Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. marec 2019, 14:02

Slovensko odmietlo finančnú pomoc USA pri obnove vojenských letísk

Slovensko odmietlo finančnú pomoc USA pri obnove vojenských letísk

Minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) počas rokovania 40. schôdze NR SR 30. januára 2019 v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian

Ministerstvo obrany to podľa RTVS odôvodňuje aj tým, že investícia „zasahuje do majetkových práv a suverenity Slovenskej republiky“.

Slovensko odmietlo finančnú investíciu USA v hodnote 105 miliónov eur smerovanú do obnovy letísk Malacky a Sliač. O ukončení rokovaní Ministerstva obrany informovala RTVS. 

Rezort obrany podľa RTVS odmietnutie investície odôvodňuje aj tým, že ponuka nereflektuje na požiadavky slovenských ozbrojených síl a že „zasahuje do majetkových práv a suverenity Slovenskej republiky“.

Andrej Danko, predseda SNS, ktorej nominant Peter Gajdoš riadi ministerstvo obrany, sa v nedeľu vyjadril, že „Slovensko má dosť svojich peňazí, nikdy žiadne iné vojská okrem cvičení na území SR byť nemôžu“. Súčasne pohrozil, že ak by Slovensko prijalo americkú investíciu, SNS by odišla z vlády.

Most-Híd vyjadrila nad jeho postojom počudovanie, keďže spojenecké investície do infraštruktúry ozbrojených síl by mali byť vo všeobecnosti vnímané pozitívne. „Predstavitelia SNS vrátane ministra obrany v diskusiách o nevyhovujúcom stave našej armády doteraz argumentovali tým, že ozbrojené sily sú podfinancované. Preto nerozumieme radikálnemu obratu stanoviska SNS, ktorým naznačuje, že finančných prostriedkov je zrazu dosť,“ uviedla sa v stanovisku strana Most-Híd.

"Rezort obrany považuje za ohrozenie, respektíve obmedzenie suverenity Slovenskej republiky akékoľvek vytvorenie právnych podmienok na pôsobenie cudzích ozbrojených síl na území Slovenska na neurčitý čas, s možnosťou vypovedania zmluvy najskôr po uplynutí doby 10 rokov od nadobudnutia jej platnosti, s 12-mesačnou výpovednou dobou," informovala hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

Inzercia

Rezort zároveň tvrdí, že takéto pôsobenie cudzích vojsk by mohlo byť v zmysle terminológie NATO považované za vytvorenie základne cudzích vojsk na území Slovenska, s čím vedenie ministerstva obrany zásadne nesúhlasí.

V prípade podpisu dohody o obrannej spolupráci by sa podľa rezortu vytvoril precedens, ktorý by umožňoval umiestnenie cudzích vojsk území Slovenskej republiky. "A to navyše bez toho, aby bol stanovený počet amerických vojakov, počty vojenskej techniky, ako aj materiálu bez špecifikovania druhu a konkrétneho účelu," priblížila Capáková.

Ministerstvo zároveň nesúhlasí ani s neopodstatneným zvýhodnením príslušníkov americkej armády, civilných zložiek, ich rodinných príslušníkov a amerických kontraktorov v porovnaní s príslušníkmi ozbrojených síl členských štátov NATO. Tvrdí, že takéto výhody nemajú žiadne ozbrojené sily členských štátov ani v čase prípadnej pomoci SR v rámci kolektívnej obrany, a ani v súvislosti s nadštandardnou spoluprácou pri ochrane vzdušného priestoru.

Ponuka USA v súlade s programom Európskej iniciatívy odstrašenia (EDI) bola podľa slov Capákovej zameraná výhradne na budovanie zariadení, objektov, ktoré slúžia prioritne na rozmiestnenie príslušníkov americkej armády, vojenskej techniky a materiálu, a to na akékoľvek účely. Rezort tvrdí, že nezodpovedala operačným požiadavkám OS SR a NATO s cieľom zabezpečenia podpory hostiteľskej krajiny iným silám členských štátov NATO. 

"O uvedených skutočnostiach sme listom informovali aj ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR," doplnila s tým, že rezort si naďalej plní záväzky v rámci NATO.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.