Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
27. 02. 2019, 07:31

Kto ešte rieši Kiskovu stranu?

Nie tak dávno sa hovorilo, že Andrej Kiska prekreslí politickú mapu. Dnes je otázkou, či ho ešte v politike uvidíme.
Kto ešte rieši Kiskovu stranu?

Foto: TASR/Pavel Neubauer

V politike platí, že aj niekoľko mesiacov môže vecami poriadne zamiešať. Príkladov toho je veľa, aktuálne aj toľko pretriasaná politická budúcnosť Andreja Kisku.

Ešte na jar minulého roku Andrej Kiska avizoval možnosť, že do politického ringu vstúpi s novou politickou stranou. Hovoril o tom opatrne, viac naznačoval, ako oznamoval. V každom prípade, keď desať mesiacov pred prezidentskými voľbami vyhlásil, že o tento úrad sa už uchádzať nebude, zároveň dodal, že z politiky sa odísť nechystá.

Konkrétnejší bol v rozhovore pre aktuality.sk, kde na otázku, či platí jeho dávnejší výrok, že nebude zakladať stranu a kandidovať do parlamentu, odpovedal: „Pomôžem si jedným citátom: iba hlupák nemení názory, pokiaľ sa menia okolnosti. Vražda vášho kolegu a jeho snúbenice zmenila moje pôvodné zámery. Ale o tom, čo spravím, potrebujem zodpovedne premýšľať a plánovať. Musím sa rozprávať s ľuďmi a to je teraz úloha najbližších mesiacov.“

Medzitým z prezidentovho prostredia prenikali správy, že to so založením strany myslí naozaj vážne. Hovorilo sa o konkrétnych ľuďoch, ktorí by tam mali byť, písalo sa o tom, ako tento nový projekt zmení politickú mapu, meral sa jeho volebný potenciál.

Kiskov vstup do straníckej politiky brali ako fakt aj opoziční a vládni politici. Akurát sa trochu špekulovalo, akú podobu to celé bude mať.

Jeden scenár hovoril o tom, že nový subjekt vznikne na zelenej lúke, postupne sa doň vleje Beblavého strana Spolu a možno aj Progresívne Slovensko (PS).

Postupom času sa začalo hovoriť ako o pravdepodobnejšej možnosti, že Andrej Kiska novú stranu nezaloží, ale postaví sa do čela formujúceho sa spojenectva Spolu a PS, ktoré sa chystá svoju silu otestovať už v eurovoľbách.

Aká je dnes realita?

Niekoľko dôležitých vecí sa v priebehu pár mesiacov zmenilo. Samozrejme, platí, že ak bol Andrej Kiska v súvislosti s výberom nových ústavných sudcov vydieraný, je to nehorázny škandál, ktorý treba vyšetriť. Jeho daňová kauza však v každom prípade predstavuje šrám, ktorý mu poškodil a robí ho v politike zraniteľným.

Ak ešte do prezidentskej kampane platilo, že progresívci a mestskí liberáli nemali výrazného lídra, ostatné týždne to zmenili. Zdieľať

Ale najmä. Už teraz je jasné, že ak sa Zuzana Čaputová nestane prezidentkou, bude to ona, kto sa celkom prirodzene stane líderkou rysujúceho sa zoskupenia PS a Spolu. Žiadny iný scenár by nedával logiku, bol by umelý a išiel by proti náladám a očakávaniam voličov týchto strán. Ak ešte do prezidentskej kampane platilo, že progresívci a mestskí liberáli nemali výrazného lídra, ostatné týždne to zmenili.

Ale ak aj Čaputová voľby vyhrá a stane sa prezidentkou, PS aj Spolu sa povezú na vlne volebného úspechu. Ak ho potvrdia aj v eurovoľbách, nad jednou vecou sa určite hlboko zamyslia. Konkrétne nad tým, či nálepku „Kiskov projekt“ naozaj potrebujú a či im to v skutočnosti viac nepoškodí, ako pomôže.

Nie, cesta Andreja Kisku do straníckej politiky nie je definitívne zarúbaná. Len jeho pozícia je iná ako pred polrokom. Už mu nikto nebude visieť na perách a s pocitom osudovosti čakať, ako sa nakoniec rozhodne, nebude to on, kto bude mať v rukách kľúčové karty a bude určovať hru. Dokonca sa môže stať, že už bude aj trochu prekážať.

Čo by pre bývalého prezidenta určite nebola úplne dôstojná pozícia.

 

 

Odporúčame

Nezabúdame

Nezabúdame

Vyhlásenie slovenských novinárov k výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Harabinove obscénnosti

Harabinove obscénnosti

Harabin brýzgal na kresťanov, ktorí celý život držali kresťanskú líniu, a brýzga na nich i teraz. Jeho vyjadrenia sú dnes pokryteckejšie a tupšie ako v minulosti. Už toho bolo dosť.