Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
12. marec 2019

Koho volia vaši?

Ako s deťmi hodnotiť prezidentských kandidátov.
Koho volia vaši?

Foto Pavol Rábara

Deti už na základnej škole riešia medzi sebou prezidentské voľby, hodnotia jednotlivých kandidátov, dochádza k triednym polemikám. Ako hodnotiť pred malými deťmi na prvom stupni jednotlivých kandidátov, keďže primárne ich vnímanie rozlišuje len skratkovito na dobrého a zlého politika, podľa toho, koho rodičia volia?

Albín Škoviera, špeciálny pedagóg, Katolícka univerzita v Ružomberku a Univerzita Pardubice

Polemiky (aj bohaté na emócie) medzi deťmi existujú už na prvom stupni základnej školy. Nie sú ale ani tak o samotnej politike, tá je iba akýmsi aktuálnym koloritom, ako predovšetkým o obhajovaní svojej rodiny. To je totiž tá „správna politická strana“ každého dieťaťa. Liberáli, konzervatívci i socialisti sú im ukradnutí. Každá veľká spoločenská udalosť, tak ako ňou bola vražda Kuciaka a sú ňou aj voľby prezidenta, nám rodičom umožňuje zaujať hodnotový postoj a sprostredkovať ho našim deťom. To je aj podstatný zmysel výchovy. Je to naša výchovná šanca.

Prvá vec je sprostredkovať im to, že je to naozaj vážna vec, že je to zodpovednosť a sloboda, a týka sa našej prítomnosti i budúcnosti. Druhý krok je povedať deťom, na základe čoho sa rozhodujeme, kto túto našu predstavu napĺňa, kto nie. Ak našim kritériom bude len to, že to má byť žena (veď prezidentku sme ešte nemali), tak to máme jednoduché, je jediná, to ale o osobnostnej kvalite kandidáta nič nehovorí.

Naše deti si zaslúžia oveľa štruktúrovanejšie zdôvodnenie výberu. Nie marketingový produkt, ale príbeh. Kandidáta, ktorý je spojený s odvahou, s dlhodobo konzistentnými postojmi a takými morálnymi hodnotami, ktoré sú nám blízke, s politickou skúsenosťou (prezident je politická funkcia), schopnosťou ľudí spájať. Z hľadiska výchovy nie je najdôležitejšie to, či nakoniec bude – nebude zvolený „náš“ kandidát , ale to, že deťom nepriamo povieme, čo sú naše hodnoty.

Inzercia

Katarína Winterová, doktorka pedagogiky, mediátorka, vedie internetové poradenstvo pre rodičov.

V dnešnom svete sa nedá deti „odstrihnúť“ od informácií. Ak by ich aj nepočuli v škole či doma, môžu si ich ľahko prečítať na internete, sociálnych sieťach… Je potom prirodzené, že deti sa začnú s týmito vecami zaoberať a hľadať pre ne rôzne vysvetlenia. Odrazu vidia a uvedomujú si, že svet – spoločnosť je tvorená širšími vzťahmi a súvislosťami. Tak aj téma politika (dnes práve prezidentské voľby) v rôznej miere zasiahne deti.

Pri hľadaní odpovede na otázku, či hodnotiť politikov pred malými deťmi, si treba uvedomiť, že to neostane len pri hodnotiacich slovách „je dobrý“ – „je zlý“. Hodnotenie politikov (ale aj všeobecne ľudí) otvára ďalšie a ďalšie otázky detí. Chcú sa totiž zorientovať, chcú vedieť viac o tom, prečo sme to povedali, ako sme to mysleli. Vtedy už nestačí len povedať, že politika nie je pre deti. Očakávajme ale, že deti automaticky preberú náš názor. A buďme pripravení a ochotní odpovedať aj na ich ďalšie otázky.

Keď sa už nevieme vyhnúť hodnotiacim verdiktom, pokúsme sa deťom jasne a v takej hĺbke, ktorá im bude stačiť, vysvetliť, prečo daného politika považujeme za vhodného a toho už menej. Nezabúdajme, že deti nedokážu vnímať politiku v širších súvislostiach.

Ak už hodnotíme, nezabudnime hodnotiť politika ako politika – jeho prácu, a nie ako človeka. Učíme tým deti, že mať iný názor je v poriadku, a hoci s ním nesúhlasíme, rešpektujeme ho.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame