Na Slovensku sú pre silný vietor bez elektriny tisícky odberateľov

Na Slovensku sú pre silný vietor bez elektriny tisícky odberateľov

Ilustračné foto: vEnergetike.sk

Okrem stredného sú veľké výpadky aj na východnom Slovensku.

Po extrémne veternej noci zostalo na strednom Slovensku bez elektriny viac ako 17-tisíc odberateľov. Spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD) rieši poruchy na 33 vedeniach vysokého napätia. Mimo prevádzky je 460 distribučných trafostaníc. TASR o tom v pondelok informoval Miroslav Gejdoš, hovorca SSD, Žilina.

Podľa Gejdoša najhoršia situácia je na Orave, Liptove, Podpoľaní a severnom Honte. Poruchy hlásia z viacerých okresov Žilinského a Banskobystrického kraja.

"Nepriaznivé počasie a rizikové podmienky nedovolili elektrikárom vo viacerých prípadoch zasiahnuť okamžite. Preto začali s vyhľadávaním poruchových miest až ráno, keď sa rozvidnelo a vietor zoslabol. Momentálne vynakladajú všetky sily na to, aby situáciu upokojili. Vzhľadom na rozsah poškodenia energetických zariadení je zatiaľ ťažké odhadnúť, ako dlho im bude odstraňovanie porúch trvať," konštatoval Gejdoš s tým, že tam, kde to podmienky dovolia, bude SSD zásobovať odberateľov z iných vetiev.

V Žilinskom kraji výpadky elektriny zasiahli obce a mestá v desiatich okresoch, sú medzi nimi Nová Bystrica, Oščadnica, Nesluša, Kolárovice, Súľov, Jablonové, Vrchteplá, Vrícko, Turany, Šútovo, Liptovská Lúžna, Likavka či Važec, Východná alebo Oravská Lesná.

V Banskobystrickom kraji ide o osem okresov a postihnutí sú odberatelia v mestách a obciach ako Banská Štiavnica, Banská Belá, Banský Studenec, Počúvadlo, Braväcovo, Beňuš, Vyhne, Voznica, Látky, Detvianska Huta, Hnúšťa či Tisovec.

Bez elektriny sú aj na východe Slovenska

Takmer 8900 odberných miest na východnom Slovensku nebolo v pondelok okolo 8. hodiny zásobených elektrinou. Pre TASR to uviedla Andrea Forbergerová z Východoslovenskej distribučnej (VSD).

Ako pokračovala, napriek tomu, že v nedeľu (10. 3.) sa postupne darilo obnoviť distribúciu elektriny takmer do všetkých odberných miest, situácia sa začala vplyvom vetra opäť komplikovať. Najviac výpadkov spôsobil silný vietor medzi 3. a 5. h.

"Najviac sú zasiahnuté lokality Poprad, Kežmarok, Svit, Ždiar, Podspády, Javorina, Veľká Franková, Osturňa, Matiašovce, Havka, Malý Slavkov, Rakúsy, Hnilec, Spišská Belá, Ostrovany, Šarišské Michaľany, Orkucany a Sabinov," spresnila.

Silný vietor strhol stromy na elektrické vedenie, tie potrhali vodiče či zapríčinili poškodenie stĺpov. Tiež sú zlomené izolátory a pokrivené konzoly. "Kolegovia okamžite vyrazili do terénu a usilujú sa o najskoršie možné obnovenie distribúcie elektriny," uzavrela Forbergerová.

Na cestách sú popadané stromy, na severe sa tvoria snehové jazyky

Na celom území Slovenska je veľa úsekov, na ktorých komplikujú dopravu stromy spadnuté na vozovku. Najkritickejšia situácia je na horských priechodoch stredného Slovenska, v oblasti Tatier, ale aj v oblasti Záhoria. Informuje o tom Stellacentrum.

"Horský priechod Šturec je pre popadané stromy ťažko prejazdný, dopravu riadia hasiči," dodáva portál. Na riziko padajúcich stromov v zalesnených oblastiach na svojom webe upozorňuje aj Slovenská správa ciest (SSC). V súčasnosti sú však podľa nej zjazdné všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty, ako aj cesty I., II. a III. triedy aj horské priechody.

Dopravu môžu komplikovať aj snehové jazyky a záveje, s ktorými treba na severe Slovenska počítať až do večera. Na svojom webe na to upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo