Život ako svedectvo a posolstvo

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Život ako svedectvo a posolstvo

František Mikloško a Ján Figeľ v Bratislave 11. marca 2019. Foto: archív autora

Skutočnosť, že Slovensko je slobodné, demokratické a európske, spomedzi prezidentských kandidátov najviac zosobňuje postava Františka Mikloška. On k týmto výdobytkom spomedzi uchádzačov o najvyšší úrad aj najviac prispel.

O dva týždne si pripomenieme výročie bratislavského Veľkého piatka 1988 a Deň zápasu za ľudské práva. Sviečková manifestácia je výnimočná udalosť v našich novodobých dejinách. Ňou sa začalo obdobie pádu komunistického režimu v bývalom Československu.

Náboženská sloboda je slobodou myslenia, svedomia, viery a presvedčenia. Je dôležitá pre všetkých – veriacich a neveriacich. Je najhlbším výrazom osobnej slobody a dôstojnosti. Je to civilizačné kritérium a predpoklad občianskych a politických práv a dobre spravovanej spoločnosti. František Mikloško bol jedným z hlavných organizátorov Sviečkovej manifestácie. Zápas za ľudské práva a dôstojnosť, za spravodlivé Slovensko sa stal základom jeho presvedčenia a životného posolstva.

František Mikloško je najvhodnejším kandidátom na úrad prezidenta, keďže svoju odvahu, statočnosť a zmysel pre pravdu a spravodlivosť prejavil aj v zápase s mečiarizmom, keď bola u nás ohrozená sloboda slova, ústavnosť a právny štát.

Zároveň v rôznych pozíciách, zvlášť ako predseda SNR po prvých slobodných voľbách, sa usiloval o nápravu a zmiernenie krívd minulosti, o ospravedlnenie sa za deportácie židovských spoluobčanov, o slovensko-maďarské zmierenie, o obnovu Trnavskej univerzity, neskoršie o integráciu Slovenska do euroatlantických štruktúr, o zriadenie Ústavu pamäti národa a o vytvorenie Katolíckej univerzity, o kultúrnu obnovu Slovenska.

Stretnutie podporovateľov F. Mikloška z radov KDH, OĽaNO a KÚ 11. marca 2019. Foto: archív autora

Posolstvom a kampaňou Františka Mikloška nie je všadeprítomný bilbordový smog ani lacné sľuby, ani teatrálne gestá, ani oportunizmus. Jeho kampaň – to je predovšetkým jeho životný príbeh a autentické postoje odvahy a statočnosti v zápase o pravdu a o slušné a spravodlivé Slovensko.

V rámci volebnej ponuky prezidentských kandidátov a programov pre Slovensko je Mikloškovo osobné svedectvo najsilnejšie a najvhodnejšie.

(Odznelo na tlačovej konferencii na podporu Františka Mikloška za prezidenta SR 11. marca 2019 v Bratislave.)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo