Prezident a náboženskí predstavitelia hovorili o referende

Prezident Andrej Kiska prijal na novoročnom stretnutí predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností. Hovoril s nimi aj o referende o rodine.

Andrej Kiska sa ako hlava štátu prvýkrát stretol s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností na tradičnom novoročnom stretnutí. Vo svojom príhovore sa dotkol aj referenda o rodine, ktoré sa uskutoční 7. februára.

Podľa denníka N bratislavský arcibiskup a predseda KBS Stanislav Zvolenský po stretnutí ušiel pred novinárskymi otázkami. Hovorca KBS Martin Kramara to odmieta.

Prezident a arcibiskup sa zhodli

Prezident  Kiska vo svojom príhovore vyjadril presvedčenie, že nie je dôležitý iba výsledok referenda, ale aj spôsob, akým k nemu dospejeme. Želal by som si, aby spôsob, akým občania a voliči dospejú k výsledku, nech bude akýkoľvek, nezanechal rany na ľuďoch a na schopnosti Slovenska a jeho občanov diskutovať a počúvať sa navzájom. Aby sa argumentovalo úctivo a pravdivo, aby sme nevyšli z referenda rozdelení na nepriateľské tábory. Aby sa kvôli tejto téme dokonca nerozpadávali priateľstvá,“ povedal prezident.

S hlavou štátu súhlasí aj predseda KBS Zvolenský. „V spoločnom vyhlásení k referendu biskupi Slovenska zdôraznili, že si veľmi želajú, aby referendum prebehlo v pokojnej atmosfére. Aj nám leží na srdci, aby sa argumentovalo pravdivo a s rešpektom voči všetkým skupinám obyvateľstva,“ povedal arcibiskup Zvolenský pre Postoy.sk a dodal: „Boli by sme veľmi radi, aby sa toto verejné hlasovanie uskutočnilo pre dobro ľudí a za ochranu pozitívnych hodnôt, nie proti niekomu. Musíme sa pri zachovaní pokoja v rámci celej spoločnosti vzájomne učiť komunikovať aj tie témy, na ktoré majú ľudia rozdielne názory.”

Hovorca KBS: Zvolenský neušiel

Po skončení oficiálnej časti stretnutia chceli novinári položiť otázky arcibiskupovi Zvolenskému, ktorý pred nimi podľa denníka N ušiel. Hovorca KBS Martin Kramara však vidí celú situáciu ináč. „Arcibiskup Zvolenský odpovedal na niekoľko otázok novinárov, ktorí ho čakali, a potom sa už ponáhľal na ďalšie stretnutie, ktoré mal naplánované,“ vysvetlil pre Postoy.sk Kramara, podľa ktorého si arcibiskupov odchod niektorí novinári len zle vysvetlili.

„Ja ako hovorca som zostal k dispozícii a zároveň som ponúkol možnosť na osobné stretnutie s pánom arcibiskupom popoludní,“ dodal hovorca Kramara s tým, že arcibiskup Zvolenský popoludní naozaj odpovedal na zvyšné otázky.

Imrich Gazda

Foto: prezident.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo