Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. 03. 2019, 10:47

Japonsko si pripomína ôsme výročie silného zemetrasenia

Japonsko si pripomína ôsme výročie silného zemetrasenia

Účastníci pietnej spomienky v Tokiu 11. marca 2019. Foto: TASR/AP

Pri katastrofe zahynulo alebo stále je nezvestných približne 19-tisíc ľudí. Jadrová havária bola najhoršia na svete od Černobylu v roku 1986.

Japonsko si v pondelok pripomína ôsme výročie silného zemetrasenia a mohutných prívalových vĺn cunami, ktoré zasiahli severovýchodnú časť krajiny. Zahynulo pri tom alebo stále je nezvestných približne 19-tisíc ľudí.

Táto prírodná katastrofa mala za následok najzávažnejšiu jadrovú haváriu v dejinách Japonska a najhoršiu vo svete od katastrofy v Černobyle z roku 1986.

Pamiatku obetí ničivého zemetrasenia si v Japonsku uctili minútou ticha, ktorá sa začala o 14.46 h miestneho času (06.46 h SEČ), teda presne v čase, keď oblasť prefektúry Fukušima 11. marca 2011 zasiahlo ničivé zemetrasenie, informovala agentúra DPA.

Zemetrasenie s magnitúdou 9,0 a vlny cunami napáchali obrovské materiálne škody. Na pobreží provincie Fukušima vlna cunami s výškou 14 metrov poškodila dve jadrové elektrárne. Vlna mala dvojnásobnú výšku, než s akou sa rátalo pri ich výstavbe.

Celkovo najviac postihnutými boli pobrežné oblasti v prefektúrach Iwate, Mijagi a Fukušima. Zemetrasenie otriasalo niekoľko minút aj budovami v hlavnom meste Tokio, ležiacom takmer 400 kilometrov južne od epicentra.

Jadrová elektráreň Fukušima I mala po prírodnej katastrofe poškodené tri zo svojich šiestich reaktorov. Vzhľadom na obavy z úniku rádioaktívnych materiálov a riziko kontaminácie svoje domovy v okolitej oblasti vtedy opustili stovky tisíc ľudí.

Japonské úrady pred dvoma rokmi zrušili príkazy na evakuáciu, ktoré sa týkali mnohých miest nachádzajúcich sa v blízkosti poškodenej jadrovej elektrárne. Argumentovali, že práce na dekontaminácii oblasti sa skončili.

Mnoho evakuovaných obyvateľov, najmä ženy a deti, sa však do bývalého zamoreného územia stále nechcú vrátiť. Kritici totiž uvádzajú, že čistenie nebolo dostatočne efektívne.

Odporúčame