Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. marec 2019, 16:15

Rusko chce napadnúť Ukrajinu, tvrdí veliteľ ukrajinskej armády

Rusko chce napadnúť Ukrajinu, tvrdí veliteľ ukrajinskej armády

Náčelník generálneho štábu ukrajinskej armády Viktor Muženko. Foto - TASR/AP

Ukrajinský generál vyhlásil, že Rusko formuje útočné skupiny na hraniciach s Ukrajinou.

Rusko sa pripravuje napadnúť Ukrajinu zo severu, východu a juhu, vyhlásil v stredu náčelník generálneho štábu ukrajinskej armády Viktor Muženko.

Podľa agentúry Ukrinform sa generál Muženko takto vyjadril na stretnutí s predstaviteľmi obrany a diplomatmi akreditovanými na Ukrajine.

"V modernej geopolitickej realite predpovedáme vojenské hrozby z troch zo štyroch geografických smerov - zo severu, východu a juhu. Ruská strana dokončuje formovanie útočných skupín na hraniciach s Ukrajinou, ktoré spoločne so špeciálnymi operačnými jednotkami - podľa stratégov Kremľa - budú tvoriť základ ich inváznych síl," vysvetlil Muženko.

Podľa neho sú vysoká mobilita, prispôsobivosť a autonómia ukrajinských vojsk v kombinácii s faktorom "rodnej zeme" strategickou výhodou ukrajinských ozbrojených síl pred okupačnými silami.

Muženko pripomenul, že minulý týždeň sa na operatívnom a strategickom stretnutí vedenia ukrajinských ozbrojených síl kládol dôraz na rozvoj "neštandardných rozhodnutí" pri plánovaní operácií a uskutočňovaní akcií proti silnejšiemu nepriateľovi.

Na Ukrajine sa 31. marca konajú prezidentské voľby. Muženko nevylučuje, že v deň volieb dôjde k eskalácii situácie v Donbase.

"Situačná analýza a eskalácia nepokojov na východe naznačujú, že aktivita ruských okupačných síl stúpa pred víkendom, obzvlášť pred sviatkami. Preto si myslím, že náležité provokácie sú možné aj 31. marca," vysvetlil generál Muženko.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 7 hodinami

Prepad HDP v 19-člennej eurozóne bude v tomto roku horší, ako sa očakávalo – na úrovni 8,7 %. Vyplýva to z letných ekonomických prognóz, ktoré v utorok predstavila Európska komisia. Exekutíva EÚ ešte v máji, v rámci svojich jarných prognóz, predpovedala pre eurozónu pokles o 7,7 %. (TASR)

pred 8 hodinami

Pred pár dňami sa na YouTube objavil nový hodinový videorozhovor s Thomasom Sowellom, pozoruhodným konzervatívnym mysliteľom, o ktorom sme písali len nedávno. Čerstvý deväťdesiatnik v ňom predstavuje svoju novú knihu o fenoméne takzvaných „charter schools“, flexibilných škôl, v ktorých americký ekonóm vidí potenciál na prekonanie vzdelávacej priepasti medzi bielymi, čiernymi a hispánskymi žiakmi v USA. 

pred 8 hodinami

Za odvolanie predsedu parlamentu Borisa Kollára hlasovali aj koaliční poslanci Miroslav Kollár a Ján Benčík (obaja Za ľudí). Poslanecký klub Za ľudí pritom avizoval, že sa na hlasovaní nezúčastní. Za odvolanie Kollára hlasovalo päť poslancov. (TASR)

pred 8 hodinami

Počet úmrtí na koronavírus presiahol v Európe 200-tisíc. Vyše dve tretiny zaznamenaných mŕtvych pripadajú na štyri štáty – Britániu, Taliansko, Francúzsko a Španielsko. Celkovo sa koronavírusom nakazilo 2 751 606 ľudí po celej Európe. (TASR)

pred 8 hodinami

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala ministra životného prostredia Jána Budaja. Pri starých environmentálnych záťažiach, ktorých je na Slovensku až dvetisíc, je problémom vymožiteľnosť práva a utajovanie geologických správ a posudkov, konštatovali po stretnutí. (TASR)