Na školy v Anglicku smeruje povinné vyučovanie o LGBT

Ilustračná foto: Flickr.com/Mike Bull
Žiaci v Anglicku sa budú povinne učiť o duševnom zdraví, vzťahoch, on-line bezpečnosti a LGBT témach. Novinka bude súčasťou školského systému od septembra budúceho roka.
O povinnej sexuálnej výchove sa v Anglicku hovorilo už pred dvomi rokmi, tento pondelok zverejnili úrady upravenú verziu smernice, do ktorej síce zapracovali podnety z celospoločenskej diskusie, no viaceré návrhy vyvolávajú stále polemiku.
LGBT témy až na strednej
Na základe smernice sa budú deti na primárnom (základnom) stupni škôl učiť o duševnom zdraví, napríklad o potrebe spánku, o dôležitosti tráviť čas aj vonku. Súčasťou má byť aj náuka o využívaní elektronických zariadení, o čase strávenom na internete a podobne.
Žiaci primárnych škôl (vek od 5 do 11 rokov) sa majú tiež učiť o on-line bezpečnosti, napríklad o rešpekte pri digitálnej komunikácii, ako aj rizikách komunikácie s neznámymi ľuďmi v tomto priestore.
Starší žiaci sa na sekundárnych (stredných) školách (od 11 do 16 rokov) majú dozvedieť o problémoch súvisiacich s duševným zdravím, ako napríklad o depresii alebo úzkosti. Tiež o tom, ako hovoriť o svojich emóciách a v prípade problémov vyhľadať pomoc. Reč na hodinách má byť aj o alkohole a drogách.
Súčasťou vyučovania majú byť tiež informácie o rizikách zdieľania súkromných fotografií či vplyve sledovania explicitného alebo škodlivého obsahu.
Na hodinách by mali žiakov upozorniť aj na to, že internet môže prezentovať sex a vzťahy nezdravým spôsobom. Podľa novej smernice by mali žiaci pochopiť, „že niektorí ľudia sú LGBT [lesby, gejovia, bisexuáli a transgender], čo by malo byť v britskej spoločnosti rešpektované, a že legislatíva týmto ľuďom a ich vzťahom umožňuje uznanie a ochranu“.
Smernica k tejto časti podľa BBC dodáva, že školy môžu rozhodnúť, čo je vhodné vyučovať k tejto téme a tiež kedy – vzhľadom na vek, vývoj a náboženské zázemie žiakov, pričom by mali do tejto diskusie zapojiť aj rodičov.
Žiaci sekundárnych škôl by sa mali učiť aj o ženskej obriezke so zameraním na informovanosť, dostupnosť podporných sietí a pripomenutie, že ide o nezákonný čin. Takisto by sa mali dozvedieť o ďalších formách zneužívania, nútených sobášoch a podobne.
Majú právo deti odhlásiť?
Veľkú diskusiu vyvolala otázka, či rodičia budú môcť svoje deti odhlásiť z hodín sexuálnej výchovy, ktoré majú byť súčasťou širšieho vyučovacieho programu zdravia.
BBC informuje, že rodičia budú mať právo svoje deti z týchto hodín odhlásiť po vek 15 rokov. (16-roční žiaci majú právo na hodiny chodiť, ak sami budú chcieť.) S výnimkami je to však trochu komplikovanejšie.
Na primárnom stupni je sexuálna výchova úplne voliteľná a školy musia garantovať rodičom právo odhlásiť deti z takýchto hodín.
Ako ďalej uvádza britský portál Schoolsweek, čo sa týka sekundárnej školy, „rodičia majú právo požiadať o uvoľnenie svojho dieťaťa z hodín sexuálnej výchovy, avšak konečné rozhodnutie je na riaditeľoch škôl“.
„Riaditelia škôl sú vedení k tomu, aby takýmto žiadostiam vyhoveli ,okrem prípadov s výnimočnými okolnosťami‘ a pred tým, než sa rozhodnú, by mali vec prediskutovať s rodičmi,“ vysvetľuje smernicu časopis Schoolsweek.
Takto nastavená garancia niektorým nestačí. „Nikto z mojich voličov nevidí (v smernici) zvláštnu výnimku v prípade sekundárnej školy. Hovorí sa iba o vekovej vhodnosti a náboženskom kontexte,“ tvrdí labouristická poslankyňa z oblasti Birmingham Ladywood Shabana Mahmood.
Práve v Birminghame sa odohrala séria protestov pred miestnou školou Parkfield Community, kde skupina moslimských rodičov protestovala proti tomu, aby ich deti boli učené o právach LGBT ľudí a homofóbii. Minulú nedeľu sa tam zišli tri stovky rodičov s heslami ako „radšej opustíme Spojené kráľovstvo, ako by mali naše deti navštevovať spomínané hodiny“.
Rozbehla sa tiež petícia, aby mali rodičia právo odhlásiť dieťa z vyučovacích hodín, ktoré sa majú týkať sexuálnej výchovy. Zatiaľ ju podpísalo viac ako stotisíc signatárov.
Ministerstvo školstva plánuje na prípravné kurzy k tomuto vyučovaciemu programu investovať šesť miliónov libier. Napriek tomu niektoré rodičovské organizácie zostávajú skeptické.
Linda Rose zo skupiny Parent Power tvrdí, že nie je presvedčená o prísľube, že vyučovanie bude primerané veku žiakom. „Deťom sa dostáva príliš veľa informácií v príliš skorom veku a nemajú emocionálnu zrelosť spracovávať všetky tieto informácie,“ hovorí.
Minister školstva Damian Hinds novinku obhajuje tým, že dospievanie v dobe internetu a sociálnych médií je iné ako pred 20 rokmi, čo si vyžaduje zmenu v prístupe a výchove.
Vládny návrh však uvítali židia aj katolíci. „Katolícka výchova sa sústredí na formáciu celého dieťaťa a vekovo vhodná sexuálna výchova je jej základnou súčasťou,“ uviedol Paul Barber z Catholic Education Service – hlavnej školskej organizácie katolíckych biskupov.