Prešovskí gréckokatolíci a RTVS sa sporia o nahrávku homílie

Podľa Prešovskej archieparchie je medializovaný prepis neodvysielanej homílie nesprávny a vytrhnutý z kontextu. Europoslanec Škripek zvažuje trestné oznámenie.

RTVS pred niekoľkými dňami požiadala Prešovskú archieparchiu o súhlas so zverejnením spornej časti homílie kňaza Rastislava Baku. Gréckokatolíci vydali vyhlásenie, v ktorom požadujú to isté od RTVS.

Po tom, čo Aktuality.sk zverejnili zvláštne pôsobiaci preklad Bakovej kázne, Postoy.sk požiadal RTVS o potvrdenie autenticity prekladu. Zvukovým záznamom nahraným v rusínskom jazyku totiž disponuje Rádio Regina, ktoré kázeň nahralo a následne odmietlo odvysielať. Nakoľko súhlas so zverejnením spornej časti kázne RTVS ani po opakovaných oficiálnych žiadostiach doposiaľ nedostala, nemôžeme v tejto chvíli potvrdiť, ani vyvrátiť pravosť tohto prepisu,“ odpísala nám hovorkyňa Dominika Šulková.

K vzniknutej situácii sa v stredu večer vyjadril hovorca Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík. Keďže RTVS robí obštrukcie s odvysielaním liturgie s homíliou, ktorá mala zaznieť v nedeľu 18. januára v národnostnom vysielaní Rádia Regina, Prešovská archieparchia požiadala RTVS o nahrávku celej liturgie s homíliou a súhlas s jej zverejnením. Zatiaľ sme ani nahrávku ani súhlas nedostali,“ uviedol hovorca Petrík.

Zároveň spochybnil prepis kázne, ktorý sa objavil v médiách. „Písomný prepis možno urobiť iba z nahrávky. Homília zaznela v rusínskom jazyku. My sme neposkytli médiám prepis do slovenského jazyka, preto je otázne, aký a odkiaľ je. Evidentne je vtrhnutý z kontextu, nie je to správny preklad, chýbajú v ňom vety a slová, nie je to celá homília,“ dodal Petrík, podľa ktorého médiá o kázni informovali zavádzajúco a nepravdivo.

Podľa hovorkyne RTVS kázeň neodvysielali aj preto, že bola nielen v rozpore s pravidlami vysielania RTVS pred referendom, ale hraničila aj s tzv. hate speech a porušovaním slovenskej a medzinárodnej legislatívy. Hovorca prešovských gréckokatolíkov to však odmieta. „Nesúhlasíme s tvrdením RTVS, že predmetná homília porušila slovenskú a medzinárodnú legislatívu a je nenávistným prejavom. Trváme na našich predchádzajúcich stanoviskách, že neodvysielanie a rozhodnutie zostrihať homíliu, bolo narušením slobody slova, náboženskej slobody a práv národnostných menšín,“ reagoval Petrík.

Do výmeny názorov sa zapojil aj europoslanec Branislav Škripek. Na tlačovej konferencii a na sociálnej sieti uviedol, že disponuje pôvodnou nahrávkou. „Môžem povedať, že zdôvodnenie RTVS o tzv. 'hatespeech' – nenávistnej reči – je len výhovorkou pre škandalóznu cenzúru zo strany verejnoprávneho média pred nastávajúcim referendom,“ uviedol Škripek, ktorý zvažuje podanie trestného oznámenia na Aktuality.sk. Portál zavádzajúco zostrihal pôvodnú neodvysielanú nahrávku gréckokatolíckej liturgie v nelogickom poradí tak, aby vyznievala poburujúco a nenávistne voči ľuďom s okrajovým sexuálnym cítením,“ dodal Škripek.

Imrich Gazda

Ilustračné foto: rtvs.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo