Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. marec 2019, 20:30

USA žiadajú, aby Briti otvorili svoj trh pre americké potraviny

USA žiadajú, aby Briti otvorili svoj trh pre americké potraviny

Ilustratívne foto TASR - Lukáš Furcoň

Skeptici sa obávajú, že po brexite sa budú do Veľkej Británie dovážať aj kurčatá ošetrované chlórom či hovädzie mäso zo zvierat, ktoré boli kŕmené rastovými hormónmi.

Veľká Británia by nemala nasledovať "múzeum poľnohospodárstva" Európskej únie a falošné obavy z praktík v americkom agrosektore presadzovať do pobrexitovej obchodnej dohody s USA. Vyhlásil to na margo najnovších diskusií o cieľoch USA v súvislosti s budúcou dohodou o obchode americký veľvyslanec v Británii Woody Johnson.

Spojené štáty vo štvrtok (28. 2.) zverejnili zoznam cieľov pre obchodnú dohodu s Britániou po tom, ako ostrovná krajina opustí Európsku úniu. Jedným z cieľov je odstránenie, prípadne výrazné zmiernenie bariér na dodávku amerických agroproduktov.

Oponenti brexitu poukazujú na riziko, že v prípade presadenia amerických požiadaviek sa britský trh otvorí americkým produktom, ktoré sa teraz do EÚ dovážať nemôžu. Ide napríklad o kurčatá ošetrované chlórom či hovädzie mäso zo zvierat, ktoré boli kŕmené rastovými hormónmi. Ako však uviedla BBC, podľa britskej vlády sa "normy v oblasti potravín pre uzatvorenie budúcich obchodných dohôd znižovať nebudú".
 

Podľa Johnsona sú však informácie o kvalite amerických produktov zavádzajúce a ide len o "ohováračskú kampaň" zo strany ľudí s vlastnou protekcionistickou agendou. Ako dodal, pokračovať v prístupe Európskej únie, ktorý by sa hodil do "múzea poľnohospodárstva", je pre svet neudržateľné. "Musíme sa v agrosektore pozerať do budúcnosti, nielen do minulosti," povedal Johnson.

Inzercia

Dnes treba vedieť