Európska komisia podporila Macronovu víziu EÚ

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Európska komisia podporila Macronovu víziu EÚ

Noviny na titulke s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Foto - TASR/AP

Európa je v ohrození, varuje francúzsky prezident Emmanuel Macron a požaduje viacero zásadných reforiem.

Európska komisia podporila v utorok úsilie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o obnovu Európskej únie prostredníctvom lepšej ochrany slobôd a demokracie. Pripomenula, že mnohé z jeho myšlienok už fungujú alebo začínajú fungovať v praxi, uviedla agentúra Reuters.

"Čo sa týka európskej obnovy, Francúzsko a Európska komisia sú na jednej vlnovej dĺžke. Bojujeme rovnaký boj," povedal hovorca Európskej komisie na pravidelnom brífingu v Bruseli.

Francúzsky prezident v pondelok načrtol svoju víziu pre budúcnosť EÚ, keď vyzval na reformu schengenského priestoru a na zriadenie novej agentúry, ktorá by mala na starosti "ochranu demokracií" pred kybernetickými útokmi a falošnými správami.

Macron tiež zopakoval apel na hlbšiu bezpečnostnú spoluprácu v Európe a zdôraznil potrebu spoločnej azylovej politiky pre riešenie migrantskej krízy.

"Nikdy od druhej svetovej vojny nebola Európa taká potrebná. A napriek tomu nebola Európa nikdy v takom ohrození," napísal Macron.

"Európska agentúra na ochranu demokracií by poskytla európskych odborníkov každému členskému štátu, aby mohol chrániť svoj volebný proces proti kyberútokom a manipulácii," citovala ho agentúra AFP.

Zakázané by podľa Macrona malo byť financovanie európskych politických strán zo zahraničia, pričom členovia EÚ by sa mali dohodnúť na predpisoch zakazujúcich "nenávistné a násilnícke prejavy na internete".

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo