Na školy v Anglicku smeruje povinné vyučovanie o LGBT

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Na školy v Anglicku smeruje povinné vyučovanie o LGBT

Ilustračná foto: Flickr.com/Mike Bull

Polemiku vyvoláva právo rodičov na odhlásenie dieťaťa z hodín sexuálnej výchovy. 

Žiaci v Anglicku sa budú povinne učiť o duševnom zdraví, vzťahoch, on-line bezpečnosti a LGBT témach. Novinka bude súčasťou školského systému od septembra budúceho roka. 

O povinnej sexuálnej výchove sa v Anglicku hovorilo už pred dvomi rokmi, tento pondelok zverejnili úrady upravenú verziu smernice, do ktorej síce zapracovali podnety z celospoločenskej diskusie, no viaceré návrhy vyvolávajú stále polemiku. 

LGBT témy až na strednej 

Na základe smernice sa budú deti na primárnom (základnom) stupni škôl učiť o duševnom zdraví, napríklad o potrebe spánku, o dôležitosti tráviť čas aj vonku. Súčasťou má byť aj náuka o využívaní elektronických zariadení, o čase strávenom na internete a podobne. 

Žiaci primárnych škôl (vek od 5 do 11 rokov) sa majú tiež učiť o on-line bezpečnosti, napríklad o rešpekte pri digitálnej komunikácii, ako aj rizikách komunikácie s neznámymi ľuďmi v tomto priestore.

Starší žiaci sa na sekundárnych (stredných) školách (od 11 do 16 rokov) majú dozvedieť o problémoch súvisiacich s duševným zdravím, ako napríklad o depresii alebo úzkosti. Tiež o tom, ako hovoriť o svojich emóciách a v prípade problémov vyhľadať pomoc. Reč na hodinách má byť aj o alkohole a drogách. 

Súčasťou vyučovania majú byť tiež informácie o rizikách zdieľania súkromných fotografií či vplyve sledovania explicitného alebo škodlivého obsahu. 

Na hodinách by mali žiakov upozorniť aj na to, že internet môže prezentovať sex a vzťahy nezdravým spôsobom. Podľa novej smernice by mali žiaci pochopiť, „že niektorí ľudia sú LGBT [lesby, gejovia, bisexuáli a transgender], čo by malo byť v britskej spoločnosti rešpektované, a že legislatíva týmto ľuďom a ich vzťahom umožňuje uznanie a ochranu“. 

Smernica k tejto časti podľa BBC dodáva, že školy môžu rozhodnúť, čo je vhodné vyučovať k tejto téme a tiež kedy – vzhľadom na vek, vývoj a náboženské zázemie žiakov, pričom by mali do tejto diskusie zapojiť aj rodičov. 

Žiaci sekundárnych škôl by sa mali učiť aj o ženskej obriezke so zameraním na informovanosť, dostupnosť podporných sietí a pripomenutie, že ide o nezákonný čin. Takisto by sa mali dozvedieť o ďalších formách zneužívania, nútených sobášoch a podobne.  

Majú právo deti odhlásiť? 

Veľkú diskusiu vyvolala otázka, či rodičia budú môcť svoje deti odhlásiť z hodín sexuálnej výchovy, ktoré majú byť súčasťou širšieho vyučovacieho programu zdravia.  

BBC informuje, že rodičia budú mať právo svoje deti z týchto hodín odhlásiť po vek 15 rokov. (16-roční žiaci majú právo na hodiny chodiť, ak sami budú chcieť.) S výnimkami je to však trochu komplikovanejšie. 

Na primárnom stupni je sexuálna výchova úplne voliteľná a školy musia garantovať rodičom právo odhlásiť deti z takýchto hodín. 

Ako ďalej uvádza britský portál Schoolsweek, čo sa týka sekundárnej školy, „rodičia majú právo požiadať o uvoľnenie svojho dieťaťa z hodín sexuálnej výchovy, avšak konečné rozhodnutie je na riaditeľoch škôl“. 

„Riaditelia škôl sú vedení k tomu, aby takýmto žiadostiam vyhoveli ,okrem prípadov s výnimočnými okolnosťami‘ a pred tým, než sa rozhodnú, by mali vec prediskutovať s rodičmi,“ vysvetľuje smernicu časopis Schoolsweek. 

Takto nastavená garancia niektorým nestačí. „Nikto z mojich voličov nevidí (v smernici) zvláštnu výnimku v prípade sekundárnej školy. Hovorí sa iba o vekovej vhodnosti a náboženskom kontexte,“ tvrdí labouristická poslankyňa z oblasti Birmingham Ladywood Shabana Mahmood. 

Práve v Birminghame sa odohrala séria protestov pred miestnou školou Parkfield Community, kde skupina moslimských rodičov protestovala proti tomu, aby ich deti boli učené o právach LGBT ľudí a homofóbii. Minulú nedeľu sa tam zišli tri stovky rodičov s heslami ako „radšej opustíme Spojené kráľovstvo, ako by mali naše deti navštevovať spomínané hodiny“.  

Rozbehla sa tiež petícia, aby mali rodičia právo odhlásiť dieťa z vyučovacích hodín, ktoré sa majú týkať sexuálnej výchovy. Zatiaľ ju podpísalo viac ako stotisíc signatárov.

Ministerstvo školstva plánuje na prípravné kurzy k tomuto vyučovaciemu programu investovať šesť miliónov libier. Napriek tomu niektoré rodičovské organizácie zostávajú skeptické. 

Linda Rose zo skupiny Parent Power tvrdí, že nie je presvedčená o prísľube, že vyučovanie bude primerané veku žiakom. „Deťom sa dostáva príliš veľa informácií v príliš skorom veku a nemajú emocionálnu zrelosť spracovávať všetky tieto informácie,“ hovorí.

Minister školstva Damian Hinds novinku obhajuje tým, že dospievanie v dobe internetu a sociálnych médií je iné ako pred 20 rokmi, čo si vyžaduje zmenu v prístupe a výchove.  

Vládny návrh však uvítali židia aj katolíci. „Katolícka výchova sa sústredí na formáciu celého dieťaťa a vekovo vhodná sexuálna výchova je jej základnou súčasťou,“ uviedol Paul Barber z Catholic Education Service – hlavnej školskej organizácie katolíckych biskupov.   

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo