Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
15. január 2015

Željka Markić: Chorváti sú po referende aktívnejší

Bývalá vojnová korešpondentka, lekárka a tlmočníčka. Angažuje sa v medzinárodnej charite Mary’s Meal. Je členkou organizačného výboru hnutia V mene rodiny, ktoré dosiahlo vypísanie referenda o manželstve v Chorvátsku koncom roka 2013. Slováci sa s ňou budú môcť stretnúť v najbližších dňoch v Bratisl...

Željka Markić: Chorváti sú po referende aktívnejší

Bývalá vojnová korešpondentka, lekárka a tlmočníčka. Angažuje sa v medzinárodnej charite Mary’s Meal. Je členkou organizačného výboru hnutia V mene rodiny, ktoré dosiahlo vypísanie referenda o manželstve v Chorvátsku koncom roka 2013. Slováci sa s ňou budú môcť stretnúť v najbližších dňoch v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Trnave, Trenčíne či Ružomberku. Željka Markić.

Na vypísanie referenda v Chorvátsku treba podpisy desiatich percent voličskej populácie. Vaše hnutie V mene rodiny (U ime obitelji) získalo dvojnásobok v priebehu dvoch týždňov a viac ako 740-tisíc Chorvátov podporilo túto iniciatívu. Prečo?

Táto značná odpoveď tak veľkého počtu ľudí potvrdila, že manželstvo a rodina sú pre Chorvátov dôležité a že chcú chrániť manželstvo ako zväzok muža a ženy – ako najlepšieho miesta na výchovu detí a založenie rodiny. Tiež to ukázalo, že ľudia nesúhlasia s nanútením ideológie malými agresívnymi skupinami v Chorvátsku, ktoré chcú vnútiť zmenu kultúry, ktorá by mala neskoršie dopady na skoro všetky aspekty života.

Chorvátske víťazstvo
Viac článkov na tému referenda o rodine

Zdieľať

Prosím, uvedomte si, že sme museli zbierať podpisy na miestach, ktoré predtým musela schváliť polícia – znamená to, že ľudia nemohli podpísať žiadosť o referendum kdekoľvek, kde chceli. Mali sme viac ako šesťtisíc dobrovoľníkov v stánkoch a v obchodoch, na autobusových a električkových zastávkach, pred futbalovými štadiónmi, na fakultách a pred kostolmi – a to umožnilo vypísanie referenda.

Počas dvadsiatich troch rokov chorvátskej nezávislosti sme zorganizovali prvé občianske referendum.

V tomto referende, ktoré sa uskutočnilo v decembri 2013, dve tretiny voličov (65 %) hlasovali, že podporujú to, aby chorvátska ústava bola doplnená o ustanovenie, že manželstvo je zväzkom medzi mužom a ženou. Považujete tento výsledok za „úspešný“?

Považujem tento výsledok za prvý krok správnym smerom. Prečo prvý? Pretože hlasovaním za ústavnú ochranu manželstva sme zabezpečili minimum – že je jasné, čo manželstvo je a čo nie je, teda že manželstvo je špeciálne životné spojenie medzi mužom a ženou a nie je vzťahom medzi dvoma mužmi alebo dvoma ženami alebo jedným mužom a dvoma ženami – čo sa teraz požaduje v Holandsku.

A prečo krok dobrým smerom? Pretože sme na to použili najdemokratickejší nástroj: referendum. Každý má možnosť vyjadriť vlastný názor a potom, ak väčšina ľudí súhlasí, že manželstvo je zväzok medzi jednou ženou a jedným mužom, zákony a politici by mali nasledovať rozhodnutie ľudí. V Chorvátsku sme čelili veľmi zvláštnej situácii, že politici – ľudia, ktorých sme si zvolili, aby nás zastupovali – sa vlastne snažili vnútiť nám túto ideológiu. Takúto situáciu nevyriešite jedným referendom, ešte budú potrebné ďalšie zmeny.

Bol taký doplnok chorvátskej ústavy nevyhnutný?

V minulosti to nevyhnutné nebolo, bolo to samo o sebe zrejmé. Stalo sa to nevyhnutným, pretože politici a médiá vytvárali atmosféru v spoločnosti, aby sme si všetci mysleli, že akýkoľvek typ vzťahov medzi ľudskými bytosťami je manželstvom. Je zjavné, že to tak nie je. Po prvé, manželstvo má veľmi dôležitú spoločenskú úlohu, najmä preto, že nové ľudské bytosti prichádzajú na svet a sú vychovávané v manželstve. Preto zákony chránia manželstvo – kým niektoré iné, hoci veľmi dôležité vzťahy nechránia, napríklad priateľstvo.

Po druhé, neexistuje žiadna civilizácia od počiatku ľudského rodu, ktorá by postavila na roveň homosexuálne vzťahy a manželstvo. A definícia manželstva, ako ju používame teraz, pochádza z rímskeho práva.

Po tretie, manželstvo – láskyplná jednota medzi mužom a ženou je najlepším miestom na výchovu detí, takže je v záujme dieťaťa, aby bolo vychované jeho alebo jej vlastným otcom a matkou vždy, keď je to možné.

Toto ustanovenie taktiež chráni manželstvo predtým, aby bolo definované inak. Práve definovaním manželstva chráni a posilňuje verejné vnímanie toho, čo manželstvo je a aké sú úlohy manžela a manželky, matky a otca alebo aká je pravá mužskosť a ženskosť. Správne vnímanie týchto úloh je veľmi dôležité pre blaho manželov, blaho detí a tiež spoločnosti ako celku. Ak sa definícia manželstva zmenila na emocionálny zväzok ktorýchkoľvek dvoch dospelých ľudí, narušilo by to manželské normy a zanechalo by to veľmi negatívne spoločenské dôsledky.

"Neexistuje žiadna civilizácia od počiatku ľudského rodu, ktorá by postavila na roveň homosexuálne vzťahy a manželstvo."

Zdieľať

Došlo už k úprave chorvátskej ústavy?

Áno, hneď potom, čo boli vyhlásené výsledky referenda. Chorvátska ústava teraz chráni manželstvo.

Inzercia

Okliešťuje táto úprava práva homosexuálne cítiacich ľudí?

Všetci chorvátski občania majú rovnaké občianske práva. Občan, ktorý žije homosexuálnym spôsobom života, nespadá do špeciálnej kategórie občanov, ale má všetky práva a podlieha chorvátskym zákonom ako ktorýkoľvek iný chorvátsky občan.

Manželstvo medzi mužom a ženou je ľudské právo a existovalo už pred vznikom štátu a občianskeho práva, preto neokliešťuje žiadne občianske právo ani nikoho nediskriminuje. Štát pozná už existujúce manželstvo ako špeciálny zväzok medzi ženou a mužom, čo je najlepšie miesto na výchovu detí. Podľa Všeobecnej deklarácie ľudských práv, Európskeho dohovoru o ľudských právach, praxe Európskeho súdu pre ľudské práva a chorvátskej ústavy je manželstvo otvorené pre všetkých občanov, ktorí chcú žiť v takomto druhu zväzku.

Účasť na chorvátskom referende 1. decembra 2013 bola 37,9 % všetkých oprávnených voličov. Čo so zvyšnými 62 percentami Chorvátov, ktorí ostali vtedy doma a neprišli hlasovať?

Úloha vlády a médií je veľmi dôležitá počas procesu referenda, pretože majú poskytnúť voličom korektné a relevantné informácie, takže môžu urobiť informované rozhodnutie v otázke referenda – či chcú vložiť definíciu manželstva do ústavy. Kódex dobrej praxe pre referendá, ktorý vydala Benátska komisia pre demokraciu v rámci Rady Európy, jasne ukazuje, aké dôležité je toto informované rozhodnutie. Nanešťastie, vláda i médiá zneužili túto úlohu a aktívne kampaňovali proti referendu dávajúc občanom nesprávne a skreslené informácie. Táto agresívna antikampaň demotivovala časť voličov, ale väčšina ľudí pochopila naše posolstvo, ktoré nebolo proti nikomu, ale za manželstvo, a sme na to hrdí. Účasť 37,9 % je len o päť percent nižšia ako účasť na vstupe do Európskej únie, ktorá bola 43,51 %. A kým v prípade referenda o manželstve či vláda, či premiér, všetci ministri, prezident republiky, väčšina mimovládnych organizácií a 85 % médií boli proti, tak v prípade referenda o EU každý, všetky organizácie so spoločenským vplyvom, politické strany a vláda boli za.

"Vláda a médiá majú poskytnúť voličom korektné a relevantné informácie o referende."

Zdieľať

Ako vyzerá Chorvátsko viac ako rok po referende?

Referendum ukázalo Chorvátom, že spoločnou prácou a aktivitou dokážeme zmeniť Chorvátsko k lepšiemu a všetci rozhodujeme, ktorým smerom chceme, aby naša krajina šla. Referendum umožnilo mnohým ľuďom participovať v demokratických procesoch a zapojiť sa a zaujímať sa na všetkých úrovniach rozhodovania. V poslednom roku napriek tomu, že máme najprísnejší zákon o referende v Európe, boli štyri iniciatívy za referendum a mnoho ďalších iniciatív.

Občania boli posilnení referendom o manželstve a čoraz aktívnejšie pracujú pre spoločné dobro našej spoločnosti. Avšak práca na ochrane manželstva a rodiny nie je ešte hotová. Ako zrejme viete, naša vláda nepreukázala rešpekt voči rozhodnutiu voličov z 1. decembra 2013 a zamietla všetky následné občianske iniciatívy. Neustále prenášanie moci na občanov, rodiny, mimovládky a ich zapojenie sa sú veľmi dôležité. Neúcta k voličom zo strany politických elít pochádza z nášho volebného systému. Preto hnutie V mene rodiny v septembri 2014 odštartovalo ďalšiu iniciatívu za referendum s cieľom zmeniť a zdokonaliť volebný zákon.

Je Chorvátsko pro-rodinná krajina?

Vo všetkých relevantných sociologických výskumoch Chorváti odpovedajú, že najdôležitejšie pre nich sú rodina a zdravie. Áno, väčšina ľudí je pro-rodinná a pro-life. Teraz by som povedala, že najväčším problémom v našej krajine sú zaujaté médiá, ktoré si neplnia svoju rolu – aby informovali ľudí, ktorí sa tak môžu rozhodovať na základe faktov, ale snažia sa manipulovať a vnucovať názory menšiny.

Ste v kontakte s organizátormi referenda na Slovensku?

V poslednom roku som sa na medzinárodných stretnutiach a konferenciách stretla s ľuďmi zapojenými do ochrany rodiny. A tiež som mala česť stretnúť sa niekoľkokrát so slovenskou zástupkyňou v europarlamente Annou Záborskou, ktorá ma pozvala vystúpiť v parlamente o našom referende predtým, než sa uskutočnilo.

Aký výsledok referenda očakávate na Slovensku?

Očakávam, že ľudia sa dozvedia viac o dôležitosti rodiny a manželstva, že otvoria svoje uši a srdcia argumentom a rozhodnú sa zúčastniť referenda a chrániť právo detí na Slovensku, aby boli vychované otcom a matkou a potvrdia tak kľúčové hodnoty väčšiny ľudí na Slovensku.

Matúš Demko

Ilustračné foto: gloria.tv

Odporúčame

Pätnásť tipov, ako prežiť šťastné a veselé

Pätnásť tipov, ako prežiť šťastné a veselé

Čo všetko potrebujeme, aby sme Vianoce prežili v spokojnosti? Štedrosť srdca aj vtip. Pozrite si pätnásť tipov. 349225981_7ae3f0ac39_z.jpg 1. Doprajte si výdatnú štedrú večeru – ak sa dá, tak aj čo kvality jedla, ale predovšetkým v štedrosti vo vašom srdci. Rozdávajme...

Oxfordský boj o slobodu slova a potratová kultúra

Oxfordský boj o slobodu slova a potratová kultúra

O možnosť stáť uprostred diskusie o slobode slova v 21. storočí neprosili. Avšak po tom, čo bola ich debata o potratovej problematike zrušená ich vlastnou prestížnou univerzitou, stali sa prekvapenými a nedobrovoľnými obhajcami práva, ktoré mnohí považujeme za samozrejmé. Oxfordskí študenti za život...

Bahrajnský princ rozsvecuje svetlo v islamskom svete

Bahrajnský princ rozsvecuje svetlo v islamskom svete

Denne počúvame hrozné správy z Blízkeho východu o vojne v Sýrii, rozpadávaní sa Iraku, vzostupe extrémistov ISIS, vzostupe Talibanu v Afganistane, všetko to sprevádza vraždenie a vyháňanie kresťanov alebo ďalších inovercov. mdreg_standard1.jpg Naposledy napr. včera, k...