Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. marec 2019, 10:32

Tvrdý brexit na obzore

Tvrdý brexit na obzore

Britská premiérka Theresa Mayová počas prejavu na rokovaní Dolnej snemovne britského parlamentu v Londýne 12. marca 2019. Foto TASR/AP

Theresa Mayová včera večer doma opäť nepresadila dohodu o odchode Británie z EÚ. Stále sú tak v hre aj extrémne scenáre.

Hlasovanie o brexitovej dohode 17 dní pred výstupom z EÚ. Všetko alebo nič. Moment, keď už aj tvrdí brexiteri musia pochopiť, že toto je možno posledná šanca, ako vystúpiť z EÚ k 29. marcu 2019.

Aj takto možno kalkulovala včera ráno Theresa Mayová. Noc predtým sa jej podarilo dohodnúť dodatočné garancie, ktoré sa týkali írskej poistky. Došlo k tomu doslova v hodine dvanástej, premiérka letela do Štrasburgu v pondelok neskoro večer a počas noci podpisovala s Junckerom dodatočné dohody.

Garancie týkajúce sa poistky možno rozdeliť do troch bodov. Zásadný bol ten prvý, ktorý stanovoval, že ak v období počas rokovaní o obchodnej zmluve medzi EÚ a Britániou dôjde ku komplikáciám z dôvodu nedostatku dobrej vôle zo strany EÚ, tak Británia môže navrhnúť vypovedanie írskej poistky.

O tomto návrhu by následne rozhodoval arbitrážny panel. Ďalší bod včerajších dohôd dopĺňal politickú deklaráciu oboch strán tým, že sa EÚ prihlásila k tvrdeniu, že írska poistka je len dočasným riešením.

Tretia časť bolo, naopak, unilaterálne vyhlásenie Britov týkajúce sa poistky.

Právne záväzný bol však len prvý bod dodatočných dohôd. Aj to však stačilo pre počiatočný optimizmus. A to najmä kvôli prvotným reakciám poslancov Demokratickej Únie Severného Írska, ktoré boli skôr pozitívne. Rovnako sa javilo, že spokojná by mohla byť aj skupina tvrdých brexiterov okolo Reesa Mogga. Obe skupiny však tvrdili, že s definitívnou reakciou počkajú na stanovisko generálneho advokáta Spojeného Kráľovstva Geoffreyho Coxa.

Ako Cox zabil Mayovej dohodu

Keď však generálny advokát prehovoril, bolo jasné, že Mayovej dohoda bude pochovaná po druhýkrát. Cox síce potvrdil, že politická vôľa jednoznačne potvrdzuje vôľu oboch strán, aby írska poistka platila len dočasne, ale v právnom výklade sa veľa nezmenilo. Opäť potvrdil, že neexistuje garancia toho, že Británia môže vypovedať írsku poistku z akýchkoľvek dôvodov. Použitá formulácia o nedostatku dobrej vôle EÚ počas rokovaní je totiž príliš vágna a pomerne voľne interpretovateľná.

V zásade by sa mohlo stať, že sa predstavy o obchodných rokovaniach na oboch stranách budú len líšiť. Británia by tak nemala možnosť poistku vypovedať a Severné Írsko by mohlo ostať uväznené v patovej situácii na dlhé roky.

Po tomto právnom výklade sa už hralo iba o to, aká masívna bude prehra Mayovej vo večernom hlasovaní. A aj keď v priebehu dňa pribúdali hlasy poslancov, ktorí oproti hlasovaniu z januára menili názor a chystali sa tentoraz dohodu podporiť, aj tak bolo jasné, že na úspech to stačiť nebude. To sa potvrdilo o ôsmej večer.

Porážka Mayovej nebola taká dramatická ako naposledy, tentoraz bol návrh odmietnutý väčšinou 149 hlasov (minule to bolo až o 230). Aj tak však ide o zásadnú prehru, ktorá otvára dvere novým scenárom.

Už dnes večer tak budú poslanci dolnej snemovne hlasovať o vystúpení z EÚ bez akejkoľvek dohody. Premiérka Mayová už včera potvrdila, že umožní konzervatívnym poslancom voľné hlasovanie k tejto téme. Ona sama však bude hlasovať proti výstupu bez dohody.

Keďže sa k nej pridá minimálne časť vlastných poslancov a proti výstupu bez dohody je aj celá opozícia, je zrejmé, že táto možnosť bude s najväčšou pravdepodobnosťou dnes večer zamietnutá.

Nasledovať bude ďalšie hlasovanie vo štvrtok, ktoré rozhodne o tom, či Británia požiada o predĺženie prechodného obdobia, a teda o oddialenie brexitu. Bude však potrebné vyjadriť aj to, o aký dlhý odklad Británia žiada. Brusel už opakovane zdôraznil, že potrebuje najmä vedieť, prečo vlastne Británia žiada o odklad. Únia chce jednoducho vedieť, aký je plán B a k čomu prípadný odklad smeruje.

Juncker aj Tusk medzitým potvrdili, že o Mayovej návrhu sa už rokovať nebude. Existuje totiž stále šanca, že sa  Mayová  pokúsi o nemožné a skúsi svoju dohodu presadiť po tretíkrát.

Šanca na úspech pri tomto postupe je nereálna, rovnako však nepoznáme alternatívne riešenia. Jeremy Corbyn spomína predčasné parlamentné voľby a iná časť opozície hovorí o druhom referende. Obe tieto hlasovania však potrebujú značný čas, aby došlo k ich uskutočneniu. Na to by bolo potrebné predĺžiť prechodné obdobie.

Ani odklad ešte nič nerieši

Tu vyskakujú hneď dva problémy: tým prvým sú voľby do bruselského parlamentu na konci mája, v ktorých sa už s Britániou nepočíta. Druhý problém takéhoto oddialenia je skôr vnútropolitický. Nemalá časť voličov, ktorí hlasovali pred troma rokmi za brexit, sa bude cítiť zradená a nadobudne pocit, že estabilišment sa pokúša zastaviť brexit.

Ďalšou možnosťou je tak krátke oddialenie brexitu o pár týždňov, teda k  odchodu by došlo pred 23. májom tohto roku. Tu je však opäť problémom chýbajúca alternatíva k Mayovej dohode. Je temer nemožné predpokladať, že v takom krátkom časovom úseku by došlo k uzatvoreniu novej komplexnej dohody s Úniou. Krátky odklad preto vlastne nemusí vyriešiť vôbec nič.

Rovnako platí, že akýkoľvek odklad či nebodaj odvolanie brexitu musí potvrdiť všetkých 27 členských štátov Únie. A tie už začínajú byť z celej situácie značne unavené. Chýba im najmä konštruktívny prístup zo strany Británie, ktorý by konečne získal väčšinovú podporu.

Túto situáciu si tak dobre uvedomujú aj Rees Mogg a jeho skupina. Vedia, že aj keď dnes večer poslanci formálne odmietnu brexit bez dohody, EÚ môže vcelku reálne odmietnuť alternatívne riešenia, ktoré poskytnú Briti. A to najmä z dôvodu ich formálnej nerealizovateľnosti či nereálnosti. K tvrdému brexitu tak môže dôjsť aj bez jeho schválenia, a to z dôvodu neexistujúcich alternatív. Či sa táto hrozba naplní, sa dozvieme už v najbližších dňoch. Do 29. marca ostáva len 16 dní.          

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 32 minútami

Najskorší možný termín začatia výstavby druhého profilu tunela Branisko bude podľa ministra dopravy Andreja Doležala v roku 2025. Súčasne dodal, že podľa toho, kde druhý profil tunela Branisko bude, sa bude dať odhadovať, v akom časovom rámci by mohol byť aj dokončený. Zatiaľ však nie je vypracovaná ani projektová dokumentácia. (TASR)

pred 52 minútami

Verejné obstarávanie na tlač vládnych novín spustí Úrad vlády do konca leta. Novinami chce úrad vlády dosiahnuť väčšiu informovanosť ľudí o tom, ako funguje štát, ako ich ovplyvňuje konkrétna zmena zákona, ale aj to, koľko peňazí štát vyberá a na čo ich vynakladá. Noviny by mali vychádzať ako bezplatný mesačník s predpokladaným rozsahom 32 strán. (TASR)

pred hodinou

Rakúsko chce, aby balík na zotavenie ekonomiky pomohol tým najchudobnejším krajinám Európskej únie. Na základe súčasného plánu by totiž najviac peňazí malo získať Taliansko, Španielsko alebo Poľsko. Podľa rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza by peniaze mali smerovať najmä do ekologizácie ekonomiky, digitalizácie či podpory reforiem. (TASR)

pred hodinou

Mexiko má štvrtý najvyšší počet úmrtí na COVID-19 vo svete. V nedeľu prevýšil 35-tisíc a prekonal tak Taliansko. Mexiko sa v počte úmrtí zaradilo za Spojené štáty, Brazíliu a Veľkú Britániu. (TASR)

pred 12 hodinami

O novele, ktorá upravuje oblasť potratov, by mali poslanci parlamentu hlasovať v utorok popoludní. V úvode dňa sa majú venovať zmenám v štátnom rozpočte. Poslanci by na aktuálnej schôdzi mali tiež definitívne rozhodnúť aj o novele zákona o prokuratúre, ktorá upravuje spôsob voľby šéfa Generálnej prokuratúry. (TASR)