Gréckokatolícka kázeň nie je žiadna sláva, ale ani hatespeech

Portál aktuality.sk uverejnil prepis kázne, o ktorej sa vedie spor medzi RTVS a Gréckokatolíckou cirkvou. Nadpis zvýraznili citovaním jej expresívnej časti, v texte dodali, že „gréckokatolícky kňaz útočil na homosexuálov“.

Nech sa na to pozrieme akokoľvek, mali by sme priznať, že kázeň sama osebe nemá veľkú úroveň a je škoda, že práve o nej sa vedie spor. Napriek tomu zopár poznámok.

Nárečové slová v kázni pochádzajú z toho, že bola hovorená v rusínskom jazyku. Bola to riadne plánovaná kázeň pre rusínsku národnostnú menšinu. Samotný prepis podľa všetkého ani nie je pôvodný, ale niekým nie úplne preložený do slovenského jazyka.

Nech to bolo akokoľvek zvýraznené, v kázni nezaznel útok na homosexuálov ako osoby. Varuje sa v nej pred upadajúcou morálkou, experimentami v sexuálnej výchove mladistvých, odoberaním detí štátnymi úradníkmi či zvýhodňovaním homosexuálnych párov miesto podpory rodín s deťmi. Rozlíšenie medzi osobami a praxou v celej tejto nepríjemnej téme všetci kritici účelovo obchádzajú. Kňaz hovoril všeobecne o potrebe zastaviť „takúto toleranciu a prekrúcanie“, nijako nie homosexuálov ako osoby. Ak si aj odmyslíte nie veľmi kultivovanú formu, obsah sa nedá označiť za „hate speech“ proti nim.

Na druhej strane, informácia o sexuálnej výchove v košickej škole je pochybná, pretože stojí iba na anonymných svedectvách. Experimenty so sexuálnou výchovou všeobecne reálne existujú, nie je ich málo a majú ťažké dôsledky, za ktoré by mal ísť niekto sedieť. Ale používať hoaxy je podkopávaním dobrých snáh, na ktorých je referendum založené.

Lukáš Obšitník

Pozn. autora (29.1.): V čase písania článku som ohľadne prípadu košickej školy vychádzal iba z medializovaných správ, po upozornení na ďalšie informácie beriem späť tvrdenie, že šlo o hoax. Materiály programu "Hrou proti AIDS" naozaj obsahujú "precvičenie" sexuálnych úkonov, nemuselo ísť teda o falošnú informáciu. Program je navyše určený stredným školám, tu išlo o základnú školu. Nech tá hodina dopadla akokoľvek, platí, že rodičia by sa mali omnoho viac zaujímať o to, čo a ako sa učia ich deti.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo