Čína ohlásila ďalšie zvyšovanie vojenských výdavkov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čína ohlásila ďalšie zvyšovanie vojenských výdavkov

Čínsky premiér Li Kche-čchiang hovorí počas otvorenia výročného zasadnutia Celočínskeho zhromaždenia ľudových poslancov v Pekingu. Foto - TASR/AP

Čína ten rok vyčlení na armádu v prepočte 177,6 miliardy dolárov. Oproti predchádzajúcemu roku to predstavuje 7,5-percentný nárast.

Čínsky premiér Li Kche-čchiang ohlásil v utorok ďalšie zvýšenie vojenských výdavkov. Na úvod výročného zasadnutia čínskeho parlamentu v Pekingu oznámil, že výdavky na obranu vzrastú v roku 2019 o 7,5 percenta, informovala agentúra AFP. 

Podľa premiéra Čína ten rok vyčlení na armádu v prepočte 177,6 miliardy dolárov. Oproti predchádzajúcemu roku to predstavuje 7,5-percentný nárast, čím Peking pokračuje v trende zvyšovania zbrojných výdavkov z predchádzajúcich rokov. Vlani predstavoval tento nárast 8,1 percenta. 

Každoročné zasadnutie parlamentu, Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov, sa začalo v utorok vo Veľkej sále ľudu na pekinskom Námestí nebeského pokoja. Zišlo sa na ňom 2948 delegátov, ktorí budú zasadať do 15. marca. 

Dve tretiny delegátov sú členmi vládnucej komunistickej strany a väčšina návrhov zákonov, o ktorých budú hlasovať, vopred schválilo stranícke vedenie. Poslanci zastupujú všetkých 31 provincií, samosprávnych oblastí a autonómnych regiónov. V parlamente zasadajú aj početní zástupcovia čínskej armády. 

Predseda vlády vo svojom prejave k delegátom predstavil aj ekonomické plány svojho kabinetu. Hovoril o predpokladanom raste ekonomiky v rozmedzí od šesť do 6,5 percenta, čo je najnižšia hodnota za posledné takmer tri desaťročia. 

Celočínske zhromaždenie ľudových zástupcov sa schádza raz ročne, aby odhlasovalo kľúčové zákony, štátny rozpočet a dôležité personálne otázky. Vlani napríklad rozhodlo o zrušení obmedzenia počtu funkčných období hlavy štátu, čím otvorilo cestu k prípadnej doživotnému pôsobeniu súčasného prezidenta a straníckeho vodcu Si Ťin-pchinga.

V období medzi výročnými zasadnutiami schvaľuje potrebnú legislatívu stály výbor parlamentu. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo