Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
27. február 2019

Osamelý princ

Francúzsky prezident chce obnoviť svoju autoritu a moc riskantným referendom.
Osamelý princ

Francúzsky prezident Emmanuel Macron počúva otázku počas „veľkej debaty“ so starostami miest v zámorských regiónoch Francúzska v Paríži 1. februára 2019. FOTO TASR/AP

Prezident Emmanuel Macron, ktorý sa stal symbolom liberálnej politiky, staval na silnej reformnej agende, no postupne strácal kontakt s publikom. Oslabili ho násilné protesty, preto hľadal spôsob, ako sa znova legitimizovať. 

Slabo komunikované veľké reformy 

V priebehu osemnástich mesiacov od svojho zvolenia nová Macronova technokratická vláda prijala v rýchlom tempe zásadné a mnohými ekonómami ospevované reformy. Nová podoba Zákonníka práce umožnila firmám na rigidnom pracovnom trhu väčšiu flexibilitu, čo napríklad uľahčilo prepúšťanie aj naberanie ľudí. 

Vláda siahla aj na posvätnú pevnosť odborárov, zadlženého a drahého prevádzkovateľa francúzskych železníc. Pozitívne hodnotené boli aj odborné tréningy pre mladých ľudí s nízkou kvalifikáciou a dlhodobo nezamestnaných. 

Tí majú pri klesajúcej, ale stále vysokej deväťpercentnej nezamestnanosti problém sa zamestnať. Kontroverzným opatrením jeho vlády sa však stalo zníženie daní firmám a bohatým s cieľom vytvoriť nové pracovné miesta. 
Prijatiu týchto citlivých reforiem, ku ktorým sa neodvážili ani Macronovi predchodcovia, pomohli rozdrobené odbory a takmer mŕtva opozícia. Z takmer 140 predvolebných plánov sa tak podarilo zrealizovať 53 a viac ako 70 je v štádiu prípravy. 

Zásadným problémom je, že Macronove početné reformy nemal kto na miestnej úrovni obhajovať. Prezidentovo Hnutie Republika vpred nemá v 35-tisíc obciach Francúzska zastúpenie, čo v časti spoločnosti prehĺbilo pocit zabudnutia. 

Malé aféry škodiace imidžu prezidenta 

Pomerne hladké vládnutie nového Bonaparteho pravidelne prerušovali drobné a na pohľad nevinné vyhlásenia, ktoré mu v prieskumoch postupne zhoršovali starostlivo pestovaný imidž. Nedám nič lenivcom, cynikom a extrémistom, povedal na jeseň 2017 pred prvým dňom demonštrácie proti Zákonníku práce. Hnev verejnosti na povýšenecké a arogantné poznámky prezidenta vyvrcholil, keď 25-ročnému nezamestnanému hodinárovi, ktorý sa sťažoval na problémy pri hľadaní práce, poradil: „Ak ste pripravený, tak v hotelierstve, kaviarni, na stavbe... prejdem cez cestu a nájdem vám prácu.“ 

Obraz Macrona, ktorému prischla nálepka prezident bohatých, navyše výrazne poškodila aféra jeho bývalého šéfa ochranky Benallu, vyšetrovaného za napadnutie dvojice mladých ľudí počas demonštrácie. 
Prezidentov monarchistický, vertikálny štýl riadenia krajiny len potvrdzoval jeho strácajúci kontakt so svetom bežných Francúzov. Podľa prieskumnej agentúry Ifop Macronova popularita za posledný rok klesla zo 47 % na 23 %. 

V rekordnom čase sa z tak populárneho prezidenta stal najmenej obľúbený, čím v prepade prekonal aj bývalého prezidenta Hollanda. Zatiaľ čo prezident v prieskumoch klesal, predajnosť kriticky napísaných kníh o autoritatívnom vládcovi Elyzejského paláca stúpa. 

Okrem toho Macronov tím opustilo niekoľko kľúčových spolupracovníkov vrátane obľúbeného ministra životného prostredia. 

Sláva palivu 

Rozbehnutú reformnú mašinu v novembri minulého roka prekvapili živelné protesty nahnevaných Francúzov, ktorých do ulíc vyhnalo zvýšenie dane z paliva. Niekoľko rokov zavedená daň sa prvýkrát po náraste globálnych cien ropy stala citeľnou. Už beztak v spomalenej ekonomike sa kúpna sila chudobnejších vrstiev ešte viac oslabila a prehĺbila existujúce ekonomické a regionálne nerovnosti. 

Protesty bez lídra, ktoré organizovali zdravotné sestry, kamionisti či dôchodcovia, si napriek infiltrácii extrémistických vandalov získali a udržali výraznú 64 % podporu. S cieľom upokojiť situáciu prišla vláda v decembri s 10-miliardovým balíkom opatrení. Skutočnou odpoveďou na najhoršiu krízu Macronovho úradovania, v ktorej už predtým podľa Juliena Martina z týždenníka L'Obs vládlo sklamanie a pocit konca kraľovania, sa stal plán národných debát. 

Inzercia

Nápad akejsi národnej skupinovej terapie, s ktorým prišiel samotný prezident, je od jeho januárového spustenia veľkým úspechom. Francúzi môžu na verejných zhromaždeniach a na webe povedať svoje predstavy o fungovaní krajiny v štyroch oblastiach – daní, demokracie, fungovania štátu a prechodu krajiny na nízkouhlíkové hospodárstvo. 

Protesty bez lídra, ktoré organizovali zdravotné sestry, kamionisti či dôchodcovia, si napriek infiltrácii extrémistických vandalov získali a udržali výraznú 64 % podporu. Zdieľať

Doteraz sa zorganizovalo 2 500 debát v regiónoch po celej krajine a viac ako 850-tisíc ľudí napísalo svoj názor online. Už teraz je zrejmé, že požiadavka, aby chudobní neplatili viac ako bohatí, ostáva najčastejším dôvodom nespokojnosti. Najväčšou hviezdou debát je rétoricky zdatný Macron, ktorý v debatnom zápale s vyhrnutými rukávmi zvláda sedem hodín odpovedať na najrôznejšie témy od povolenej rýchlosti na cestách až po kvóty na lov rýb.

Reštart jeho úradovania sa prejavuje aj v prieskumoch, v ktorých si vo februári polepšil o 6 %. Po ukončení národných debát by v druhej polovici roka malo prísť referendum, ktoré niektorí vidia ako jediný spôsob legitimizácie Macronovho reformného úsilia. 

Referendové otázky majú vzísť z najčastejších požiadaviek na zmenu. Už teraz je zrejmé, že pôjde o menej citlivé témy ako zníženie počtu poslancov, ale znovuzavedenie dane bohatým, ktorú demonštranti požadujú, medzi otázkami nebude. Nie všetci podporujú tento prezidentov nápad, keďže ho vnímajú ako pascu. „Ľudia vo všeobecnosti zabúdajú odpovedať na otázky, a namiesto toho skôr odpovedajú osobe, ktorá otázky kladie,“ povedal pre denník Le Monde profesor práv Jean-Philippe Derosier. Posledné referendum vo Francúzsku o európskej ústave v 2005 zničilo dva roky úradovania bývalému prezidentovi Jacquesovi Chiracovi. 

Nezmení sa 

V krajine, ktorú tento rok čaká čiastočné oživenie ekonomiky, si každý kladie otázku, či Macron zmení svoj reformný plán alebo či zmení sám seba ako politika. Centristicky ladený týždenník L'Express vyšiel koncom januára s titulkou tváre prezidenta, ktorá dáva odpoveď – Il ne changera pas (Nezmení sa). 

Vláda má tento rok veľké reformné plány, o ktorých podobe sa ešte rokuje. Potenciálne výbušnou je reforma penzijného systému, keďže podľa OECD si Francúzi spomedzi rozvinutých krajín užívajú najdlhší a najštedrejší dôchodok. Vek do dôchodku, 62 rokov, sa meniť nebude, ale po novom by nemali byť rozdiely vo výške dôchodku podľa toho, kto pracoval pre štát alebo súkromnú firmu, ako je to dnes. 

Vláda chce, aby firmy zamestnávali viac ľudí na trvalý pomer, inak im bude hroziť penalizácia, čo najmä hotelieri a reštaurácie považujú za deštrukčné. Treťou témou je zníženie štátnych zamestnancov, ktorých by sa počet zo súčasných 5,5 miliónov mal znížiť o 120-tisíc. 

V krajine s jednou z najdrahších a najlepších zdravotných starostlivostí na svete chýbajú lekári v regiónoch, čo bude riešiť veľká reforma zdravotníctva. Macron má pre svoje reformy istú podporu v robustnej parlamentnej väčšine, spoliehať sa už však nemôže na podporu verejnosti, ktorá netrpezlivo čaká na výsledky prijatých reformných krokov. 

Problémom je, že vplyv väčšiny reforiem pocítia ľudia až o niekoľko rokov. Na chystané reformy si prezident po odchode kľúčových ľudí zo svojho tímu povolal aj radcov zo starého sveta, ako bývalého šéfa Medzinárodného menového fondu a sexuálnymi škandálmi opleteného Dominiqua Straussa-Kahna. 

Macronovou obsesiou je podľa niektorých vstúpiť do dejín ako mladý reformátor a zatiaľ sa zdá, že sa mu metódou počúvať a byť pri tom videný darí. Sám Macron v novoročnom príhovore prízvukoval, že tento rok bude rozhodujúci. Podľa ekonomického týždenníka The Economist sa v ňom naplno ukáže, či je Macron len do seba zahľadený líder alebo skutočný reformátor, akým sníva byť. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame