Problém Igora Matoviča: progresívci zľava, charizmatici sprava

Problém Igora Matoviča: progresívci zľava, charizmatici sprava

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Keď šéfovi OĽaNO tečie do topánok, nezľakne sa ani geopolitiky.

Igor Matovič sa postavil do čela kandidátky OĽaNO pre voľby do Európskeho parlamentu. Tento svoj ťah zdôvodnil akýmsi precitnutím z americkej zahraničnej politiky a novým mesianistickým poslaním. „Precitol som z názoru, že USA sú garantom medzinárodnej stability, sú chaosom svetovej politiky, a nielen majákom,“ vyhlásil. Do eurovolieb vraj ide preto, aby v Bruseli prebudil ľudí, ktorí rozhodujú o bezpečnostnej politike.

K tomu všetkému ešte šéf Obyčajných ľudí pripojil deklaráciu, že keď euromandát získa, tak ho neprevezme, a ak nedostane aspoň päťdesiattisíc preferenčných hlasov, tak sa vzdá aj kresla v národnom parlamente.

Hoci tieto jeho vety momentálne jatria poslanecký klub OĽaNO a rozrušili aj niekoľkých zahraničnopolitických analytikov, skutočný dôvod Matovičovho rozhodnutia treba hľadať inde ako v geopolitike. Je za ním taktika, obyčajná, naša slovenská.

Matovičov politický projekt sa jednoducho dostal do úzkych a čelí tlaku zľava aj sprava. Z jednej strany ho ohrozuje formujúci sa blok Progresívneho Slovenska a strany Spolu, ktorý sa momentálne vezie na prezidentskej vlne a môže mu odčerpať značný počet liberálnejších voličov. Z druhej strany ho môžu zasiahnuť procesy, ktoré aktuálne prebiehajú v konzervatívnej časti politického spektra.

Igor Matovič cítil, že tieto pohyby mohli OĽaNO výrazne oslabiť už v eurovoľbách, čo by rok pred voľbami do parlamentu určite nebol dobrý signál. Preto musel zasiahnuť. Zdieľať

Igor Matovič cítil, že tieto pohyby mohli OĽaNO výrazne oslabiť už v eurovoľbách, čo by rok pred voľbami do parlamentu určite nebol dobrý signál. Preto musel zasiahnuť.

Ako v parlamentnom hlasovaní, tak aj v ostatných eurovoľbách OĽaNO významne profitovalo z hlasov kresťanských spoločenstiev, ktorých lídri ( Richard Vašečka, Branislav Škripek) sa dostali na kandidátky. Či už do európskeho, alebo slovenského parlamentu.

Malý príklad. V eurovoľbách v roku 2014 získalo OĽaNO približne 41-tisíc hlasov a jeden poslanecký mandát. Najviac preferenčných krúžkov (cca 15-tisíc) dostal Branislav Škripek, ktorý sa do europarlamentu prekrúžkoval zo štvrtého miesta kandidátky. Hneď za ním nasledovala Veronika Remišová, ktorá tiež mala podporu kresťanských spoločenstiev.

Obidvaja s prehľadom prekrúžkovali liberálnejšie orientovaného Jozefa Viskupiča, ktorý sa z postu jednotky na kandidátke prepadol až na tretie miesto.

Vašečka ani Škripek už dnes nie sú súčasťou OĽaNO a na kandidátke hnutia chýbajú silné tváre, ktoré by dokázali pritiahnuť hlasy z tohto prostredia. Nakoniec nielen tie, výrazných mien je na tejto volebnej listine celkovo ako šafranu.

Branislav Škripek pritom dnes do Európskeho parlamentu kandiduje za konkurenčnú Kresťanskú úniu a niekoľko zaujímavých mien pre tento typ voličov má na svojej kandidátke aj KDH. Napríklad šéfa Dobrej noviny Mariána Čaučíka či riaditeľku kresťanskej advokačnej organizácie CitizenGO Miriam Kuzárovú.

V týchto vodách sa bude pokúšať v eurovoľbách loviť aj ďalšia nová strana Kresťanská demokracia – Život a prosperita (KDŽP) so Štefanom Kuffom na čele.

Pri aktuálnej progresivistickej vlne bude mať OĽaNO zároveň problém nahradiť výpadok týchto voličov hlasmi z liberálneho prameňa.

Toto všetko si Igor Matovič dobre uvedomuje a do čela kandidátky sa postavil jednoducho preto, lebo chce zabrániť prepadu svojej strany v eurovoľbách. Tento jeho krok síce nepozbiera vysoké známky za umelecký dojem, ale politickú logiku určite má. Navyše Igor Matovič dobre vie, že tento jeho problém sa eurovoľbami nekončí.

Všetko ostatné (reči o USA, precitnutí a prebúdzaní Bruselu) je, ako sme si už pri tomto politikovi zvykli, len dobre vykalkulované divadelné predstavenie.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo