Rokovať o obstarávaní 3D radarov budeme s Francúzskom, Izraelom a USA

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rokovať o obstarávaní 3D radarov budeme s Francúzskom, Izraelom a USA

Minister obrany Peter Gajdoš. Foto - TASR/Martin Baumann

Ministerstvo obrany SR chce obstarať celkovo 17 kusov 3D radarov stredného, malého a blízkeho dosahu.

Ministerstvo obrany SR bude o obstarávaní 3D rádiolokátorov pre Vzdušné sily Ozbrojených síl SR rokovať s Francúzskom, s Izraelom a so Spojenými štátmi americkými. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Dana Capáková.

Projektový tím podľa jej slov vyhodnocoval predložené vládne ponuky z hľadiska technických a operačných požiadaviek, cenových ponúk, termínov dodávok, interoperability s NATO, výcviku, logistického zabezpečenia či možnosti zapojenia slovenského obranného priemyslu. Doplnila, že v nasledujúcej fáze budú prebiehať bilaterálne rokovania s predstaviteľmi vybraných krajín.

Rezort bude rokovať aj s príslušnými agentúrami NATO, a to v súvislosti s integráciou rádiolokátorov do aliančných systémov, ale aj s Útvarom hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR v oblasti efektívneho nakladania s finančnými prostriedkami.

Do 30. júna 2019 chce ministerstvo predložiť vláde SR návrh medzivládnej dohody na realizáciu "Obmeny rádiolokačnej techniky Vzdušných síl Ozbrojených síl SR (stredný, malý a blízky dosah)", v ktorom bližšie špecifikuje nielen technické parametre jednotlivých druhov rádiolokátorov na základe potrieb armády, ale aj časový plán ich obstarania a štúdiu uskutočniteľnosti.

Na základe výzvy ministerstva predložilo ponuky desať krajín, a to Francúzsko, Holandsko, Izrael, Maďarsko, Poľsko, Spojené štáty americké, Španielsko, Taliansko, Turecko a Veľká Británia. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) pred časom v rozhovore pre TASR uviedol, že rezort oslovil hlavne výrobcov z členských krajín EÚ a NATO, aby boli radary kompatibilné a interoperabilné s prístrojmi ostatných členských krajín.

V rokoch 2018 až 2025 chce Ministerstvo obrany SR obstarať celkovo 17 kusov 3D radarov stredného, malého a blízkeho dosahu v predpokladanej rámcovej sume 155 090 000 eur vrátane DPH. Obstaranie formou vláda - vláda podľa rezortu garantuje transparentnosť a zároveň vylučuje akúkoľvek formu korupcie.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo