Arcibiskup Babjak obhajuje neodvysielanú kázeň. Mika sa stretol so Zvolenským (aktualizované)

Predseda KBS Stanislav Zvolenský a riaditeľ RTVS Václav Mika na dnešnom stretnutí hovorili aj o neodvysielaní gréckokatolíckej liturgie v RTVS.

Neodvysielanie gréckokatolíckej liturgie v Rádiu Regina kvôli zmienkam o referende už prerástlo hranice Gréckokatolíckej cirkvi. V piatok sa stretol bratislavský arcibiskup a predseda KBS Stanislav Zvolenský s generálnym riaditeľom RTVS Václavom Mikom, aby spolu hovorili prezentácii referenda vo verejnoprávnom médiu. Mika oboznámil Zvolenského so smernicou, ktorou zamestnancov RTVS inštruoval ako majú postupovať pri spracovaní tém súvisiacich s referendom. Hovorca KBS Martin Kramara pre Postoy.sk uviedol, že spolu diskutovali aj o medializovanom prípade neodvysielanej liturgie.

Arcibiskup Babjak: Toto je cenzúra

Na Gréckokatolíckom arcibiskupskom úrade v Prešove sa konala tlačová konferencia, na ktorej sa k neodvysielaniu gréckokatolíckej liturgie v RTVS vyjadril arcibiskup Ján Babjak. Prítomný bol aj kňaz Rastislav Baka, ktorý omšu v polovici januára slúžil v chráme na prešovskom sídlisku Sekčov. Počas nej predniesol homíliu, v ktorej vyzval k účasti na referende. RTVS požiadala o vystrihnutie tejto pasáže, s čím kňaz nesúhlasil. Následne rozhlas omšu do vysielania nezaradil.

Prešovský arcibiskup Babjak na tlačovej konferencii hovoril o novej totalite, ktorá nastáva 25. rokov od Nežnej revolúcie. „Ide predovšetkým o neopodstatnenú cenzúru homílie, o porušenie náboženskej slobody prejavu, a tiež o porušenie práv národnostnej menšiny Rusínov, pre ktorých mala byť odvysielaná,“ tvrdí arcibiskup Babjak. „To je potrebné znova vyjsť do ulíc manifestovať?“ spýtal sa najvyšší predstaviteľ slovenských gréckokatolíkov.

RTVS stopla vysielanie omše. Kňaz hovoril o referende
Kňaz a člen Rady RTVS: Kňaz musí hovoriť o ochrane rodiny, ale poslucháči nie sú primitívi
Médiá sú voči referendu názorovo vyhranené (analýza)

Zdieľať

Kvôli neodvysielaniu omše arcibiskup Babjak telefonoval aj s generálnym riaditeľom RTVS Václavom Mikom. „Ponúkol som mu riešenie, aby Rádio Regina odvysielalo v priebehu dvoch dni túto sv. liturgiu a keby sa to stalo, iste by som vás tu dnes nepozval,“ povedal Babjak novinárom.

Rozhodnutie RTVS vníma ako cenzúru aj kňaz Baka. Už 14 rokov nahrávam so Slovenským rozhlasom – národnostné vysielanie – náboženské relácie pre poslucháčov a nikdy som sa nestretol s cenzúrou. Rozhodne nesúhlasím, aby ste takýmto necitlivým a nedemokratickým spôsobom, zasahujúcim do slobody slova, narušili dlhoročné obojstranne korektné vzťahy,“ povedal Baka.

RTVS: Kázeň hraničila s porušovaním zákonov

Verejnoprávna RTVS akékoľvek obvinenia z cenzúry odmietla. „RTVS v predmetnej veci postupovala striktne podľa zákona a ponúkla duchovnému možnosť vystrihnutia časti kázne. Nešlo o obsah, ktorý by hovoril o hodnotách, ale podľa RTVS bola táto časť homílie v rozpore s platnou legislatívou. Bola v rozpore s pravidlami vysielania RTVS pred referendom, hraničí podľa nášho názoru s tzv. hate speech, ale aj s porušovaním slovenskej a medzinárodnej legislatívy,“ uviedla hovorkyňa RTVS Dominika Šulková.

Podľa telerozhlasu je potrebné zaoberať sa konkrétnymi formuláciami, ktoré kňaz použil vo svojej homílii. „RTVS preto požiadala duchovného ako aj gréckokatolícku cirkev o súhlas s jej zverejnením,“ dodala hovorkyňa Šulková.

Hovorca Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík pre Postoy.sk však uviedol, že zatiaľ nedostali žiadosť RTVS, na ktorú by mohli reagovať.

Podpredsedníčka parlamentu chce poslanecký prieskum

Na stranu gréckokatolíckeho kňaza sa postavila aj podpredsedníčka NR SR Erika Jurínová. „Neodvysielaním gréckokatolíckej liturgie RTVS jednoznačne porušila slobodu náboženského vyznania a viery, ktorú garantuje ústava,” uviedla v tlačovej správe, ktorú dnes rozoslala médiám. Riaditeľa RTVS zároveň požiadala, aby celú záležitosť vysvetlil a zjednal nápravu. „Budeme tiež žiadať vykonať poslanecký prieskum v tejto verejnoprávnej inštitúcii,” dodala Jurínová.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo