Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
11. marec 2019

Kanadský premiér stráca transparentnú tvár

Korupcia v pätách Justina Trudeaua, progresívnej ikony západného sveta.
Kanadský premiér stráca transparentnú tvár

Kanadský premiér Justin Trudeau 27. februára 2019 v Montreale. Foto: TASR/AP

47-ročný kanadský premiér Justin Trudeau sa na začiatku februára dostal do veľkých problémov. Obraz transparentnosti globálne populárnej progresívnej ikony v čase úpadku liberálnej demokracie narušil korupčný škandál. Pošpinil ho natoľko, že výhra jeho liberálnej strany v októbrových federálnych parlamentných voľbách už vôbec nemusí byť samozrejmosťou.

Kabinet založený na rodovej rovnosti a etnickej rozmanitosti, prijatie utečencov v čase vrcholu migračnej krízy, boj s klimatickými zmenami, zmier s domorodým obyvateľstvom či účasť na dúhovom pochode a imidž Antitrumpa. Žiadne z týchto rozhodnutí kanadskému premiérovi pred domácim publikom neuškodili. Práve naopak, popularita Justina Trudeaua raketovo vzrástla nielen doma, ale i v zahraničí a mnohí ukazovali na Kanadu ako na krajinu, ktorú obchádza svetová vlna populizmu a antisystému.

Najnovšia kauza, ktorej médiá dali názov LavScam však otriasla jeho vládou natoľko, že demisiu podali už dve ministerky a čoraz viac ľudí na čele s opozičnými konzervatívcami volajú po jeho konci. Obvinenia z neprimeraného nátlaku na bývalú generálnu prokurátorku so zámerom uzavrieť dohodu so spoločnosťou, ktorá čelí obvineniam z podplácania líbyjského režimu Muammara Kaddáfího výrazne podkopali jeho imidž.

Kšefty s Kaddáfím

Podľa tvrdení, ktoré boli prvýkrát publikované v Globe and Mail 7. februára, zamestnanci úradu predsedu vlády, ako aj premiér osobne, údajne vyvíjali počas jesene minulého roka nátlak na generálnu prokurátorku a zároveň ministerku spravodlivosti Jody Wilsonovú-Raybouldovú v prípade stavbárskej spoločnosti SNC-Lavalin.

Cieľom malo byť zrušenie rozhodnutia o trestnom stíhaní danej spoločnosti, ktorá bola obvinená z podplácania a korupcie súvisiacej so zmluvami v Líbyi medzi rokmi 2001 až 2011. Spoločnosť SNC-Lavalin mala totiž vynaložiť okolo 48 miliónov kanadských dolárov (v prepočte približne 32 miliónov eur) na úplatky líbyjským úradníkom počas režimu Muammara Kaddáfího, v snahe získať lukratívne projekty v krajine. V prípade úspešnosti zastavenia trestného konania by spoločnosť zaplatila len pokutu.

Zahraničné podplácanie je podľa kanadského zákona nelegálne, čo má za cieľ zastaviť kanadské spoločnosti od podpory korupčných úradníkov a diktátorov v niektorých z najviac zaostalých a utláčajúcich režimoch sveta.

Ak by nakoniec spoločnosť SNC-Lavalin odsúdili z podplácania, dostala by desaťročný zákaz uchádzania sa o federálne zákazky, čo by mohlo mať pre región Quebecu, v ktorej spoločnosť sídli a zamestnáva približne 3 400 ľudí, hlboké politické a ekonomické dôsledky.

Quebec je významná provincia, ktorá sa dlhodobo považuje za dôležitú základňu liberálnej strany pre víťazstvo v nadchádzajúcich októbrových parlamentných voľbách. Trudeau tak podľa bývalej prokurátorky neoprávnene tlačil na problém, ktorý by potenciálne postihol tisíce pracovných miest v jeho domovskej provincii a ohrozil jeho ďalšiu politickú budúcnosť.

Kauzálne obete

Jody Wilsonová-Raybouldová, prvá ministerka s domorodými koreňmi vôbec, je známa najmä vďaka legalizácii marihuany na rekreačné účely, ako aj kvôli presadeniu legislatívy týkajúcej sa asistovanej samovraždy. Rezignovala už minulý mesiac, avšak z postu ministerky pre vojnových veteránov, kde bola krátko predtým presunutá z postu ministerky spravodlivosti. Potom čo Trudeau spochybnil jej svedectvo stálou prítomnosťou v kabinete, do hodiny odstúpila.

Samotná kauza ju však doviedla až k vypočutiu pred výborom v dolnej komore parlamentu, počas ktorého sa vyjadrila, že bola vystavená „skrytým hrozbám“. Rovnako je podľa nej nevhodné, aby v tomto prípade brala ohľad na „stranícke politické“ dôsledky. Wilsonová-Raybouldová však počas vypočutia dodala, že hoci sa aj sám Trudeau zúčastnil na vytrvalom úsilí presvedčiť ju, neporušil podľa nej žiadne zákony.

Ďalšia rana však prišla, keď svoju demisiu podala ministerka Jane Philpottová. „Usúdila som, že musím rezignovať zo svojho postu člena vlády,“ napísala Philpottová. Podľa vlastných slov prestala dôverovať tomu, akým spôsobom sa Trudeauov kabinet stavia k celému škandálu, zostáva však členkou liberálnej strany.

Philpottová bola považovaná za jednu z najdôležitejších ministrov Trudeauovho kabinetu. Pôvodným povolaním lekárka spočiatku šéfovala ministerstvu zdravotníctva, po čase sa stala ministerkou domorodých služieb až sa v januári tohto roka dostala na úradu pre dohľad nad federálnym rozpočtom.

Po rezignácii ministerky spravodlivosti predstúpil pred výbornom v dolnej komore parlamentu aj Gerald Butts, bývalý hlavný Trudeauov tajomník a poradca, ktorý sa ho zastal s verziou neexistencie žiadneho politického tlaku – len obavy z toho, či by stíhanie nemalo vplyv na miestne hospodárstvo. Gerald Butts je jedným z najbližších Trudeauovych spojencov a jeden zo strojcov silného volebného výsledku v roku 2015. Obaja sú priatelia od svojich univerzitných čias. Vo februári kvôli vypuknutiu kauzy rezignoval.

Kanadský premiér Justin Trudeau máva dúhovou vlajkou počas pochodu za práva sexuálnych menšín Pride Parade vo Vancouvri 5. augusta 2018. FOTO TASR/AP

Inzercia

Podozrenia odmieta

Na minulotýždňovej tlačovej konferencii ku kauze Justin Trudeau dementoval známu charakterizáciu udalostí, ako aj tvrdenia o akomkoľvek nátlaku. Opakovane zdôrazňoval, že lobovanie za stavebný gigant SNC-Lavalin bolo vynaložené len v mene ochrany pracovných miest a dôchodcov – spoločnosť vlastní časť verejného dôchodkového fondu.

Priznal sa však k tomu, že vyzval bývalú generálnu prokurátorku Jody Wilsonovú Raybouldovú, aby sa obrátila na mimosúdne vyrovnanie so spoločnosťou, ako aj to, že sa jej snažil pripomenúť skutočnosť, že stavebná spoločnosť SNC-Lavalin je v Quebecu významným zamestnávateľom. Trudeau tiež poznamenal, že mu o tlaku nikdy nepovedala, a preto o ňom ani nevedel.

V reakcii na obavy z politického zasahovania si počká na stanovisko externých odborníkov, či by nemalo dôjsť k prípadnému oddeleniu úlohy generálneho prokurátora od ministra spravodlivosti.

Líder opozičných konzervatívcov Andrew Scheer napriek tomu vyzval premiéra, aby odstúpil, a požaduje policajné vyšetrovanie celej kauzy. „Justin Trudeau už nemôže ďalej skrývať skutočnosť, že bol stredobodom pokusu o zasahovanie do trestného stíhania. Už nemôže ďalej s čistým svedomím pôsobiť na čele tejto krajiny,“ povedal.

O akú spoločnosť ide?

Spoločnosť SNC-Lavalin sídliaca v Montreale je jedna z najväčších strojárskych a stavebných firiem na svete, ktorá má dlhodobo úzke väzby s kanadskou vládou. Ide o firmu s príjmami vo výške 9,3 miliárd kanadských dolárov s vyše 50-tisíc zamestnancami v 160 krajinách, z toho okolo 9-tisíc priamo v Kanade. Spoločnosť vznikla v roku 1991 zlúčením dvoch stavebných firiem SNC a Lavalin.

Práve spoločnosť Lavalin je známa stavbou strechy na montrealskom štadióne letných olympijských hier 1976 realizovanej počas vlády Justinovho otca Pierra Trudeaua. Letné olympijské hry 1976 sa stali jednými z najdrahších vôbec, keďže došlo až k 13-násobnému prekročeniu rozpočtu. Mesto Montreal takmer zbankrotovalo a dôsledky zadlženosti mesta je možné vidieť i dnes. Sieť úradníkov bola vtedy odsúdená za korupciu, no pri žiadnom z nich nebolo vtedy dokázané priame napojenie na firmu Lavalin.

Trudeauov koniec?

Trudeauov ťažko budovaný obraz sa po posledných obvineniach pomaly rozpadáva. Sedem mesiacov pred parlamentnými voľbami sa jeho popularita začína rúcať, pričom ešte donedávna sa zdalo, že ich liberálna strana vyhrá s prehľadom. V prieskumoch verejnej mienky však Trudeauovu liberálnu stranu už predbiehajú opoziční konzervatívci o 5 percentuálnych bodov.

Vyšachovaním Wilsonovej-Raybouldovej z kabinetu si Trudeau vyslúžil označenie pokryteckého feministu a v spojitosti s posledným škandálom sa opäť zhoršili aj vzťahy s domorodým obyvateľstvom, ktorých zmier s vládou bývalá ministerka ako „jedna z nich“ predstavovala.

Podľa Nanos Research si viac ako polovica Kanaďanov myslí (i keď v Quebecu ide o nižšie číslo), že obvinenia proti spoločnosti SNC-Lavalin sa majú skončiť začatím trestného konania, čo znamená ďalšiu prehru pre Trudeaua. Priliať olej do ohňa však ešte môže už začaté vyšetrovanie federálneho komisára pre etiku.

Politický stratég z Montrealu a bývalý konzervatívny vládny poradca Carl Vallée o Trudeauovi pre Irish Times povedal, že „hoci plánoval byť premiérom dúhy a jednorožcov a mal v úmysle robiť politiku inak, nakoniec sa riadi podľa starého štýlu politiky“.

Spor stál Justina Trudeua zatiaľ dvoch členov kabinetu, donútil k rezignácii jeho najvyššie postaveného priateľa a stál stratu časti dôvery. I keď je zriedkavé, aby z principiálnych dôvodov v Kanade odstupovali ministri podľa Nelsona Wisemana, profesor politických vied na Torontskej univerzite, nedôjde k pádu vlády. Prežije a bude ďalej bojovať.

Richard Martineau súčasnú pozíciu Justina Trudeaua v Journal de Montreal okomentoval takto: „Myslel si, že je nezničiteľný, no teraz si uvedomuje, že je len ľudská bytosť ako ostatní. Zbohom Superman, ahoj Clark Kent.“

Hoci je ďalší vývoj udalostí v prospech Trudeaua nepravdepodobný a škandál výrazne ohrozil jeho vyhliadky na opätovné zvolenie, netreba ešte nad ním lámať palicu. Všetky možnosti sú otvorené a do októbra je ešte ďaleko. Súčasný prípad však ukázal, že napriek akémukoľvek hodnotovému či ideologickému zameraniu môže politické zlyhanie postretnúť kohokoľvek.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame