Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. január 2015

Kňaz a člen Rady RTVS: Kňaz musí hovoriť o ochrane rodiny, ale poslucháči nie sú primitívi

Člena Rady RTVS a katolíckeho kňaza Vladimíra Slováka sme sa pýtali na nezaradenie gréckokatolíckej liturgie do vysielania, ale aj na účinkovanie moderátorky RTVS Natálie Žembovej v spote Aliancie za rodinu. Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika v polovici januára zverejnil smernicu upravujúcu pravidl...

Kňaz a člen Rady RTVS: Kňaz musí hovoriť o ochrane rodiny, ale poslucháči nie sú primitívi

Člena Rady RTVS a katolíckeho kňaza Vladimíra Slováka sme sa pýtali na nezaradenie gréckokatolíckej liturgie do vysielania, ale aj na účinkovanie moderátorky RTVS Natálie Žembovej v spote Aliancie za rodinu.

Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika v polovici januára zverejnil smernicu upravujúcu pravidlá vysielania RTVS pred referendom. Stotožňujete sa s jej znením?

Ako u väčšiny dokumentov, ani v tomto prípade sa nedá vec stopercentne prijať, ani stopercentne zavrhnúť. Dokument vychádzal z príslušných zákonov a iných predpisov a štatútov. V tomto smere bol spracovaný profesionálne.

Najväčší problém, o ktorom sme sa aj včera na rokovaní Rady RTVS sporili je, čo sa dá chápať ako „politická reklama“.

Spomínaný zákon v § 10 definuje: „Politická reklama na účely tohto zákona je verejné oznámenie určené na: a) podporu politickej strany, politického hnutia, člena strany alebo člena hnutia alebo kandidáta, prípadne v ich prospech pri volebnej kampani alebo pri referendovej kampani, b) popularizáciu názvu, značky alebo hesiel politickej strany, politického hnutia alebo kandidáta.“

Na druhej strane politika je verejný život a jeho usmerňovanie pomocou zákonov a štruktúr. V tomto smere sme svedkami, že do politiky vstupuje stále viac tzv. nezávislých kandidátov a programov. Ich myšlienky nie sú „značky“ alebo „heslá“, a predsa sú politikou. V tomto smere je určite (a legálne) cieľom, aby výsledok referenda, ak bude pozitívny, bol prenesený i do politiky v zmysle zákonov či postojov štátnych orgánov.

Smernicu už RTVS aplikovala v praxi, keď na Rádiu Regina neodvysielala gréckokatolícku liturgiu, počas ktorej kňaz v homílii hovoril o ochrane rodiny. Ako hodnotíte tento prípad?

Žiaľ, k prípadu sa ešte neviem kompetentne vyjadriť. Vo štvrtok som síce na Rade RTVS z princípu namietal, že to bolo veľmi zlé riešenie (za čím si stojím), ale podrobnosti nepoznám. Šéf národnostného vysielania Atilla Lovász nás informoval, že nakoľko sa liturgia nahrávala, a teda strihala, redaktori ho upozornili na možné porušenie spomínanej smernice. Po vypočutí vraj navrhol vystrihnúť niečo cez tri minúty homílie. S tým však celebrant nesúhlasil a vyjadril sa, že buď všetko, alebo nič. Následne sa rozhodli odvysielať priamy prenos bohoslužby, ktorá v tom čase išla na Rádiu Slovensko.

RTVS stopla vysielanie omše. Kňaz hovoril o referende
Moderátorka Žembová: Budem bojovať za záchranu pravých rodinných hodnôt

Zdieľať

Rada si preto vyžiadala písomný prepis homílie, aj odpoveď celebrujúceho kňaza. Myslím, že na najbližšom rokovaní sa tým bude zaoberať. Už bezo mňa, nakoľko 10.2.2015 mi končí mandát.

Idúc k meritu veci však chcem povedať, že kňaz o ochrane rodiny má a musí hovoriť. Na druhej strane by nemal považovať svojich poslucháčov za tak primitívnych, aby im musel počas kázne dať presnú inštrukciu slovami: „V sobotu, 7.februára, pôjdete na referendum a zakrúžkujete trikrát áno.“ Stále však neviem, čo presne v tých inkriminovaných troch minútach príhovoru odznelo.

Každopádne, k referendu som sa vo svojej homílii vyjadril už aj ja.

Čo hovoríte na rozhodnutie verejnoprávnej RTVS nevysielať spot Aliancie za rodinu?

Inzercia

Manažment sa v tomto smere rozhodol pokračovať v opatrnej pozícii: „Čo nám zákon neprikazuje, to nerobíme.“ Túto pozíciu zaujal aj vo všetkých voľbách v minulom roku.

Nevysielali sme reklamu žiadnej politickej strane. Podľa zákona sme dali všetkým rovnaký priestor na prezentáciu svojich názorov. Aj o referende budú diskusie; je dôležité ako profesionálne a presvedčivo budú zástupcovia Aliancie za rodinu hovoriť.

"Viem, že mnohí Žembovej vystúpenie považujú za svedectvo a hrdinský čin. Ale skúsme sa na vec pozrieť aj z druhej strany: Čo keby obdobný reklamný spot natočila nejaká redaktorka lesbička? Páčilo by sa nám to?"

Zdieľať

Chcem súčasne upozorniť, že poslanie Rady RTVS nie je viesť inštitúciu. Na to je manažment. My sme dozorný a kontrolný orgán. A tak sme aj na štvrtkovom zasadaní informácie o týchto skutočnostiach len „zobrali na vedomie“.

Keby manažment postupoval protizákonne, porušil by Štatút RTVS alebo niečo iné, museli by sme konať. Ak však rozhodne v rámci svojich kompetencií a poslania, nemáme právo do veci zasahovať.

V spote Aliancie za rodinu vystupuje aj zamestnankyňa RTVS, moderátorka Natália Žembová. Je podľa vás jej vystúpenie v poriadku alebo tým porušila nejaké vnútorné predpisy RTVS?

Porušila vnútornú smernicu vydanú generálnym riaditeľom k tomuto referendu. Otázka je, či v čase výroby spotu už smernica bola vydaná. Ide však nielen o vnútorné predpisy, ale aj o Zákon 308/2000 Z.z. o vysielaní a retransmisii. Ten totiž v § 34, bod 3 hovorí: „Vo vysielaní programovej služby nesmú v reklame ani v telenákupe účinkovať hlásatelia, moderátori a redaktori spravodajských a politickopublicistických programov, a to ani v obraze, ani vo zvuku.“

Viem, že mnohí považujú jej účinkovanie za svedectvo a hrdinský čin, za ktorý môže byť prepustená zo zamestnania (asi nebude, nakoľko je na materskej dovolenke a momentálne teda správy nevysiela). Ale skúsme sa na vec pozrieť aj z druhej strany: Čo keby obdobný reklamný spot natočila nejaká redaktorka lesbička? Páčilo by sa nám to?

Imrich Gazda

Rozhovor prebehol emailovou komunikáciou.

Ilustračné foto: fara.sk

Odporúčame

Médiá sú voči referendu názorovo vyhranené (analýza)

Médiá sú voči referendu názorovo vyhranené (analýza)

Pri citlivých témach zvyknú médiá čeliť zo strany tých, pre ktorých je konkrétna téma citlivá, obvineniam zo zaujatosti. Blížiace sa referendum nie je výnimkou. Mediálny diskurz v týždni od pondelka 12. januára do nedele 18. januára sme preto podrobili obsahovej analýze. Sledovali sme náboj publikov...