Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. marec 2019, 14:58

Ruské veľvyslanectvo kritizuje štátneho tajomníka Ondrejcsáka

Ruské veľvyslanectvo kritizuje štátneho tajomníka Ondrejcsáka

Štátny tajomník Róbert Ondrejcsák (vľavo). Foto - facebook.com

Minister zahraničných vecí Lajčák je presvedčený, že veľvyslanectvo prekročilo normy slušného správania.

Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku pred niekoľkými dňami Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí SR doručilo diplomatickú nótu.

Pýta sa v nej, či sú kritické názory voči Rusku, ktoré prezentuje štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák (Most-Híd) vo svojom článku, oficiálnou pozíciou SR.

Pred stredajším rokovaním vlády o tom informoval šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). "My pripravujeme odpovednú nótu, v ktorej povieme, že nie sú," dodal.

Lajčák však zároveň odsúdil aj vyjadrenie veľvyslanectva, ktoré na sociálnej sieti o Ondrejcsákovi napísalo, že "kým je takýto úradník vo vedení vojenského rezortu, slovenská verejnosť sa skutočne nemôže cítiť bezpečne".

Touto vetou podľa Lajčáka veľvyslanectvo prekročilo normy slušného správania. "Absolútne mu neprísluší hodnotiť, kto zastáva ústavnú funkciu v našej krajine a to bude aj súčasťou odpovede," zdôraznil.

Inzercia

Podobne reagoval aj Ondrejcsák. "Veľvyslanectvo Ruskej federácie bezprecedentne zasahuje do vnútorných záležitostí SR, aj kádrovaním oficiálnych predstaviteľov SR. Neviem si predstaviť, že by slovenský diplomat používal podobný jazyk a spôsoby voči oficiálnym predstaviteľom Ruska," napísal štátny tajomník na sociálnej sieti s tým, že ani podobné vyjadrenia ho neodradia od "realistického pomenovávania situácie na základe faktov".

Ondrejcsáka sa na rokovaní zastali aj dvaja ministri za stranu Most-Híd, ktorá ho na post štátneho tajomníka nominovala. "Čo sa týka obrannej politiky, pán Ondrejcsák patrí k špičke na Slovensku, takže trváme na jeho pôsobení na tomto poste. To, že sa to niekomu nepáči, je jeho vec," vyhlásil minister spravodlivosti Gábor Gál.

"Nemyslím si, že by bol akýmkoľvek spôsobom nebezpečný pre túto krajinu, skôr si myslím, že je osožný," dodal minister životného prostredia László Sólymos.

Dnes treba vedieť

pred 24 minútami

Rúška nebudú musieť nosiť od soboty už ani osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a ľudia s kožnými ochoreniami tváre. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Ostatné pravidlá nosenia rúšok sa nemenia. (TASR)

pred 2 hodinami

Pápež František daroval do charitatívnej dražby Saganov dres s podpisom. V internetovej benefičnej dražbe We Run Together bol už vydražený za 30-tisíc eur Saganov bicykel. Oba zberateľské kúsky daroval slovenský športovec hlave katolíckej cirkvi na audiencii pred dvoma rokmi. (Vatican News)

pred 3 hodinami

Európska komisia schválila používanie remdesiviru na liečbu závažných prípadov ochorenia COVID-19. Remdesivir bol pôvodne vyvinutý na liečbu eboly, čas vyliečenia u hospitalizovaných pacientov s COVID-19 skracuje o 31 percent, čiže v priemere približne o štyri dni. (TASR)

pred 4 hodinami

Slovinsko sprísňuje pohraničný režim a v sobotu vyradí Chorvátsko, Česko a Francúzsko zo zoznamu „zelených krajín“, ktoré sa považujú za epidemiologicky bezpečné. Pre občanov týchto krajín to znamená 14-dňovú karanténu v Slovinsku. (TASR)