V eurovoľbách kandiduje 31 strán a koalícií

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V eurovoľbách kandiduje 31 strán a koalícií

Ilustračné foto - TASR/Martin Baumann

Slováci budú 25. mája voliť 14 europoslancov.

Všetky politické subjekty, ktoré podali kandidátne listiny do májových volieb do Európskeho parlamentu (EP), splnili podmienky registrácie. Na utorkovom zasadnutí registrácie odobrila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. TASR o tom informovala Silvia Keratová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.

Na zasadnutí zároveň vyžrebovali čísla, pod ktorými sa budú jednotlivé subjekty a ich kandidáti uchádzať o hlasy voličov.

Podľa vyžrebovaného poradia má číslo 1 Smer-SD, číslo 2 Kresťanská demokracia – Život a prosperita, číslo 3 Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. S číslom 4 vstupuje do eurovolieb Korektúra – Andrej Hryc, s číslom 5 SNS, s číslom 6 Sme rodina – Boris Kollár. Číslo 7 bude mať OĽaNO, číslo 8 Starostovia a nezávislí kandidáti, číslo 9 vyžrebovali pre Stranu práce, číslo 10 pre Stranu tolerancie a spolunažívania, číslo 11 bude mať Hlas ľudu, číslo 12 Maďarská kresťanskodemokratická aliancia.

S číslom 13 sa bude o podporu uchádzať v eurovoľbách strana Doprava, s číslom 14 KDH a s číslom 15 Strana zelených Slovenska (SZS). Pod číslom 16 budú kandidáti Mosta-Híd, číslo 17 vyžrebovali Priamej demokracii, číslo 18 Strane rómskej koalície – SRK a číslo 19 Slovenskej konzervatívnej strane.

Číslo 20 prisúdil žreb Slovenskej národnej jednote – strane vlastencov, číslo 21 vyžrebovali pre SMK, 22 pre Doma dobre, 23 pre koalíciu KSS, Vzdor - strana práce a 24 pre Európsku demokratickú stranu. S 25-kou sa bude uchádzať o hlasy voličov SaS, s číslom 26 Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku.

Číslo 27 budú mať kandidáti strany NAJ – Nezávislosť a Jednota, číslo 28 Kresťanská únia. Pod číslom 29 kandiduje koalícia Progresívne Slovensko, Spolu-občianska demokracia, pod číslom 30 kandidáti Demokratickej strany a číslo 31 bude mať v eurovoľbách Národná koalícia.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo