Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. 02. 2019, 15:16

Podozrenia z vydierania prezidenta Kisku už rieši NAKA

Podozrenia z vydierania prezidenta Kisku už rieši NAKA

Poslanec Ondrej Dostál. FOTO TASR – Jakub Kotian

Poslanec Dostál podal trestné oznámenie v prípade údajného vydierania prezidenta Kisku expremiérom Ficom.

Poslanec parlamentu Ondrej Dostál dnes na Generálnu prokuratúru podal trestné oznámenie vo veci možného vydierania prezidenta Andreja Kisku predsedom strany Smeru-SD Robertom Ficom, ku ktorému mohlo prísť v súvislosti s nátlakom Fica, aby ho Kiska vymenoval za predsedu Ústavného súdu.

Médiá o tom informoval Dostál. „Konanie Roberta Fica opísané Andrejom Kiskom mohlo podľa môjho názoru naplniť skutkovú podstatu tohto trestného činu,“ uviedol člen snemovne z poslaneckého klubu SaS. 

Policajná NAKA už začala vyšetrovať podozrenia z vydierania prezidenta Kisku, informuje Denník N. Protizločinecká jednotka NAKA začala konať na základe medializovaných informácií, tvrdí polícia. 

O zastrašovaní a vydieraní zo strany Roberta Fica hovoril prezident Kiska v piatok na tlačovej besede. 

Dostál zároveň požiadal o preverenie, či nedošlo k nezákonnému ovplyvňovaniu priebehu trestného konania vo veci firmy KTAG a či v tejto súvislosti nedošlo aj k spáchaniu trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

„Robert Fico vydieranie popiera, ale vzhľadom na okolnosti prípadu som presvedčený, že Andrej Kiska hovorí o priebehu udalostí pravdu. Preto považujem za potrebné, aby orgány činné v trestnom konaní preverili, či nebola naplnená skutková podstata trestného činu vydierania,“ dodal Dostál. 

Prezident trestné oznámenie odmietol podať

Prezident Kiska v piatok vyhlásil, že trestné stíhanie konateľa spoločnosti KTAG je pomstou Fica za to, že ho nevymenoval za predsedu Ústavného súdu. Podľa Kisku hrozí trestné stíhanie aj jemu po skončení prezidentského mandátu. Obvineného konateľa aj Kisku bude vo veci stíhania zastupovať Daniel Lipšic. 

Kiska naznačil, že Fico na boj proti nemu zneužil verejné inštitúcie. „Z informácií, ktoré mám ja, je to celé dielo starého vedenia NAKA, Bodorovcov, Kaliňáka a Gašpara, všetko, pravdaže, v súčinnosti s pánom predsedom,“ uviedol prezident.

K téme: 
Čo s Kiskovým obvinením? Predvolať Pellegriniho a Bugára Zdieľať

Lipšic prezidentovi odporúčal, aby na Fica podal trestné oznámenie za vydieranie. Kiska to však odmietol. „Ako prezident nepokladám za správne, aby sa politici súdili a obviňovali,“ vysvetlil. Mal tiež podľa svojich slov pocit, že nejakú hranicu predseda Smeru-SD neprekročí.

Fico mal v prítomnosti Pellegriniho 14. januára žiadať Kisku, aby ho vymenoval za predsedu Ústavného súdu, lebo ak sa tak nestane, obnovia sa proti prezidentovi útoky. Kiska tvrdí, že Fico ho mal týmto spôsobom vydierať už predtým cez sprostredkovateľov.

4. januára ho údajne kontaktoval predseda Mosta-Híd Béla Bugár s tým, že sa s ním stretol Fico, ktorý od Bugára chcel, aby Kiskovi odkázal, že ho má vymenovať za predsedu Ústavného súdu, lebo ak sa tak nestane, začne proti nemu boj. Prezident mal Ficovi cez Bugára odkázať, že sa nenechá vydierať. Kiska tvrdí, že ešte v ten deň informoval o Bugárovom telefonáte aj premiéra Pellegriniho a Ficove spôsoby nazval chrapúnstvom. 

Bývalý premiér Fico odmieta obvinenia prezidenta Kisku z ovplyvňovania polície a prokuratúry. Tvrdí, že ani netušil, že bude vznesené obvinenie voči konateľovi spoločnosti KTAG.

Kisku na tlačovej konferencii expremiér označil za podvodníka a klamára. Vyzývať prezidenta na odstúpenie už podľa Ficových slov nemá význam, keďže o mesiac budú voľby. Opätovne Kiskovi vyčítal aj lety do Popradu či to, že nebol medzinárodne akceptovaný.

Odporúčame