Britskí poslanci budú dnes hlasovať o tvrdom brexite

Britskí poslanci budú dnes hlasovať o tvrdom brexite

Theresa Mayová počas prejavu v Dolnej snemovni 12. marca 2019. Foto: TASR/AP

Včera britský parlament dohodu o brexite odmietol.

aktualizujeme

20.25 Britskí poslanci odmietli aj druhú dohodu o brexite rozdielom 149 hlasov. Dohoda premiérky Theresy Mayovej bola dnes večer odmietnutá v pomere hlasov 391 ku 242. 

Informuje o tom denník Guardian. 

V januárovom hlasovaní dohodu podporilo 202 poslancov a 432 bolo proti.

V stredu by poslanci Dolnej snemovne mali hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody, čo však podľa pozorovateľov tiež nebude úspešné. V takomto prípade by mal parlament vo štvrtok hlasovať o predĺžení termínu odchodu z Únie.

V prípade, že poslanci ani tento návrh schvália, bude musieť premiérka o jeho odsúhlasenie požiadať EÚ.

Corbyn vyzval na nové voľby; Barnier na prípravy na brexit bez dohody

Vodca britskej Labouristickej strany Jeremy Corbyn povedal, že je čas na nové voľby. 

„Vláda opäť utrpela porážku, a to ohromnou väčšinou. Teraz si musí priznať, že táto dohoda je mŕtva,“ povedal vodca labouristov po tom, čo za Mayovej dohodu o brexite hlasovalo 242 poslancov a 391 ich bolo proti. Zároveň však dodal, že labouristi sú ochotní spolupracovať s vládou na novej dohode o brexite.

Corbyn odmietol možnosť, že by Británia odišla z Únie bez dohody. Práve takýto návrh predloží premiérka Dolnej snemovni parlamentu v stredu. Predpokladá sa, že ho poslanci neschvália a vo štvrtok budú hlasovať o odložení termínu odchodu Británie z EÚ, ktorý je stanovený na 29. marca.

„Je mi nesmierne ľúto rozhodnutia, ktoré táto snemovňa dnes urobila,“ povedala po hlasovaní Mayová s tým, že Británia teraz stojí pred nezávideniahodným rozhodnutím, ktoré však musí urobiť. Podľa nej si poslanci môžu vybrať medzi odložením brexitu, usporiadaním ďalšieho referenda alebo odchodom na základe inej dohody. 

Proti pozmenenému vládnemu návrhu o dohode o brexite hlasovalo aj 75 poslancov Mayovej Konzervatívnej strany, 235 konzervatívcov bolo za. Dohodu podporili aj štyria nezávislí poslanci a traja labouristi.

Poľutovanie nad neúspešným hlasovaním o dohode vyjadril aj hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. 

„EÚ urobila všetko pre to, aby bola dohoda o odchode Británie z EÚ schválená. Túto patovú situáciu môže vyriešiť iba Británia. Naše prípravy na odchod 'bez dohody' sú teraz dôležitejšie ako predtým,“ uviedol na Twitteri Barnier.

19.50 Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier varoval dnes britských poslancov pred „nebezpečnou ilúziou“, že by mohli ťažiť z tzv. prechodného obdobia aj bez schválenia dohody o brexite. 

„Počúvajúc debatu v Dolnej snemovni britského parlamentu: Zdá sa, že panuje nebezpečná ilúzia, že Británia by mohla profitovať z prechodného obdobia aj bez dohody o brexite,“ napísal na sociálnej sieti Twitter. „Poviem to jasne: Jediným právnym základom pre prechodné obdobie je dohoda. Nijaká dohoda znamená nijaké prechodné obdobie,“ dodal.

16.30  Britská premiérka Theresa Mayová v utorok na úvod rozpravy v Dolnej snemovni parlamentu povedala, že ak poslanci v hlasovaní nepodporia prepracovanú verziu dohody o vystúpení Británie z EÚ, brexit by sa nemusel uskutočniť.

Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

„Vláda sa veľmi usilovala zabezpečiť lepšiu dohodu o brexite, ktorá si zaslúži podporu všetkých poslancov. Ak nedôjde k schváleniu tejto dohody, brexit by sa nemusel uskutočniť. Je absolútnym imperatívom, aby sme brexit uskutočnili,“ povedala v utorok pred hlasovaním o dohode o vystúpení Británie z EÚ Mayová.

Severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), ktorá v parlamente podporuje Mayovej menšinovú konzervatívnu vládu, však medzičasom vyhlásila, že jej poslanci za mierne prepracovanú verziu dohody o brexite hlasovať nebudú.

Poslanec Škótskej národnej strany (SNP) na margo večerného hlasovania o dohode uviedol, že „už teraz je jasné, že premiérka utrpí porážku, a to ťažkú“.

13.30 Generálny prokurátor Anglicka a Walesu Geoffrey Cox vyhlásil, že zmeny v dohode o tzv. brexite, ktoré v pondelok dohodla s predstaviteľmi EÚ britská premiérka Theresa Mayová, neeliminujú riziko toho, že Británia zostane nedobrovoľne viazaná obchodnými pravidlami EÚ.

Cox pripustil, že predmetné zmeny „znižujú hrozbu toho, že Spojené kráľovstvo uviazne natrvalo a nedobrovoľne“ v zajatí obchodných pravidiel Únie v súvislosti s tzv. írskou poistkou. Dodal však, že aj napriek tomu nedávajú Británii „prostriedky s medzinárodnou platnosťou“, na základe ktorých by Londýn mohol odstúpiť od írskej poistky bez súhlasu Bruselu. 

13.00 Tri dodatočné dokumenty k dohode o tzv. brexite, ktoré v pondelok na stretnutí s predstaviteľmi EÚ vyrokovala britská premiérka Theresa Mayová, nemusia britských poslancov uspokojiť, a to pre pretrvávajúce pochybnosti o ich právnej záväznosti.

Medzi britskými poslancami panuje skepticizmus, píše tlačová agentúra AP.

Predseda Eurokomisie Jean-Claude Juncker víta britskú premiérku Theresu Mayovú. Foto: TASR/AP

11.00 Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker tvrdí, že Británia musí odísť z EÚ najneskôr do eurovolieb. Uviedol to v liste predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi.

Eurovoľby sa budú konať v dňoch 23. – 26. mája.

Agentúra Reuters uviedla, že Juncker v liste informoval Tuska o najnovších rokovaniach s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Tie boli zamerané na odstránenie prekážok, ktoré doteraz bránili britským poslancom schváliť dohodu o riadenom brexite, podľa ktorej Británia opustí Úniu 29. marca.

Mayová v pondelok v noci, po rokovaniach s Junckerom na pôde EP v Štrasburgu, na poslednú chvíľu dosiahla „právne záväzné zmeny“, ktoré by mali umožniť britským zákonodarcom odobriť tzv. rozvodovú dohodu. Nie je však jasné, či tieto zmeny váhajúcich britských poslancov presvedčia, aby za ňu aj zahlasovali. Ak sa tak nestane, hrozí scenár „tvrdého brexitu“ alebo krátky odklad vystúpenia z EÚ.

Juncker v tejto súvislosti Tuska informoval, že brexit nemožno odložiť na neskôr, ako je dátum eurovolieb, inak by museli Briti voliť svojich vlastných zástupcov v EP.

„Ak Británia dovtedy neopustí Európsku úniu, bude právne zaviazaná organizovať tieto voľby,“ spresnil Juncker. Spojené kráľovstvo má v súčasnom 751-člennom europarlamente 73 poslancov. Ak by sa voľby do EP museli konať aj v Británii, v praxi by to znamenalo zrušenie návrhu, podľa ktorého sa má počet kresiel v EP znížiť na 705, pričom časť voľných mandátov po britských poslancoch má byť prerozdelená medzi viaceré členské krajiny EÚ.

8.00 Britská vláda v pondelok vyhlásila, že počas rozhovorov premiérky Theresy Mayovej s predstaviteľmi Európskej únie v Štrasburgu sa dohodli „právne záväzné zmeny“ v dohode o brexite.

David Lidington, ktorý je de facto Mayovej zástupcom, uviedol v britskom parlamente, že premiérka „zabezpečila právne záväzné zmeny, ktoré posilnia a zlepšia“ dohodu o odchode z EÚ, ako aj budúce vzťahy s Úniou.

Podľa Lidingtona vláda predstaví poslancom tri dokumenty. Prvý je spoločným právne záväzným nástrojom umožňujúcim Británii odstúpiť od takzvanej írskej poistky, ktorej hlavným cieľom je udržanie režimu otvorenej hranice medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko. Lidington uviedol, že obe strany budú spolupracovať, aby sa írska poistka nahradila alternatívnymi opatreniami do decembra 2020.

Druhým dokumentom je spoločné vyhlásenie, ktoré sa pridá k politickej deklarácii o budúcom vzťahu medzi EÚ a Britániou. Tretím dokumentom je podľa servera BBC „jednostranná deklarácia“, ktorá zdôrazní postoj Británie, že jej nič nemôže zabrániť od odstúpenia od ustanovenia o írskej poistke, ak diskusie o budúcom vzťahu s EÚ stroskotajú.

Mayová v pondelok neskoro večer po rokovaniach v Štrasburgu vystúpila na tlačovej konferencii spolu s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a potvrdila, že dohodla právne záväzné zmeny tak, ako to britský parlament požadoval. Podľa nej je jasné, že írska poistka nemôže byť trvalá a Británia by mohla od nej jednostranne odstúpiť. Z dohody vyplýva, že Británia opäť nadobudne kontrolu nad svojimi zákonmi a bude môcť viesť nezávislú obchodnú politiku, dodala Mayová.

Juncker vyzval britských poslancov, aby dohodu podporili, a zdôraznil, že buď bude táto dohoda, alebo „k brexitu možno nedôjde vôbec“. Podľa agentúry AP varoval, že „nové rokovania“ už nebudú. Uviedol, že v prípade zamietnutia dohody už nebude „žiadna tretia šanca“. Dodal, že hovoril s írskym premiérom Leom Varadkarom a ten mu naznačil pripravenosť akceptovať posilnené záruky ponúknuté Londýnu.

Britská opozičná Labouristická strana v reakcii vyzvala parlament, aby hlasoval proti dohode vyrokovanej premiérkou Mayovou. Dohoda s Európskou komisiou neobsahuje nič, čo by sa blížilo k zmenám, ktoré Mayová prisľúbila parlamentu, uviedol vodca labouristov Jeremy Corbyn. „Preto musia poslanci túto dohodu odmietnuť,“ zdôraznil.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu budú o dohode o vystúpení Británie z EÚ druhýkrát hlasovať v utorok. V prvom januárovom hlasovaní ju odmietli veľkou väčšinou hlasov, najmä pre sporné ustanovenie o írskej poistke.

Na jej základe by pre Severné Írsko dočasne platili odlišné podmienky obchodovania s EÚ, aké by sa týkali zvyšku Spojeného kráľovstva. Tento „záložný plán“ pre Írsko však veľká časť britských zákonodarcov vníma ako pascu, ktorá ich krajinu navždy zviaže obchodnými pravidlami Únie a znemožní Londýnu uzatvárať samostatné obchodné dohody s partnermi vo svete. 

V prípade opätovného zamietnutia dohody hrozí tvrdý brexit alebo odloženie termínu odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ. Termín brexitu je stanovený na 29. marca.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo