Napätie okolo Fideszu pokračuje, podmienky šéfa ľudoveckej frakcie sa mu nepáčia

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Napätie okolo Fideszu pokračuje, podmienky šéfa ľudoveckej frakcie sa mu nepáčia

Maďarský premiér Viktor Orbán a líder skupiny európskych ľudovcov v Európskom parlamente Manfred Weber. Foto - TASR/AP

Fidesz zvažuje možnosti prestupu k inému zoskupeniu, domnieva sa spravodajský server Politico.

Maďarský poslanec Európskeho parlamentu z vládnej strany Fidesz Tamás Deutsch odmietol podmienky zotrvania Fideszu v skupine Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS), ktoré v utorok stanovil predseda tejto frakcie Manfred Weber. 

Deutsch vyhlásil, že Fidesz nehľadá členstvo mimo EPP/EĽS a že jeho strana je hrdým členom frakcie európskych ľudovcov. Maďarský europoslanec na slová predsedu frakcie EPP/EĽS reagoval v utorok večer v rozhovore pre komerčnú televíziu ATV.

Weber požaduje zastavenie útokov na Junckera a Sorosa

Weber, ktorý je lídrom kandidátky ľudovcov v májových eurovoľbách, pre nemecký denník Bild vymenoval tri podmienky, ktoré musí Fidesz splniť, aby si mohol zachovať svoje členstvo v EPP/EĽS.

Okrem zastavenia kampane útočiacej na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a maďarsko-amerického finančníka Georgea Sorosa sa má premiér Viktor Orbán taktiež ospravedlniť ostatným členom EPP/EĽS a zabezpečiť, aby Stredoeurópska univerzita (CEU) mohla zostať v Budapešti.

Weber zdôraznil, že uvedené podmienky musia byť splnené ešte tento mesiac.

Deutsch v súvislosti s kritizovanou kampaňou zdôraznil, že na tomto kontinente, ktorý si ctí slobodu slova a prejavu, treba umožniť, aby sa mohli vyjadriť aj kritické názory na "isté otázky týkajúce sa bruselskej byrokracie".

Europoslanec dodal, že by ho prekvapilo, keby sa Orbán ospravedlnil členom EPP/EĽS. Súčasne mal námietky aj k Weberovmu postoju k otázke CEU.

Vylúčenie Fideszu z ľudoveckej frakcie europarlamentu navrhlo už 12 členských strán EPP/EĽS. Dôvodom je protiimigračná kampaň maďarskej vlády útočiaca na Junckera a Sorosa.

Orbánova strana odkázala, že chce dosiahnuť, aby v rámci európskych ľudovcov posilnili svoje postavenie sily odmietajúce prisťahovalectvo.

Otázkou vylúčenia Fideszu sa bude 20. marca na zasadnutí v Bruseli zaoberať predsedníctvo EPP/EĽS.

Politico: Fidesz rokuje o možnosti prestupu k inému zoskupeniu 

Možnosti maďarskej vládnej strany Fidesz v Európskom parlamente po prípadnom vylúčení z EPP/EĽS analyzoval v stredu spravodajský server Politico. Podľa neho existuje aj možnosť, že Fidesz po májových eurovoľbách prestúpi do politickej skupiny "protisystémových" strán Európa národov a slobody (ENF).

Z analýzy servera Politico citovalo internetové vydanie maďarského týždenníka Heti Világgazdaság. Podľa Politica nemenovaný zdroj z ENF potvrdil, že toto zoskupenie vedie rokovania s Fideszom. 

Samotný Fidesz tvrdí, že chce zotrvať v EPP/EĽS a že so žiadnou inou politickou skupinou rokovania nevedie.  

Ak by došlo k prestupu Fideszu, tak by vo frakcii ENF bola strana maďarského premiéra Viktora Orbána tretím najsilnejším zoskupením po talianskej Lige Severu a francúzskom Národnom zhromaždení Marine Le Penovej.

Ďalšie možnosti Fideszu vidí Politico v zotrvaní vo frakcii európskych ľudovcov, avšak v záujme toho by musela Orbánova strana v mnohých oblastiach ustúpiť.

Inou možnosťou je podľa servera prestúpenie k Európskym konzervatívcom a reformistom (ECR). Tomu by mohla potešiť poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS), pretože v súvislosti s brexitom z tejto skupiny vypadnú britskí konzervatívci, ktorí boli vo frakcii doposiaľ vo väčšine. Poliaci však zatiaľ oficiálne rokovania s Fideszom nepotvrdili.

Poslednou možnosťou by bolo vytvorenie novej politickej skupiny. Na to, aby dali dohromady euroskeptické strany Poľska, Nemecka, Talianska a strany zo severských štátov, však už pred májovými eurovoľbami nie je dosť času, uvádza sa v analýze servera Politico. 

     

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo