Rusko chce napadnúť Ukrajinu, tvrdí veliteľ ukrajinskej armády

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rusko chce napadnúť Ukrajinu, tvrdí veliteľ ukrajinskej armády

Náčelník generálneho štábu ukrajinskej armády Viktor Muženko. Foto - TASR/AP

Ukrajinský generál vyhlásil, že Rusko formuje útočné skupiny na hraniciach s Ukrajinou.

Rusko sa pripravuje napadnúť Ukrajinu zo severu, východu a juhu, vyhlásil v stredu náčelník generálneho štábu ukrajinskej armády Viktor Muženko.

Podľa agentúry Ukrinform sa generál Muženko takto vyjadril na stretnutí s predstaviteľmi obrany a diplomatmi akreditovanými na Ukrajine.

"V modernej geopolitickej realite predpovedáme vojenské hrozby z troch zo štyroch geografických smerov - zo severu, východu a juhu. Ruská strana dokončuje formovanie útočných skupín na hraniciach s Ukrajinou, ktoré spoločne so špeciálnymi operačnými jednotkami - podľa stratégov Kremľa - budú tvoriť základ ich inváznych síl," vysvetlil Muženko.

Podľa neho sú vysoká mobilita, prispôsobivosť a autonómia ukrajinských vojsk v kombinácii s faktorom "rodnej zeme" strategickou výhodou ukrajinských ozbrojených síl pred okupačnými silami.

Muženko pripomenul, že minulý týždeň sa na operatívnom a strategickom stretnutí vedenia ukrajinských ozbrojených síl kládol dôraz na rozvoj "neštandardných rozhodnutí" pri plánovaní operácií a uskutočňovaní akcií proti silnejšiemu nepriateľovi.

Na Ukrajine sa 31. marca konajú prezidentské voľby. Muženko nevylučuje, že v deň volieb dôjde k eskalácii situácie v Donbase.

"Situačná analýza a eskalácia nepokojov na východe naznačujú, že aktivita ruských okupačných síl stúpa pred víkendom, obzvlášť pred sviatkami. Preto si myslím, že náležité provokácie sú možné aj 31. marca," vysvetlil generál Muženko.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo