Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. 03. 2019, 12:56

Napätie okolo Fideszu pokračuje, podmienky šéfa ľudoveckej frakcie sa mu nepáčia

Napätie okolo Fideszu pokračuje, podmienky šéfa ľudoveckej frakcie sa mu nepáčia

Maďarský premiér Viktor Orbán a líder skupiny európskych ľudovcov v Európskom parlamente Manfred Weber. Foto - TASR/AP

Fidesz zvažuje možnosti prestupu k inému zoskupeniu, domnieva sa spravodajský server Politico.

Maďarský poslanec Európskeho parlamentu z vládnej strany Fidesz Tamás Deutsch odmietol podmienky zotrvania Fideszu v skupine Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS), ktoré v utorok stanovil predseda tejto frakcie Manfred Weber. 

Deutsch vyhlásil, že Fidesz nehľadá členstvo mimo EPP/EĽS a že jeho strana je hrdým členom frakcie európskych ľudovcov. Maďarský europoslanec na slová predsedu frakcie EPP/EĽS reagoval v utorok večer v rozhovore pre komerčnú televíziu ATV.

Weber požaduje zastavenie útokov na Junckera a Sorosa

Weber, ktorý je lídrom kandidátky ľudovcov v májových eurovoľbách, pre nemecký denník Bild vymenoval tri podmienky, ktoré musí Fidesz splniť, aby si mohol zachovať svoje členstvo v EPP/EĽS.

Okrem zastavenia kampane útočiacej na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a maďarsko-amerického finančníka Georgea Sorosa sa má premiér Viktor Orbán taktiež ospravedlniť ostatným členom EPP/EĽS a zabezpečiť, aby Stredoeurópska univerzita (CEU) mohla zostať v Budapešti.

Weber zdôraznil, že uvedené podmienky musia byť splnené ešte tento mesiac.

Deutsch v súvislosti s kritizovanou kampaňou zdôraznil, že na tomto kontinente, ktorý si ctí slobodu slova a prejavu, treba umožniť, aby sa mohli vyjadriť aj kritické názory na "isté otázky týkajúce sa bruselskej byrokracie".

Europoslanec dodal, že by ho prekvapilo, keby sa Orbán ospravedlnil členom EPP/EĽS. Súčasne mal námietky aj k Weberovmu postoju k otázke CEU.

Vylúčenie Fideszu z ľudoveckej frakcie europarlamentu navrhlo už 12 členských strán EPP/EĽS. Dôvodom je protiimigračná kampaň maďarskej vlády útočiaca na Junckera a Sorosa.

Orbánova strana odkázala, že chce dosiahnuť, aby v rámci európskych ľudovcov posilnili svoje postavenie sily odmietajúce prisťahovalectvo.

Otázkou vylúčenia Fideszu sa bude 20. marca na zasadnutí v Bruseli zaoberať predsedníctvo EPP/EĽS.

Politico: Fidesz rokuje o možnosti prestupu k inému zoskupeniu 

Možnosti maďarskej vládnej strany Fidesz v Európskom parlamente po prípadnom vylúčení z EPP/EĽS analyzoval v stredu spravodajský server Politico. Podľa neho existuje aj možnosť, že Fidesz po májových eurovoľbách prestúpi do politickej skupiny "protisystémových" strán Európa národov a slobody (ENF).

Z analýzy servera Politico citovalo internetové vydanie maďarského týždenníka Heti Világgazdaság. Podľa Politica nemenovaný zdroj z ENF potvrdil, že toto zoskupenie vedie rokovania s Fideszom. 

Samotný Fidesz tvrdí, že chce zotrvať v EPP/EĽS a že so žiadnou inou politickou skupinou rokovania nevedie.  

Ak by došlo k prestupu Fideszu, tak by vo frakcii ENF bola strana maďarského premiéra Viktora Orbána tretím najsilnejším zoskupením po talianskej Lige Severu a francúzskom Národnom zhromaždení Marine Le Penovej.

Ďalšie možnosti Fideszu vidí Politico v zotrvaní vo frakcii európskych ľudovcov, avšak v záujme toho by musela Orbánova strana v mnohých oblastiach ustúpiť.

Inou možnosťou je podľa servera prestúpenie k Európskym konzervatívcom a reformistom (ECR). Tomu by mohla potešiť poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS), pretože v súvislosti s brexitom z tejto skupiny vypadnú britskí konzervatívci, ktorí boli vo frakcii doposiaľ vo väčšine. Poliaci však zatiaľ oficiálne rokovania s Fideszom nepotvrdili.

Poslednou možnosťou by bolo vytvorenie novej politickej skupiny. Na to, aby dali dohromady euroskeptické strany Poľska, Nemecka, Talianska a strany zo severských štátov, však už pred májovými eurovoľbami nie je dosť času, uvádza sa v analýze servera Politico. 

     

Odporúčame