Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
14. marec 2019

Nevídane svieža kniha pre dnešnú nestálu dobu

Čo si o knihe Štěpána Smolena myslia vyštudovaná manažérka, rektor Kolégia Antona Neuwirtha a autorka knihy Klub nerozbitných detí?
Nevídane svieža kniha pre dnešnú nestálu dobu

V čom ich oslovila kniha Buď, kde sihovoria Stanislava Gajdošová, Martin Luterán a Slávka Kubíková.

Kniha s liekmi, ktoré pôsobia a uzdravujú

Kniha Buď, kde si sa ku mne dostala, keď môj život vyzeral ako slečna v autobuse v prológu. Spoiler: na sedadle pred sebou monitor, na kolenách počítač, v jednej ruke mobil, v druhej noviny a káva. Za jednu cestu autobusom prepínajúc a prijímajúc viac informácií ako jej babička azda za celý život.

Už po prvých stranách som vedela, že toto stretnutie bude bolestné. Vedela som aj, že to bude bolesť, ktorá ma priťahuje. Pretože niekde hlboko vnútri viem, že ma očistí. Ako keď začínam bežeckú sezónu alebo jarné upratovanie. Nechce sa mi, no tuším, že radosť na konci bude oveľa väčšia, ako si teraz viem predstaviť, a cesta k nej je len cez námahu.

V knihe sa smiešny seminarista premiestňuje za svätcami z púšte, v skutočnosti ich Štěpán Smolen humorom a pretlmočením do hipsterčiny priniesol k nám. Neviem, či by som ich počúvala, keby mi benediktíni len dali čítať knihu apoftegiem – múdrostí púštnych otcov. Takto ku mne hovorili jazykom môjho kmeňa, usvedčovali ma na každej strane a pozývali do netušenej hĺbky.

Jeden výrok so mnou pôjde ešte dlho, predlho: „Duša je studnička – keď ju prehĺbiš, tak sa očistí, keď ju zasypeš, tak zmizne.“ Pozývam všetkých prehĺbiť studničku svojej duše touto knihou. Zdieľať

V období veľkej životnej únavy zo života „na všetky strany“ mi púštni otcovia hovorili o pútnikovi, ktorý zomiera hneď za dedinou. Vždy keď sa stúpanie na horu zdalo ťažké, zišiel a skúsil inú horu – nikdy tak neuvidel svet z výšky a nezistil, čo je na druhej strane.

Na moju tendenciu ísť hľadať moje poslanie na cesty, sa mi nežne smiali: pre hľadanie svojho poslania urobíš viac, keď okopeš jeden záhon paradajok v záhradke. Na moje choroby zvané výkonnosť, honba za podnetmi a strach z ticha mi naordinovali horké lieky: duchovnú triezvosť, pôst, zacielenie, fyzickú prácu, rutinu, opätovné povstávanie, rozlišovanie, čítanie, modlitbu a bdenie. Zapchala som si nos, prehltla a … ony začali pôsobiť a uzdravovať.

Tak som si kúpila päť výtlačkov Buď, kde si a začala ich požičiavať a rozdávať. Pri odchode zo svojej turbo práce som sa lúčila so študentmi aj kolegami odkazom na túto knihu a výrok, ktorý so mnou pôjde ešte dlho, predlho. „Duše je studánka – když ji prohloubíš, tak se očistí, když ji zasypeš, tak zmizí.“ Pozývam všetkých prehĺbiť studničku svojej duše touto knihou. Keby niečo, mám doma zopár kópií.

Stanislava Gajdošová
Skautka a vyštudovaná manažérka.

Múdrosť podaná tak, že zarezáva do živého

Viackrát sme sa pokúšali študentom v Kolégiu Antona Neuwirtha priblížiť múdrosť púštnych otcov čítaním apoftegiem počas pôstnych večerí. Veľmi to nešlo. Najčastejšou reakciou na výroky z inej doby a času bol smiech. Zdalo sa neuveriteľné, že by táto čudná prísnosť a strohosť mohla niečo hovoriť mladému človeku dnešnej doby. Veď my predsa nežijeme na púšti, nie sme pustovníci a ani nemusíme byť.

„Načo to vôbec čítame?“ bola častá reakcia. A hoci som vedel, že v tých výrokoch je skrytá svieža a stále aktuálna múdrosť, musel som kapitulovať pred realitou, že sa k nej naši študenti počas jedenia večere jednoducho nevedia dostať.

Posolstvo tejto knihy je prekvapivé, možno povzbudivé, osvetľujúce a rozhodne vyrušujúce. Dnešná nestála doba potrebuje múdrosť púštnych otcov oveľa viac ako ktorákoľvek predtým. Zdieľať

O pár rokov neskôr sa mi dostala do rúk kniha Štěpána Smolena Buď, kde si. Čítal som a žasol. Mladý český kňaz dokázal múdrosť púštnych otcov podať tak, že zarezávala do živého. Ak chceme žiť s Bohom, potrebujeme čisté srdce. Na dosiahnutie čistého srdca potrebujeme stálosť myšlienok. K stálosti myšlienok nám pomôže stálosť miesta, záväzok povolania, rutina atď. V krátkej a ľahko čítanej knihe sa pomaly rozbaľovali hlboké pravdy o človeku, o mne a objavila sa mapa cesty, ktorá vedie k šťastiu – k zjednoteniu sa s Bohom.

„Zostarni pri svojom diele“ – odporúčanie, ktoré vo mne znie dodnes roky po prvom prečítaní knihy. Odporúčanie, ktoré takto vytrhnuté z kontextu možno nepôsobí presvedčivo, ale po prečítaní knihy dáva perfektný zmysel. Spomeniem si naň vždy vtedy, keď cítim pokušenie porovnávať sa s inými, ktorí robia lepšie platenú prácu; keď pochybujem, či som prijal na seba tie správne záväzky a či by som predsa len nemal robiť niečo iné, niekde inde s niekým iným; keď mám chuť sa na všetko vykašľať a utiecť niekde ďaleko a začať nový život. Vábenie k nestálosti, úteku, inému životu je všade okolo nás a každý ho asi zažil. Je na tom niečo zlé chcieť žiť lepší život, túžiť po zmene? Odpoveď nájdete v Smolenovej knihe.

Posolstvo tejto knihy je prekvapivé, možno povzbudivé, osvetľujúce a rozhodne vyrušujúce. Má v sebe nevídanú sviežosť, ktorá sa neuveriteľne líši od bežných zatuchnutých kazateľských návodov na život. A pritom na ňom nie je nič nové. Jeho autori sú už tisícky rokov v nebi. Dnešná nestála doba však potrebuje ich múdrosť oveľa viac ako ktorákoľvek predtým. Táto kniha je skvelým pozvaním do dialógu s nimi.

Ešte jedno varovanie na záver – kniha sa číta ľahko, ale žije veľmi-veľmi ťažko. Stojí to však za to. V ponuke je hlboká radosť prameniaca z nevyčerpateľného zdroja.

Inzercia

Martin Luterán
Rektor Kolégia Antona Neuwirtha.

Keď do hluku sveta zaznie tichá pravda

Z času na čas sa to stane. Do hluku, v ktorom sa všetci jeden cez druhého prekrikujú, každý so zaručeným názorom, každý s jednoznačným presvedčením (o tom, ako sa má žiť, ale najmä, čo všetko treba vidieť a zažiť a mať, kde sú najšťavnatejšie hamburgery, kde najzasneženejšie zjazdovky a kde najvirtuálnejšia realita) – tak do takéhoto chaosu zaznie tichá pravda. A ako to už niekedy s pravdami chodí, aj táto má podobu starca s prenikavým pohľadom.

Skrátka, týpek – niečo medzi bezdomovcom a deduškom Večerníčkom – príde a niečo zamumle. Nie nahlas, len tak pomimo. Ako keď si niekto odkašle, ako keď sa chlapec zohne a zaviaže si šnúrku na topánke, ako keď si slečna na večierku prehodí nohu cez nohu a z čela odhrnie vlasy. Tak takto starec predhodí svoju tichú pravdu.

Hluk utíchne. Všetci sa zaseknú v polke vety, ostanú v údive s otvorenými ústami.

Presne to sa deje v knihe Buď, kde si. (V nej a po nej.)

Prelínajú sa v nej tri príbehy. Prvý, príbeh púštnych otcov, sa odohral fakt hrozne dávno, v treťom či štvrtom storočí. Je úplne jednoduchý: kedysi bývalo zopár podivínov osamote na púšti. Žili v jaskyniach, plietli košíky a dumali o Bohu. Nič viac.

Mladý český kňaz je nevídaný spisovateľský talent. Rozmaznaný moderný čitateľ napriek obavám veľmi rýchlo pochopí, že nič záživnejšie, zábavnejšie a pre svoj život relevantnejšie hádam ešte nikdy nečítal. Zdieľať

Prešlo mnoho storočí a začal sa príbeh číslo dva. Mladý český kňaz pochopil, že naša postmoderná hedonistická doba nepotrebuje počuť nič naliehavejšie ako dávne púštne dumky. O tom, ako sa hľadá Boh. Spísal to do knihy.

Zhodou okolností sa stalo, že mladý český kňaz je nevídaný spisovateľský talent. Rozmaznaný moderný čitateľ sa aj trochu obáva, či tie zastarané múdrosti nebudú rozťahané, nezrozumiteľné a – božechráň – nudné, ale keď začne čítať, veľmi rýchlo pochopí, že nič záživnejšie, zábavnejšie a pre svoj život relevantnejšie hádam ešte nikdy nečítal.

A to je bod, v ktorom sa začína tretí príbeh. Ten, v ktorom takmer dve tisícročia mŕtvi starci zasahujú v našom storočí. Naťahujú ruku z neba a menia život ľuďom, ktorí Smolenovu knihu čítajú. Preto každému, kto v hluku sveta nechce stratiť dušu, odporúčam, aby sa do toho príbehu zapojil. Zasiahne aj vás.

Buď, kde si prichádza v správny čas a na správne miesto. Tam, kde sa to celé deje: tu a teraz.

Slávka Kubíková
Bývalá reportérka týždenníka Trend, autorka knihy Klub nerozbitných detí.

Knihu Štěpána Smolena Buď, kde si môžete vo výhodnej zľave 10 % zakúpiť tu.

Odporúčame