Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. 03. 2019, 22:04

Ján Volko sa stal halovým majstrom Európy, vyhral beh na 60 metrov

Ján Volko sa stal halovým majstrom Európy, vyhral beh na 60 metrov

Ján Volko. FOTO TASR – Pavel Neubauer

„Je to naozaj ako zázrak,“ vyjadril sa slovenský šprintér, ktorého trápilo pred pretekmi zranenie.

Slovenský šprintér Ján Volko vo finále behu na 60 metrov získal na Halových Majstrovstvách Európy v Glasgowe zlatú medailu časom 6,60 sekundy. V cieli zdolal druhého Turka Emre Zafera Barnesa (6,61) a tretieho Holanďana Jorisa van Goola (6,62).

Volko mal spomedzi finalistov zabehnutý tretí najlepší sezónny čas (6,58), pred ním boli Turek Barnes (6,55), Nemec Kranz (6,56) a nezabúdalo sa ani na obhajcu titulu Brita Kiltyho, ktorý pred dvomi rokmi v Belehrade ako jediný zdolal strieborného Volka.

Slovenský šprintér bojoval pred majstrovstvami aj so zranením zadného stehenného svalu, no rozbehy i semifinále zvládol parádne a do finále postúpil s najrýchlejším časom.

Prečítajte si rozhovor s Jánom Volkom: 
Usain Bolt nie je môj idol Zdieľať

Zakľakol do 5. dráhy a tlačenicu, ktorá vznikla na samom konci, skvele zvládol. Zaujímavé bolo, že Volkov reakčný čas na štarte 0,178 bol najhorší zo všetkých. Po dobehnutí vzniklo veľké napätie, kto zvíťazil, no netrvalo dlho a najviac zo všetkých sa radoval Volko.

K veľkej eufórii si pribalil aj slovenskú zástavu a dlho si vychutnával potlesk zaplnenej haly.

„Ani si to všetko neuvedomujem, asi až neskôr si úplne užijem fakt, že som zlatý. Je to jednoducho úžasné a som vďačný všetkým, ktorí mi pomáhali, či už rodičia, tréneri, fyzioterapeuti a ďalší. Neviem, čo by som viac dodal, je to podobné ako pred dvoma rokmi v Belehrade, keď som bol odrazu strieborný,“ vyjadril sa 22-ročný zverenec trénerov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka.

Mladý šprintér v rámci ďakovania spomenul aj Boha, ktorému ďakoval za to, „že mu umožnil bežať“.

Volko pripomenul, že pred finále mal zdravotné problémy. „Každý o nich vedel, nič nenaznačovalo, že sa to skončí takto. Je to naozaj ako zázrak. Za týmto úspechom sa ukrýva obrovská starostlivosť, aj keď som sa nevyhol nejakým problémom, vždy sme vedeli formu správne doladiť na ten najdôležitejší okamih. Aj my sa neustále učíme, preto si už dlhšie udržiavam takú formu, ktorá prináša radosť,“ povedal Volko. 

Doteraz v ére samostatnosti medailovo vynikli na halových majstrovstvách Európy traja Slováci, pred Glasgowom so zlatom Mikuláš Konopka, striebrom Ján Volko v Belehrade 2017 a dva bronzy získala Dana Velďáková, teraz k nim pribudla v Emirates aréne piata medaila, zlatá v podaní Jána Volka.

„Boh chcel, aby som tu bol.“ Volko komentuje svoje víťazstvo

 

Finálové výsledky 60 m muži:

1. Ján VOLKO (SR) 6,60
2. Emre Zafer Barnes (Tur.) 6,61
3. Joris van Gool (Hol.) 6,62
4. Richard Kilty (Brit.) 6,66
5. Konstadínos Zíkos (Gr.) 6,67
6. Amaury Golitin (Fr.) 6,67

 

Odporúčame