Cirkev chystá kódex proti zneužívaniu, aj konvent o rodine

Zástupcovia Katolíckej cirkvi na Slovensku diskutovali o výzvach, ktoré ju čakajú v roku 2015.

Referendum o rodine, stretnutie s pápežom Františkom či pochod za život v Bratislave. Nielen týmito udalosťami žije slovenská cirkev v prebiehajúcom roku. Asi 200 zástupcov diecéz, reholí a laických spoločenstiev diskutovalo v stredu v Badíne aj o riadnej synode o rodine či mládežníckom stretnutí P15 v Poprade.  

„Bolo to programové stretnutie, na ktoré sme pozvali všetkých významných členov spoločenstiev, ktoré tvoria Katolícku cirkev na Slovensku,“ uviedol na novinárskom brífingu bratislavský arcibiskup a predseda KBS Stanislav Zvolenský.

Pripravuje sa kódex pastoračných pracovníkov

Novinkou, ktorú predstavil vo svojom príhovore, je kódex pastoračného pracovníka, ktorý má byť prevenciou proti zneužívaniu detí a mládeže. „Pastorační pracovníci sú všetci tí, ktorí sa nejakým spôsobom podieľajú na službe v cirkvi inštitucionálne, teda kňazi, katechéti, ale aj iní spolupracovníci, ktorí vo farnostiach pomáhajú,“ vysvetlil Zvolenský, podľa ktorého nejde o nariadenie Svätej stolice, ale o jeho osobnú iniciatívu.

V pláne má vytvoriť aj Národný konvent o rodine. Dôvodom je aj zhoršujúca sa demografická situácia. „Chceli by sme ponúknuť možnosť spolupráce inštitúciám cirkevného aj svetského charakteru v prospech rodiny, aby sa táto problematika stala predmetom hľadania riešení,“ ozrejmil Zvolenský.

Predseda KBS zároveň vyjadril sklamanie z rozhodnutia slovenských médií neodvysielať referendový spot Aliancie za rodinu. „Referendum pokladám za vhodný prejav demokratickej spoločnosti. Pre mňa je česť zúčastniť sa ho a odpovedať áno,“ zdôraznil bratislavský arcibiskup.

S pápežom aj o Bezákovi

Slovenskí biskupi sa už v týchto dňoch pripravujú na novembrové stretnutie s pápežom Františkom a predstaviteľmi Rímskej kúrie, tzv. ad limina apostolorum.

„Príprava na návštevu ad limina znamená štúdium situácie v každej diecéze, ktoré prebieha v týchto týždňoch, kedy pripravujeme odpovede na pomerne rozsiahly dotazník. Potom budeme očakávať pohľad, ktorý nám predstaví Svätý Otec, aké priority pomenuje,“ povedal Zvolenský, podľa ktorého dôjde aj na tému odvolaného trnavského arcibiskupa. „Róbert Bezák je téma, ktorá patrí k životu našej cirkvi, ktorá sa nás všetkých bolestne dotkla. K pravdivému obrazu o živote cirkvi na Slovensku patrí aj táto téma, takže predpokladám, že je to jedna z legitímnych tém stretnutia so Svätým Otcom,“ dodal predseda KBS.

Imrich Gazda

Foto: Peter Zimen

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo