Bojujem za slušné Slovensko celý život (video)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Bojujem za slušné Slovensko celý život (video)

František Mikloško si v čase komunizmu nevybral cestu osobných výhod a konformizmu, ale zostal verný svojmu presvedčeniu a hodnotám slobody, kresťanstva a demokracie.

Bol síce talentovaný matematik, no napriek tomu mohol pracovať len ako robotník. Vo voľnom čase sa však venoval mladým ľuďom a pomáhal vytvárať malé ostrovy slobody, kde mohli ľudia slobodne myslieť a veriť. 

Z vnútornej slobody sa postupne stala vonkajšia sloboda a on našiel odvahu, aby vyšiel s priateľmi do ulíc a začal meniť budúcnosť. Bol to on, kto zvolal Sviečkovú manifestáciu v marci 1988. Už o rok neskôr prišla Nežná revolúcia, zásadný zlom našej histórie.

František sa angažoval v hnutí Verejnosť proti násililu a stal sa prvým predsedom parlamentu. Ten, čo bol tak prenasledovaný, sa stáva znamením zmeny a jednou z vedúcich osobností slovenskej politiky.

Neskôr sa v prvej línii podieľal na boji proti mečiarizmu a rozkrádaniu štátu. Vždy sa snažil byť na strane tých, ktorí boli prenasledovaní a utláčaní, vždy sa snažil hľadať cesty k tomu, ako by naša spoločnosť mohla byť viac spravodlivá a slobodná. Zároveň si však uvedomoval, že sloboda sama osebe nestačí, že ju treba naplniť hodnotami, ktoré ju nielen udržia, ale aj budú zveľaďovať.

František Mikloško bol za niekoľko desaťročí človekom, ktorý nehľadal vlastný prospech, ale išlo mu o dobro Slovenska a všetkých jeho občanov bez ohľadu na presvedčenie či politické názory. Za tie roky našiel navyše priateľov na stranách, ktoré sa zdajú byť navzájom vzdialené, cez neho sa však stali zrazu akosi zázračne blízke.

Je to človek, ktorý nerozďeľuje, ale spája. Je to človek, za ktorého hovorí história. Kto ďalší môže toto povedať? On je ten, na ktorého sa môžeme spoľahnúť. Veď kto sa toľkokrát osvedčil v minulosti, či sa neosvedčí aj v budúcnosti? 

História je dobrá učiteľka. A dnes nám hovorí o tom, kto by bol dobrý prezident Slovenskej republiky. Nebojme sa ju počúvať. Nechajme si od nej poradiť.

 

Objednávateľ: Arthur media, s. r. o., Lovinského 22, 811 01 Bratislava, IČO: 35904941
Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s. r. o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo