančníkom Georgeom Sorosom za chrbtom, motivovali dve švédske stredo-pravé strany, aby ešte vo februári podali oficiálnu žiadosť o vylúčenie maďarského Fideszu z Európskej ľudovej strany (EPP). Medzičasom získali podporu asi 13 strán z 9 krajín.

EPP združuje európske konzervatívne, kresťanskodemokratické a stredo-pravé strany. Medzi nimi aj KDH, Most-Híd a SMK zo Slovenska. K ľudovcom okrem iných strán patrí aj nemecká CDU/CSU, poľská Občianska platforma alebo francúzski Republikáni... A, samozrejme, maďarský Fidesz.

V Európskom parlamente má EPP najpočetnejšiu poslaneckú skupinu. Patrí k nej aj luxemburská Kresťansko-sociálna ľudová strana predsedu Európskej komisie, Jean-Clauda Junckera.

Nečudo, že posledná maďarská propagačná kampaň medzi partnermi Fideszu na európskej úrovni vyvolala nevôľu. Jean-Claude Juncker, pri všetkých svojich nedostatkoch, hrá v drese rovnakého európskeho tímu ako strana Viktora Orbána. Mnohým európskym ľudovcom sa preto pochopiteľne nepáči, že sa s ním v Maďarsku narába ako so strašiakom.

Medzičasom sa veci trochu pohli. Politik nemeckej CSU Manfred Weber, ktorý je zároveň „spitzenkandidát“ európskych ľudovcov na post budúceho predsedu Európskej komisie, sa stretol s Viktorom Orbánom, aby nepríjemnú roztržku vyriešil.

Nemecký denník Die Welt včera zverejnil informáciu, že Manfred Weber a Viktor Orbán sa v rámci svojho budapeštianskeho stretnutia dohodli na troch podmienkach, ktorých splnením Fidesz predíde svojmu vylúčeniu z Európskej ľudovej strany. Ide o okamžité zastavenie bilbordovej kampane proti predsedovi EK Junckerovi; ospravedlnenie Viktora Orbána voči členom EPP, v súvislosti s ktorými okrem iného naznačil, že sú „užitočnými idiotmi“ ľavice. A že sa vyrieši otázka financovania Stredoeurópskej univerzity tak, aby mohla zostať pôsobiť v Maďarsku.

Záleží na Orbánovej ústretovosti

Členom skupiny EPP v Európskom parlamente je aj Ivan Štefanec (KDH). Europoslanec zo Slovenska pre Postoj potvrdil informáciu nemeckých médií o troch podmienkach, ktoré sa Viktor Orbán zaviazal splniť: „Či sa naozaj ospravedlní, uvidíme budúci týždeň.“

Štefanec svoje vlastné rozhodnutie, ako sa postaví k otázke prípadného vylúčenia Fideszu z EPP, ešte necháva otvorené: „Máme prirodzene záujem na upokojení situácie, no bude to závisieť od správania sa Viktora Orbána a či dá nejaké záruky, že nebude pokračovať s kampaňou, ktorá podľa mojej mienky nepomáha ani jemu, ani Maďarsku, ani občanom ostatných štátov EÚ.“

Najväčšiu snahu vylúčiť Fidesz z EPP vyvíjajú jej členovia zo Švédska a krajín Beneluxu. Pochopiteľne, silným kritikom Orbána je Junckerova strana z Luxemburska.

Silvio Berlusconi, ktorého Forza Italia je tiež členom európskych ľudovcov, sa, naopak, postavil na stranu Viktora Orbána. Skôr na stranu Fideszu sa taktiež stavajú viacerí členovia EPP zo stredovýchodnej Európy. Nemecké strany CDU a CSU, reprezentované Manfredom Weberom, sa usilujú o kompromisné riešenie.

„V EPP prebieha zatiaľ diskusia a ešte nie sme na jej konci,“ vysvetľuje Štefanec. „Z niektorých členských strán tiež zaznievajú rozporuplné reakcie.“

Konečné rozhodnutie padne na zhromaždení EPP v Bruseli 20. marca. Hlasovať sa napokon nemusí o vylúčení Fideszu, ale len o uznesení, ktorého znenie zrejme dohodne Manfred Weber a predseda EPP, francúzsky politik Joseph Daul.

Štefanec je optimistický, že konflikt sa podarí urovnať a nebude mať negatívny vplyv na šance ľudovcov vo voľbách do Európskeho parlamentu: „Verím, že súčasnú napätú situáciu pomôže upokojiť práve osobné zaangažovanie nášho špitzenkandidáta Manfreda Webera.“

Inzercia

Veľká predvolebná hra

Za prípadným vylúčením strany Viktora Orbána z EPP sa skrýva komplikovaná politická hra. Manfred Weber, ktorý je „špitzenkandidátom“ EPP na post budúceho šéfa Európskej komisie, by bez europoslancov Fideszu nemusel získať dosť hlasov na získanie tejto funkcie.

Politik bavorskej CSU je akoby medzi dvomi mlynskými kameňmi. Na jednej strane sa nachádza pod tlakom časti strán EPP, ktoré volajú po vylúčení Fideszu. Na druhej strane, celá EPP čelí hlasnej kritike zo strany ľavice, že si s Viktorom Orbánom nevie spraviť poriadok a drží nad ním ochrannú ruku navzdory jeho prešľapom voči demokracii v Maďarsku.

No tento tlak zľava nie je vedený len nezištným záujmom o maďarskú demokraciu. Strana európskych socialistov (PES) má vlastného „špitzenkandidáta“ na post predsedu Európskej komisie. Je ním súčasný prvý podpredseda EK, socialista Frans Timmermans.

Ľavica dúfa, že stredo-praví ľudovci sa na postoji k Fideszu pred voľbami do europarlamentu rozhádajú. Zvýšilo by to šance strán PES v jednotlivých krajinách na dobrý výsledok. A to by zase zvýšilo pravdepodobnosť, že predsedom Európskej komisie sa stane socialista Timmermans, a nie konzervatívec Weber.      

Z prostredia strany Fidesz zaznieva ešte jedna možná motivácia eurosocialistov. Ak by sa im podarilo donútiť ľudovcov, aby zo svojich radov vylúčili stranu Viktora Orbána, zajtra by mohol vzniknúť podobný tlak na vylúčenie napríklad Berlusconiho strany Forza Italia, či iných kontroverzne vnímaných strán EPP. A takto by sa podarilo salámovou metódou rozložiť najsilnejšiu politickú skupinu v Európskom parlamente.   

Tu treba dodať, že aj Strana európskych socialistov má vo svojich radoch kontroverzne vnímaných členov. Ostatne, pred pár rokmi sa v súvislosti s PES diskutovalo aj o jej slovenskom členovi – strane Smer.   

Je to o hodnotách

Poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská (Kresťanská únia) priznáva, že niektoré prvky vnútropolitického vývoja v Maďarsku, ktoré sa týkajú právneho štátu, slobody médií, kampane proti Junckerovi či korupcie a klientelizmu, sú problematické: „Niečo podľa mňa súvisí s tým, že Fidesz už vládne príliš dlho a je mocensky príliš sebaistý. No vnímam aj to, že Maďarsku sa vyčítajú veci, s ktorými majú problém tiež iné krajiny, lenže v ich prípade sa to prechádza mlčaním alebo je kritika oveľa miernejšia.“

Europoslankyňa hovorí, že otázka stavu demokracie v Maďarsku sa niekedy používa na zastretie nevôle voči konzervatívnym hodnotovým a politickým pozíciám Fideszu a maďarskej vlády. „Veľmi sa to zintenzívnilo po prijatí novej maďarskej ústavy, v ktorej bola spomenutá svätoštefanská koruna, definícia života a manželstva. Pamätám si, ako tieto tri veci vtedy veľmi popudili ľavicovo-liberálnych kolegov v Európskom parlamente.“

Anna Záborská zatiaľ nevie, či jej novozaložená Kresťanská únia bude členom Európskej ľudovej strany. Keďže sama už nie je členkou KDH, nebude môcť o budúcnosti Fideszu hlasovať, hoci stále pôsobí v poslaneckom klube EPP.

Za vylúčenie maďarských kolegov by však podľa vlastných slov určite nehlasovala, ani keby mohla: „Maďarská delegácia medzi ľudovcami veľmi konzistentne a disciplinovane hlasuje konzervatívne. Keby Fidesz odišiel, ťažisko v EPP by sa preklopilo príliš smerom k pozíciám liberálnejších členských strán.“

V 751-člennom Európskom parlamente majú v súčasnosti európski ľudovci 217 kresiel. Z toho 11 patrí Fideszu (plus ďalší poslanec s Fideszom úzko spolupracujúcich maďarských kresťanských demokratov).

Všeobecne panuje očakávanie, že májové voľby do Európskeho parlamentu môžu oslabiť ľudovcov i socialistov. Za týchto okolností sa zíde každé jedno poslanecké kreslo.   

Odporúčame