Most-Híd sa nemieni zapájať do pretekov o zákonoch, reaguje na Dankove návrhy

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Most-Híd sa nemieni zapájať do pretekov o zákonoch, reaguje na Dankove návrhy

Foto: TASR/Martin Baumann

Smer je ochotný o iniciatívach rokovať, keď ich koaličný partner predloží.

Strana Most-Híd sa nemieni zapájať do pretekov o návrhoch zákonov. Očakáva rokovania v rámci koalície a upozorňuje na potrebu vyrovnaného rozpočtu.

Most-Híd to uviedol v reakcii na návrhy, ktoré v piatok predstavila SNS.

Smer-SD je ochotný o iniciatívach rokovať, keď ich koaličný partner predloží.

"Vyjadrením o skokovom zvýšení minimálnej mzdy o 80 eur strana Smer-SD odštartovala podobné preteky, ako pred časom s vyjadrením v súvislosti so zastropovaním veku odchodu do dôchodku. Neprekvapuje nás, že s vlastnými návrhmi prišla aj SNS. Strana Most-Híd sa do týchto súťaží nikdy nezapája," uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. Most-Híd podľa jej slov svoje predstavy aj v sociálnej oblasti rieši na rokovaniach s koaličnými partnermi. 

Pripomína, že zníženie daní zamestnancom zvýšením nezdaniteľnej časti navrhol Most-Híd v roku 2017. "O rok neskôr sme navrhli zníženie daňovo-odvodového zaťaženia, formou daňovo odpočítateľnej položky z daní príjmov právnických osôb v sume desať precent zaplatených odvodov," doplnila.

Hovorí aj o ďalších návrhoch z dielne Mosta-Híd. Napríklad rozšírenie zdvojnásobenia daňového bonusu aj na deti staršie ako šesť rokov, zníženie odvodov pre zdravotné poistenie, podpora seniorov. "Most-Híd všetky návrhy aj v budúcnosti položí na koaličný rokovací stôl a od svojich partnerov očakáva rovnaký prístup," uviedla hovorkyňa. Most-Híd pri opatreniach zdôrazňuje potrebu vyrovnaného rozpočtu.

"Akýkoľvek vládny návrh zákona musí byť predmetom rokovaní koaličnej rady. Keď ich koaličný partner predloží, sme pripravení o konkrétnych návrhoch diskutovať," uviedol v reakcii na návrhy SNS hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

SNS plánuje na najbližšiu schôdzu parlamentu predložiť návrhy na zníženie viacerých daní či zavedenie povinnosti uvádzať pôvod mäsa aj v reštauračných a stravovacích zariadeniach. V daňovej oblasti chce SNS znížiť daň z príjmu právnických osôb na 15 percent s účinnosťou od 1. januára 2020. Na desať percent má klesnúť aj daň z pridanej hodnoty na potraviny a pre printové médiá. Ďalším opatrením má byť zrušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov, posledným piatym sa má zaviesť povinnosť uvádzať pôvod mäsa aj v reštauračných a stravovacích zariadeniach.

Predseda SNS Andrej Danko verí, že tento spôsob predloženia návrhov pomôže odhaliť záujmy a charakter jednotlivých politikov. Či už opozičných, ale aj koaličných. Vo svojom vyjadrení hovoril aj o potrebe zmeny politickej práce. "Staré koaličné rady, vysedávania už prestávajú fungovať," poznamenal vo zverejnenom videu, kde hovorí aj o spomínaných návrhoch zákonov.

Ministerstvo financií upozornilo, že predstavené návrhy z dielnej koaličnej SNS by mohli mať negatívny vplyv na verejné financie. "Na prvý pohľad by prijatie takýchto návrhov znamenalo opustenie cieľa vyrovnaného hospodárenia, čo je jeden z bodov programového vyhlásenia vlády. Takéto návrhy musia byť predmetom koaličnej dohody," upozornila v stanovisku pre médiá hovorkyňa ministerstva Alexandra Gogová.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo