Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. marec 2019, 11:11

Vraha podnikateľa Mišenku odsúdili na 25 rokov

Vraha podnikateľa Mišenku odsúdili na 25 rokov

Ilustračné foto - TASR/Alena Klepochová

Najvyšší súd dnes potvrdil verdikt Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z konca novembra minulého roka.

Odvolací trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) v utorok odsúdil Róberta Trajkova v kauze vraždy kontroverzného topoľčianskeho podnikateľa Jozefa Mišenku na 25-ročný trest odňatia slobody.

Trest by si mal odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia.

NS SR tak v utorok potvrdil rovnaký verdikt Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku z konca novembra minulého roka.

Najvyšší súd odvolanie Trajkova zamietol ako nedôvodné. Vina Trajkova bola podľa predsedu senátu NS SR jednoznačne a bez pochybností dokázaná nielen výpoveďami viacerých svedkov, ale aj listinnými dôkazmi. Rozhodnutie senátu NS SR je právoplatné a nie je možné voči nemu sa odvolať.

Trajkova poslal ŠTS vlani koncom novembra za mreže na 25 rokov. Obžalovaný vtedy nedosiahol zmenu trestu ani v obnovenom procese, keď mu ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, potvrdil 27. novembra 2018 rovnaký trest ako v roku 2012. Mal si ho odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Súd mu uložil zároveň aj ochranný dohľad v trvaní troch rokov.

Trajkov sa pojednávania nezúčastnil

Obžalovaný sa odvolal a prípadom sa preto v utorok zaoberal NS SR. Na utorkové verejné zasadnutie Trajkova neeskortovali, keďže požiadal o pojednávanie v neprítomnosti a dal k tomu súhlas svojmu obhajcovi. Trajkov tvrdí, že obžalovanie voči jeho osobe je vykonštruované a konanie trvá veľmi dlhú dobu. On i jeho obhajca spochybňujú existenciu utajeného svedka číslo dva v tomto prípade, ktorý nebol nikdy nikým vypočutý. V prípravnom konaní sa údajne "stratila" i zápisnica policajného vyšetrovateľa.

Inzercia

Trajkov, prezývaný aj Netvor, dosiahol zvrat vo svojom prípade po tom, ako sa obrátil na Ústavný súd SR , pretože mali byť porušené jeho práva. Súd mu vyhovel a uznesenie NS SR z konca januára 2013, ktoré sa ho týkalo, bolo zrušené. Prípad sa tak opäť vrátil na ŠTS.

ŠTS v roku 2012 spolu s Trajkovom poslal za mreže v kauze vraždy Mišenku aj ďalších mužov. Odsúdený Ivan Skalický, ktorý dostal doživotie a Ronald Mišech s 25-ročným trestom, čo potvrdil odvolací senát NS SR, sa pred časom takisto začali dožadovať obnovy konania práve na základe rozhodnutia Ústavného súdu s tým, že v prípade boli odsúdení ako organizovaná skupina. ŠTS zatiaľ nerozhodol. Predloženými dôkazmi a skutočnosťami sa následne zaoberá Úrad špeciálnej prokuratúry.

Prokurátor: Išlo o typickú mafiánsku popravu

Podnikateľa Mišenku zavraždili 20. júla 2010 v ranných hodinách. Útočníci z idúceho auta do vozidla Mercedes vystrieľali približne 30 rán zo samopalu. Špeciálny prokurátor to označil za typickú mafiánsku popravu. Podľa súdu sa preukázalo, že vraždu si objednal za nezistenú sumu obžalovaný podnikateľ Milan Pavlovič z Topoľčian u Skalického a Trajkova.

Na vražde sa podieľal Ronald Mišech aj tým, že zabezpečil vražednú zbraň. Podľa súdu strieľal občan Macedónska Goran, ktorého z rodnej krajiny napriek úsiliu slovenskej justície nevydali na stíhanie do SR.

Mišecha odsúdili v minulosti aj za drogový zločin, pretože v jeho dome sa našlo zariadenie na výrobu marihuany a väčšie množstvo rastlín i sušiny konope siatej.

Dnes treba vedieť

pred 17 minútami

Rúška nebudú musieť nosiť od soboty už ani osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a ľudia s kožnými ochoreniami tváre. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Ostatné pravidlá nosenia rúšok sa nemenia. (TASR)

pred 2 hodinami

Pápež František daroval do charitatívnej dražby Saganov dres s podpisom. V internetovej benefičnej dražbe We Run Together bol už vydražený za 30-tisíc eur Saganov bicykel. Oba zberateľské kúsky daroval slovenský športovec hlave katolíckej cirkvi na audiencii pred dvoma rokmi. (Vatican News)

pred 3 hodinami

Európska komisia schválila používanie remdesiviru na liečbu závažných prípadov ochorenia COVID-19. Remdesivir bol pôvodne vyvinutý na liečbu eboly, čas vyliečenia u hospitalizovaných pacientov s COVID-19 skracuje o 31 percent, čiže v priemere približne o štyri dni. (TASR)

pred 4 hodinami

Slovinsko sprísňuje pohraničný režim a v sobotu vyradí Chorvátsko, Česko a Francúzsko zo zoznamu „zelených krajín“, ktoré sa považujú za epidemiologicky bezpečné. Pre občanov týchto krajín to znamená 14-dňovú karanténu v Slovinsku. (TASR)