A. Záborská predstavila kandidátov do eurovolieb

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
A. Záborská predstavila kandidátov do eurovolieb

Ilustračné foto: TASR/Michal Svítok

Ľudská dôstojnosť, rodina, bezpečnosť a sloboda sú priority, ktoré chce v Európskom parlamente (EP) obhajovať mimoparlamentná Kresťanská únia.

Za dôležité tiež považuje dôsledné rešpektovanie princípu subsidiarity a proporcionality. Jej predstavitelia to oznámili na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave.

"Politiky EÚ by mali rešpektovať dôstojnosť človeka," myslí si europoslankyňa Anna Záborská, ktorá je na čele kandidátky v májových voľbách do EP. Pod túto tému podľa nej spadá aj neprípustnosť dvojakej kvality výrobkov, ale aj životné prostredie alebo vyrovnanie platieb farmárom. Zároveň zdôraznila, že dôstojnosť patrí každému človeku, od počatia po prirodzenú smrť, a inštitúcie EÚ nemajú kompetencie zasahovať do bioetických otázok.

Druhým dôležitým princípom, ktorý by chcela strana presadzovať, je rodina. Tá podľa Záborskej úzko súvisí aj so vzdelávaním a právom rodiča vybrať druh vzdelávania pre svoje dieťa. Strana chce tiež obhajovať slobodu, špeciálne slobodu vierovyznania. Tá by podľa ďalšieho europoslanca Branislava Škripeka, ktorý vo voľbách kandiduje z druhého miesta, mohla byť napríklad podmienkou na uzatvorenie obchodných zmlúv medzi EÚ a tretími krajinami.

Tlačová konferencia Kresťanskej únie, na ktorej predstavila svojich kandidátov a témy do volieb do Európskeho parlamentu. 

V oblasti bezpečnosti a zahraničnej politiky by strana chcela zvýrazniť hlas Slovenska. "Okrem obchodných zmlúv a diplomatického úsilia by sme mali mať schopnosť brániť naše hranice a bezpečnosť našich občanov," povedal Škripek. Európsku armádu však poslanec vníma ako zbytočné oslabovanie severoatlantického piliera.

Záborská priznala, že vo viacerých bodoch sa program prekrýva s programami iných kresťanských strán, spájanie však neplánuje. "Pri strane Kresťanská demokracia - Život a prosperita nám prekážajú niektorí ľudia na kandidátke alebo podpora pána Harabina ako prezidentského kandidáta. V KDH je to najmä systém vedenia strany," vysvetlila.

O kandidátoch na poslancov EP strana informovala už koncom februára. Na kandidačnej listine Kresťanskej únie je 12 mien, z toho je sedem mužov a päť žien. Kandidáti pochádzajú zo všetkých regiónov Slovenska. Patria medzi nich europoslanci Anna Záborská a Branislav Škripek, trenčiansky mestský poslanec Lukáš Ronec, manažérka z Nitry Lýdia Pilková, politický poradca v EP Peter Broz, prešovská ekonómka Lucia Baranová-Maliňaková či koordinátorla projektov Fóra života zo Sabinova Lucia Mihoková.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo