Islamistické hnutie Hamas odmieta nového palestínskeho premiéra

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Islamistické hnutie Hamas odmieta nového palestínskeho premiéra

Muhammad Ištaja na snímke z 30. apríla 2018. Foto: TASR/AP

Predchádzajúci premiér v januári odstúpil po oznámení, že sa mu za niekoľko rokov nepodarilo zmieriť Fatah so súperiacim hnutím Hamas.

Palestínske islamistické hnutie Hamas oznámilo, že neuzná za nového premiéra Muhammada Ištaju, ktorého palestínsky prezident Mahmúd Abbás v nedeľu poveril, aby zostavil novú palestínsku vládu. Hnutie vo svojom vyhlásení z nedele uviedlo, že Ištajovo vymenovanie do funkcie len zhorší rozkol medzi Palestínčanmi.

Vo vyhlásení zverejnenom agentúrou MNA sa uvádza, že za najlepší spôsob, ako urovnať situáciu v Palestíne, Hamas považuje vytvorenie vlády národnej jednoty a uskutočnenie volieb prezidenta a poslancov zastupiteľských orgánov.

Muhammad Ištaja vo funkcii palestínskeho premiéra nahradí Rámího Hamdalláha, ktorý svoje odstúpenie z funkcie oznámil v januári po tom, čo sa mu za celé roky nepodarilo zmieriť Fatah so súperiacim hnutím Hamas.

Denník The Times of Israel v nedeľu napísal, že Ištajova vláda bude zrejme stabilnejšia a na rozdiel od predchádzajúcich - neutrálnych - v nej budú dominovať zástupcovia Abbásovho hnutia Fatah. Predpokladá sa, že nová vláda ešte viac potlačí vplyv Hamasu, ktorý riadi pásmo Gazy.

Hamdalláhova vláda vznikla v roku 2014 v situácii, keď sa zmierenie medzi Hamasom a Fatahom ukázalo ako možné. Jej členmi sa síce stali zástupcovia odsúhlasení oboma stranami, ale proces zmierenia sa zastavil a Hamdalláhova vláda nebola schopná vykonávať svoje právomoci v pásme Gazy.

Ištaja má na sformovanie svojej vlády tri týždne. Po ich uplynutí môže požiadať ešte o ďalšie dva týždne. Ak však ani potom nepredstaví svoj kabinet, poverenie na zostavenie vlády mu odoberú a zveria inej osobe.

Ištaja je ekonóm so vzdelaním získaným v Británii a v Abbásovom hnutí Fatah zastával aj ministerskú funkciu. Bol tiež mierovým vyjednávačom s Izraelom a v súčasnosti predsedá Palestínskej hospodárskej rade pre rozvoj a obnovu (PECDAR).

Abbás stojí na čele obmedzenej samosprávy na Izraelom okupovanom západnom brehu Jordánu a Hamas, ktorý zvíťazil v parlamentných voľbách v roku 2006, má svojho vlastného premiéra v pásme Gazy.

Palestínčania nemajú funkčný parlament ani nemali národné voľby od krátkej občianskej vojny v roku 2007, v ktorej sa stretla Západom podporovaná sekulárna strana Fatah s hnutím islamského odporu Hamas.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo