Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. marec 2019, 15:54

Rokovať o obstarávaní 3D radarov budeme s Francúzskom, Izraelom a USA

Rokovať o obstarávaní 3D radarov budeme s Francúzskom, Izraelom a USA

Minister obrany Peter Gajdoš. Foto - TASR/Martin Baumann

Ministerstvo obrany SR chce obstarať celkovo 17 kusov 3D radarov stredného, malého a blízkeho dosahu.

Ministerstvo obrany SR bude o obstarávaní 3D rádiolokátorov pre Vzdušné sily Ozbrojených síl SR rokovať s Francúzskom, s Izraelom a so Spojenými štátmi americkými. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Dana Capáková.

Projektový tím podľa jej slov vyhodnocoval predložené vládne ponuky z hľadiska technických a operačných požiadaviek, cenových ponúk, termínov dodávok, interoperability s NATO, výcviku, logistického zabezpečenia či možnosti zapojenia slovenského obranného priemyslu. Doplnila, že v nasledujúcej fáze budú prebiehať bilaterálne rokovania s predstaviteľmi vybraných krajín.

Rezort bude rokovať aj s príslušnými agentúrami NATO, a to v súvislosti s integráciou rádiolokátorov do aliančných systémov, ale aj s Útvarom hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR v oblasti efektívneho nakladania s finančnými prostriedkami.

Do 30. júna 2019 chce ministerstvo predložiť vláde SR návrh medzivládnej dohody na realizáciu "Obmeny rádiolokačnej techniky Vzdušných síl Ozbrojených síl SR (stredný, malý a blízky dosah)", v ktorom bližšie špecifikuje nielen technické parametre jednotlivých druhov rádiolokátorov na základe potrieb armády, ale aj časový plán ich obstarania a štúdiu uskutočniteľnosti.

Na základe výzvy ministerstva predložilo ponuky desať krajín, a to Francúzsko, Holandsko, Izrael, Maďarsko, Poľsko, Spojené štáty americké, Španielsko, Taliansko, Turecko a Veľká Británia. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) pred časom v rozhovore pre TASR uviedol, že rezort oslovil hlavne výrobcov z členských krajín EÚ a NATO, aby boli radary kompatibilné a interoperabilné s prístrojmi ostatných členských krajín.

V rokoch 2018 až 2025 chce Ministerstvo obrany SR obstarať celkovo 17 kusov 3D radarov stredného, malého a blízkeho dosahu v predpokladanej rámcovej sume 155 090 000 eur vrátane DPH. Obstaranie formou vláda - vláda podľa rezortu garantuje transparentnosť a zároveň vylučuje akúkoľvek formu korupcie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 6 hodinami

Prepad HDP v 19-člennej eurozóne bude v tomto roku horší, ako sa očakávalo – na úrovni 8,7 %. Vyplýva to z letných ekonomických prognóz, ktoré v utorok predstavila Európska komisia. Exekutíva EÚ ešte v máji, v rámci svojich jarných prognóz, predpovedala pre eurozónu pokles o 7,7 %. (TASR)

pred 7 hodinami

Pred pár dňami sa na YouTube objavil nový hodinový videorozhovor s Thomasom Sowellom, pozoruhodným konzervatívnym mysliteľom, o ktorom sme písali len nedávno. Čerstvý deväťdesiatnik v ňom predstavuje svoju novú knihu o fenoméne takzvaných „charter schools“, flexibilných škôl, v ktorých americký ekonóm vidí potenciál na prekonanie vzdelávacej priepasti medzi bielymi, čiernymi a hispánskymi žiakmi v USA. 

pred 7 hodinami

Za odvolanie predsedu parlamentu Borisa Kollára hlasovali aj koaliční poslanci Miroslav Kollár a Ján Benčík (obaja Za ľudí). Poslanecký klub Za ľudí pritom avizoval, že sa na hlasovaní nezúčastní. Za odvolanie Kollára hlasovalo päť poslancov. (TASR)

pred 7 hodinami

Počet úmrtí na koronavírus presiahol v Európe 200-tisíc. Vyše dve tretiny zaznamenaných mŕtvych pripadajú na štyri štáty – Britániu, Taliansko, Francúzsko a Španielsko. Celkovo sa koronavírusom nakazilo 2 751 606 ľudí po celej Európe. (TASR)

pred 7 hodinami

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala ministra životného prostredia Jána Budaja. Pri starých environmentálnych záťažiach, ktorých je na Slovensku až dvetisíc, je problémom vymožiteľnosť práva a utajovanie geologických správ a posudkov, konštatovali po stretnutí. (TASR)