Prvá televízna diskusia prezidentských favoritov priniesla taktizovanie aj útoky

Prvá televízna diskusia prezidentských favoritov priniesla taktizovanie aj útoky

Foto - tvnoviny.sk

Čaputová a Šefčovič sa snažili na Markíze neurobiť chybu, Harabin s Kotlebom útočili na seba aj ostatných.

Štyria preferenčne najsilnejší kandidáti, Zuzana Čaputová, Maroš Šefčovič, Štefan Harabin a Marian Kotleba, v nedeľu popoludní diskutovali vo vysielaní televízie Markíza. 

Harabin vyzval Šefčoviča, aby odstúpil

Harabin hneď na začiatku televíznej diskusie vyhlásil, že Šefčovič používa titul JUDr. podvodne a označil ho za „pána nedoktora“.

„Nech predloží žiadosť, na základe ktorej žiadal o uznanie doktorátu,“ vyzval ho s tým, že Šefčovič by mal okamžite odstúpiť z boja o post prezidenta a mala by sa tým zaoberať aj generálna prokuratúra.

Šefčovič obvinenie odmietol a reagoval s tým, že Harabin sa chce klamstvami dostať do prezidentského úradu. „Šokuje ma, že sudca môže takto klamať,“ vyhlásil Šefčovič a poukázal na svoje vysokoškolské diplomy, ktoré doniesol aj do relácie.

Keď neskôr Šefčovič argumentoval svojim kresťanským svetonázorom, ktorý cez týždeň deklaroval aj pred slovenskými náboženskými predstaviteľmi, tak mu Harabin odvetil, že kresťanstvo a tradičnú rodinu objavil len pred niekoľkými dňami – tak, ako nedeľné rezne.

Na udeľovanie milosti politikom majú rozdielne názory

Ukázalo sa, že kandidáti na prezidenta nemajú jednotné stanovisko ani v tom, či by vo funkcii hlavy štátu udeľovali odsúdeným politikom milosť alebo zmierňovali ich tresty.

Kým Čaputová by k žiadosti politika o milosť pristupovala nestranne a ako k akejkoľvek žiadosti občana, Harabin by postupoval na základe predloženého návrhu a poznatku o veci.

Šefčovič povedal nie milostiam pre bývalých politikov a Kotleba deklaroval, že túto právomoc by ako prezident nevyužíval vo vzťahu k žiadnemu politikovi.


Foto - tvnoviny.sk

Na otázky o svojom vzťahu k predsedovi Smeru Robertovi Ficovi odpovedal Šefčovič vyhýbavo. Otázku, či by Fica vymenoval za sudcu Ústavného súdu SR, označil za irelevantnú. „Fico jasne povedal, že kandidovať na post ústavného sudcu nebude,“ podotkol Šefčovič.

Kotleba označil vlajky EÚ za okupačné handry

Kandidáti sa venovali aj otázke zahraničnej orientácie. Čaputová uviedla, že jej orientácia je proeurópska a proatlantická. Ak by však dostala ako prezidentka na stôl návrh na vyhlásenie referenda za vystúpenie Slovenska z EÚ, rešpektovala by ho, ak by spĺňal všetky podmienky. „Hoci by som sa s ním nestotožňovala, konala by som v súlade s ústavou,“ poznamenala.

Ak sa stane prezidentom Kotleba, chce ako prvé stiahnuť slovenských vojakov z hraníc s Ruskom, pretože tam podľa neho nemajú čo robiť. „Potom by som osobne zvesil tie dve európske vlajky, okupačné handry, spred Prezidentského paláca,“ vyhlásil a Čaputovú so Šefčovičom označil za eurofanatikov. Brusel podľa Kotlebu na Slovensko tlačí liberalizmus, LGBTI či genderovú ideológiu, eurofondy sú rozdeľované korupčne a nespravodlivo.

Na otázku, prečo ĽSNS na šekoch používa nacistickú symboliku skrytú v sume 1488 eur, Kotleba reagoval neurčito. Zdôraznil však, že jeho strana podporuje aj deti, ktoré ostali postihnuté po absolvovaní povinného očkovania.

Hodnotenie komentátora denníka Postoj Jozefa Majchráka

Nebola to žiadna strhujúca predvolebná debata. Taktikou Zuzany Čaputovej a Maroša Šefčoviča  bolo neurobiť chybu. Pri Čaputovej tomu rozumiem, ale od Šefčoviča som čakal vyššiu aktivitu a snahu o mobilizáciu voličov Smeru a SNS. 

Kotleba do Markízy prišiel s cieľom využiť naplno televízny priestor viac s ohľadom na ĽSNS, ako na prezidentské voľby.

Najofenzívnejšiu stratégiu zvolil Štefan Harabin, ktorý debatu využil na pokračujúcu snahu o oslovenie voličov Smeru. Pričom v tomto zápale si zjavne neláme hlavu nad tým, či jeho útoky a tvrdenia majú aj nejaký faktografický základ. 


Kotleba poukázal aj na Harabina, podľa neho nemôže hovoriť o boji za suverenitu Slovenska, a pritom v minulosti podporiť Lisabonskú zmluvu. „Ja som jediný národný a kresťanský kandidát," deklaroval Harabin s tým, že aj keď podporil Lisabonskú zmluvu, SR nezradil.

Čaputovú a Šefčoviča považuje za ultraliberálne siamské dvojčatá, milovníkov migrácie, ktorí by akceptovali cudzie vojská v SR. „Ako prezident nedovolím, aby sa koncentrovali akékoľvek cudzie vojská v SR,“ povedal Harabin.

Na výzvu moderátora Michala Kovačiča, aby uviedol, odkiaľ má informáciu o 1 500 migrantoch, ktorých Fico priviezol na Slovensko, a kde presne sa nachádzajú, Harabin odpovedal protivýzvou, aby si to vypátrali samotní novinári.

Šefčovič argumentoval tým, že kým Harabin bojoval proti migrantom vo videách, on sedel za rokovacím stolom a bojoval proti povinným prerozdeľovacím kvótam, ktoré sú dnes už mŕtve.

Ďalšie televízne diskusie preferenčne najsilnejších kandidátov odvysiela RTVS a TA3 v stredu večer.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo