Ústavnými sudcami chcú byť 30 kandidáti

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ústavnými sudcami chcú byť 30 kandidáti

Vo februári poslanci nezvolili ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. Foto - TASR/Jakub Kotian

Šéf Smeru-SD Robert Fico, poslanec Mosta-Híd Peter Kresák či štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská nekandidujú.

O post ústavného sudcu sa v novej voľbe uchádza 30 kandidátov. Väčšina z uchádzačov kandidovala aj v minulej voľbe, v ktorej parlament nezvolil žiadneho kandidáta. Informoval o tom predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD).

Kandidátmi sú Pavol Boroň, Martin Javorček, Michal Matulník, Vlastimil Pavlikovský, Edita Pfundtner, Peter Straka, Anton Dulak, Eva Kováčechová, Katarína Čechová, Eva Fulcová, Rastislav Kaššák, Peter Melicher, Stanislav Irsák, Michal Ďuriš, Ivan Fiačan, Štefan Kseňák, Pavol Malich, Radoslav Procházka, Miloš Maďar, Ľuboš Szigeti, Marek Tomašovič, Michal Truban, Libor Duľa, Radovan Hrádek, Daniela Švecová, Ladislav Duditš, Peter Molnár, Robert Šorl, Martin Vernarský a Zuzana Pitoňáková.

Kandidátov je menej ako v prvej voľbe, v ktorej kandidovalo 40 uchádzačov. Podľa Madeja je ale z čoho vyberať. "Osobne sa budem snažiť všetkých kolegov presviedčať, aby sme volili, aby bol navrhnutý čo najväčší počet," povedal Madej. Trvá na tajnej voľbe. Nešpecifikoval, či sa koalícia už dohodla na tom, koľko kandidátov zvolí.

Termín na predkladanie návrhov uplynul v utorok popoludní. Voľba kandidátov sa uskutoční na schôdzi NR SR, ktorá sa začne 26. marca. Pred voľbou kandidátov vypočuje ústavnoprávny výbor, mal by tak urobiť 21. až 23. marca. O termínoch ešte bude výbor hovoriť.

"Všetci kandidáti budú pozvaní, je to naša zákonná povinnosť," doplnil Madej s tým, že zrejme bude rozprava časovo obmedzená. "Medzi koaličnými aj opozičnými poslancami vo výbore panuje zhoda na tom, aby sme uskutočnili vypočutie časovo efektívnejšie. Možno limitovať čas na úvodné predstavenie a potom dať časové mantinely aj na odpovede na otázky," dodal.

Aj podľa Ondreja Dostála z klubu SaS a Jána Marosza z OĽaNO sa dá z kandidátov vybrať. "Dôležité je, aby sa poslanci snažili zvoliť čo najväčší počet uchádzačov," uviedol Dostál. Na Ústavnom súde chce opozícia morálne a odborne zdatných kandidátov. "Prejdeme si to, aby sme mali morálne aj odborne zdatných uchádzačov, a nájdeme zhodu na nejakých menách," doplnil Marosz.

Poslanci majú zvoliť 18 kandidátov, ktorých majú predložiť prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich sudcov za tých, ktorým sa 16. februára skončilo funkčné obdobie.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo