Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
20. január 2015

Tretia otázka je dôležitá

V rámci predreferendovej diskusie sa hovorí a píše najmä o prvých dvoch otázkach, akoby to celé stálo a padalo na homosexuálnych osobách, ich právach a problémoch. Tretia otázka je dosť v úzadí, až ignorovaná. Pričom práve v oblasti, ktorej sa táto otázka týka, je už dnes k dispozícii dostatočný čas...

Tretia otázka je dôležitá

V rámci predreferendovej diskusie sa hovorí a píše najmä o prvých dvoch otázkach, akoby to celé stálo a padalo na homosexuálnych osobách, ich právach a problémoch. Tretia otázka je dosť v úzadí, až ignorovaná. Pričom práve v oblasti, ktorej sa táto otázka týka, je už dnes k dispozícii dostatočný časový odstup, aby sa rozpoznali dôsledky štátom podporovaných experimentov.

Nedávno vyvolala vo Francúzsku rozruch štúdia asociácie na ochranu detí pred prostitúciou, ktorá upozorňuje na rozmáhajúce sa prostitučné praktiky detí na základných školách. Podľa ich odhadov sa prostituuje okolo 5 až 8 tisíc mladistvých. Veková kategória 12 až 15 rokov bola niekedy vekom prvého bozku. Dnes sa stala vekom prvého orálneho styku. Štvrtina rodičov už počula o prípadoch prostitúcie na školských záchodoch. Tretina detí vie, že niektorí spolužiaci robia na záchodoch so svojím telom nenormálne veci na výmenu za nejaký darček. Sexuálna výchova, ktorej začiatky na školách siahajú do 70-tych rokov, spôsobila takú banalizáciu sexu, že jej výsledky sú pohromou.

"Sexuálna výchova, ktorej začiatky na školách siahajú do 70-tych rokov, spôsobila takú banalizáciu sexu, že jej výsledky sú pohromou."

Zdieľať

Sex sa stal predmetom rýchlej spotreby. Výchova postavená na slogane “moje telo patrí mne” produkuje hypersexualizované dievčatá, ktoré sa už dobrovoľne stávajú predmetom tohto konzumu. Veď ak telo patrí mne, prečo si zaň nevypýtať 30 eur alebo nejaký darček. Presne toto správanie predstavuje zárodky prostitúcie, ktorá medzi mladými začína byť vnímaná ako niečo bežné so zdôvodnením „veď aj kamarátky to robia“. Nakoniec spomínaný slogan používajú práve dospelé pracovníčky sexuálneho priemyslu pri akomkoľvek legislatívnom pokuse obmedziť či regulovať ich právo na prácu. Žiaci z “lepších” rodín, ktorí materiálnu kompenzáciu nemajú zapotreby, si krátia čas hrami Vadí-Nevadí, kedy sa dievčatá podvoľujú praktikám ako je orálny styk a sodomia. Niektoré majú ešte len dvanásť rokov, ale keďže k tomu dali svoj súhlas, polícia na ochranu mladistvých je bezmocná.

Iste, niekto by mohol namietať, že tých 8 tisíc je zanedbateľné číslo v porovnaní s celkovým počtom školopovinných detí v celej krajine. Podstatný je však trend, ktorý nevyzerá vôbec ružovo. Nadávka označujúca ženu ľahkých mravov sa už v kruhoch mladých používa ako kompliment. Čo sa stane, keď tie deti dospejú, založia si vlastnú rodinu a ich vlastné deti budú potom v rovnakom prostredí? Zrejme si povedia “veď aj my sme takí boli za mladi” a mávnu rukou. Najhoršie je, že nevidno ani snahu po zmene, ktorá by sľubovala zlepšenie. Stále tvrdohlavé pretláčanie tej istej sexuálnej výchovy, ktorej výsledky nemožno označiť ináč ako krach. Ako keď vodič do naftového motora natankuje benzín, a potom ako sa auto zadrie, rozhodne sa ešte dotankovať.

To, že internet patrí tiež k faktorom podporujúcim tento hrozný trend, je všeobecne známe. Správa inej asociácie, ktorá sa venuje propagácii zdravia v školských zariadeniach, hovorí, že tretina návštevníkov pornografických stránok sú adolescenti, z nich 75 percent má menej ako 12 rokov. Svoj neskromný podiel na tom majú organizácie, ktoré si považujú za povinnosť šíriť novodobé ideológie na internete ako doplnok toho, čo sa učí na školách. Tragédiou je, ak sa komplicom šírenia takéhoto obsahu stane aj ministerstvo školstva tým, že odporúča školám takéto stránky navštevovať a používať ich materiály. To bol smutne známy prípad militantného webu Ligne Azur, ktorý francúzske ministerstvo podporilo a listom vyzvalo školy, aby jeho obsah šírili „s najväčšou ráznosťou“.

Inzercia

"Veková kategória 12 až 15 rokov bola niekedy vekom prvého bozku. Dnes sa stala vekom prvého orálneho styku."

Zdieľať

Až po sťažnosti rodičov zasiahla Štátna Rada, ktorá obsah označila ako „minimálne kritizovateľný“. Okrem iného opisoval činnosti ako užívanie drog a pedofilné aktivity bez akejkoľvek zmienky, že ide o protizákonné konanie. Stránka obsahovala aj brožúrku pod názvom „Nohavice dole“, o ktorej sťažovateľ vo svojej správe dokonca hovoril, že propaguje sado-masochizmus a neviazanosť. V rozhodnutí Rady sa píše, že ministerstvo nezabezpečilo, aby poskytnuté informácie boli primerané veku žiakov, ich aktívnou podporou porušilo princíp neutrality školstva a nerešpektovalo výhradu zo svedomia. Po týchto zvláštnych aktivitách ministerstva preto nie je prekvapením, že podľa prieskumov až 66% rodičov chce, aby sexuálna výchova bola záležitosťou rodiny a nie školy.

Pracovný trh prostitúcie však, zdá sa, má v Európe budúcnosť pred sebou. Minuloročné inštrukcie Eurostatu vyzývajú štáty, aby do svojich správ o ekonomickom raste zahŕňali aj údaje o tzv. čiernej a šedej ekonomike. Medzi ne patria aj také činnosti, ako je predaj drog a prostitúcia. Oficiálnym dôvodom tejto požiadavky je harmonizácia ekonomických bilancií, keďže v niektorých krajinách sú niektoré z týchto aktivít už nejaký čas legálne. Experti skôr hovoria o čiste politickom dôvode niektorých krajín “skrášliť” svoje hospodárske výsledky. Niektoré štáty údaje o nelegálnej ekonomike už promptne zahrnuli do svojich správ v lete minulého roku. Veľká Británia napríklad si minulý rok „vďaka“ prostitúcii vylepšila svoju HDP bilanciu o 6,5 miliárd eur.

Oficiálne Francúzsko zatiaľ čísla o prostitučnej ekonomike neposiela. Nie že by malo nejaké morálne zábrany, len údajne nemá prostriedky na ich zbieranie. Pokušenie je však veľké. Podľa odhadov odborníkov by totiž HDP krajiny po zarátaní všetkých aktivít z čiernej a šedej ekonomiky mohlo byť vyššie o 5 až 10 percent. Obavy, že keď raz bude výkon nezákonnej ekonomiky zmeraný, potom príde na rad jej legalizácia, nie sú vôbec neopodstatnené. Veď v súvislosti s drogami sa už promptne objavila štúdia, ktorá prínos do štátnej pokladne odhaduje na 1,8 miliárd eur ročne v prípade, že si štát ponechá drogový monopol. Nuž a pokiaľ ide o prostitúciu, tak na túto profesiu sa už vlastne pripravujú nové pracovné sily.

Štefan Danišovský
Autor je spolupracovníkom Postoy.sk, žije a pracuje vo Francúzsku.

Ilustračné foto: flickr.com (licencia CC)

Odporúčame

O úpadku odvahy francúzskych elít

O úpadku odvahy francúzskych elít

Kontroverzné societálne zákony sú prijímané v parlamentoch a je teda prirodzené, že len tou istou cestou môžu byť zrušené alebo zmenené. V novodobej histórii je však ťažké nájsť konkrétny príklad, kedy k niečomu takému došlo. Akoby kultúrna revolúcia nepoznala spätný chod. Ako keby sa spoločnosť ved...

Vladimír Palko: Falošná voľba medzi terorom a nihilizmom

Vladimír Palko: Falošná voľba medzi terorom a nihilizmom

Teror v Paríži skončil sedemnástimi mŕtvymi, z toho dvanásť bolo členmi redakcie satirického časopisu Charlie Hebdo. V nedeľu potom vyšli do ulíc Paríža a ďalších francúzskych miest tri milióny ľudí, najviac v histórii. Ľudia dali najavo, že nechcú krv a násilie. Potiaľ by to bolo v poriadku. ...

Nie som Charlie

Nie som Charlie

Minulotýždňový útok na parížsku redakciu časopisu Charlie Hebdo zo strany fanatických moslimov vo mne na chvíľu opäť prebudil prchavé emócie a nutkania nájomného novinára. Bola to samozrejme horúca správa, ale bolo to aj čosi viac, útok smeroval na „nás“. Niečo treba urobiť, napísať, vyhlásiť, čokoľ...