Focus: Čaputová by v druhom kole porazila Šefčoviča v pomere 64 : 36

Focus: Čaputová by v druhom kole porazila Šefčoviča v pomere 64 : 36

Foto: P. Rábara

Harabin by v súboji s Čaputovou nezískal ani 30 percent.

Ak by sa v druhom kole prezidentských volieb stretla Zuzana Čaputová s Marošom Šefčovičom, podpredsedníčke Progresívneho Slovenska by dalo hlas 64 percent ľudí. Bývalý eurokomisár by získal 36 percent.

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza, z ktorého preferencie pre prvé kolo boli zverejnené vo štvrtok. O výsledkoch za dve vybrané dvojice pre druhé kolo informuje televízia dnes na svojom webe. 

V prípade, ak by do druhého kola postúpil Štefan Harabin, získal by 27,6 percenta hlasov a Zuzana Čaputová by sa tak stala prezidentkou s podporou na úrovni 72,4 percent. 

Údaje agentúra zbierala na vzorke 804 respondentov od 26. do 28. februára, teda po odstúpení Roberta Mistríka.

Ak by sa druhé kolo odohralo medzi Čaputovou a Šefčovičom, voliť by nešlo 17,2 percenta respondentov. V prípade dvojice Čaputová – Harabin by neprišlo odovzdať hlas 15 percent opýtaných. 

Čaputovú by podporilo 74 percent voličov KDH

Focus zisťoval tiež podporu jednotlivým kandidátom aj z hľadiska straníckych preferencií respondentov.

Maroša Šefčoviča by volilo v druhom kole 84,2 percenta voličov Smeru a 66,4 percenta voličov SNS. Najnižšiu podporu by mal od sympatizantov koalície PS - Spolu (2,6 percenta). 

Zuzana Čaputová by mala najvyšší podiel hlasov od voličov PS - Spolu (97,4 percenta), ďalej SaS (92,5 percenta) a OĽaNO (84,8 percneta).

V druhom kole by ju podporilo aj 73,8 percenta voličov KDH, a 60,8 percenta prívržencov Kotlebovej ĽSNS.

Medzi voličmi Smeru sa našlo 15,8 percenta respondentov, ktorí by volili Šefčovičovu protikandidátku. 

Z prieskumu tiež vyplýva, že voliči Štefana Harabina a Františka Mikloška by boli v prípade podpory Čaputovej a Šefčoviča v druhom kole rozdelení približne na polovicu. 

Šefčoviča by volilo 54,7 percenta Harabinových voličov. Eurokomisár by získal 54,6 percenta hlasov od ľudí, čo by v prvom kole volili Mikloška. Podobne sú na tom voliči Bélu Bugára (50,4 v prospech Šefčoviča).

Čaputová by podľa prieskumu mala v druhom kole podporu 72,9 percenta voličov Mariana Kotlebu.  

Harabin bez výraznej podpory Šefčovičových voličov

Ak by sa v druhom kole ocitol so Zuzanou Čaputovou Štefan Harabin, bývalý predseda Najvyššieho súdu by získal podporu od 69,7 percenta voličov ĽSNS. Z voličov Smeru by Harabina podporilo 49 percent.

V súboji s Harabinom by dala Čaputovej svoj hlas väčšina voličov SNS (62,8 percenta), prezidentská kandidátka by získala tiež výraznú väčšiu hlasov z tábora KDH (79,8 percenta).

Väčina voličov Šefčoviča (67,6 percenta) by v druhom kole podporila Čaputovú. Proti Harabinovi by hlasovalo 70,3 percenta priaznivcov Mikloška.

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo