Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
25. február 2019

Čo s Kiskovým obvinením? Predvolať Pellegriniho a Bugára

Prešetrenie toho, či existuje reťaz od politikov až po vyšetrovateľov, je rovnako dôležité ako vyšetrenie samotného vyhrážania.
 Čo s Kiskovým obvinením? Predvolať Pellegriniho a Bugára

Prezident SR Andrej Kiska 4. decembra 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Prezident Andrej Kiska v piatok prišiel s tézou, že bol predsedom Smeru Robertom Ficom vydieraný v pravom zmysle slova. Teda že sa buď podvolí a vymenuje ho za sudcu, resp. predsedu Ústavného súdu, alebo na neho bude premiér útočiť aj zneužitím represívneho aparátu krajiny. Prezident si ako svedkov do prípadu zavolal Bélu Bugára a Petra Pellegriniho. Tí dvaja, okrem prezidentovho hovorcu, mali pri oddelených príležitostiach počuť tento Ficov odkaz.

Vecne sa prezident so svojím daňovým skutkom ocitol v tmavosivej zóne. Snaha uznať náklady na prezidentskú kampaň ako výdavok spojený s úmyslom zvýšiť tržby firmy nepôsobí dôveryhodne.

O to viac, ak sa to stalo opakovane po predchádzajúcom upozornení daňovákmi. Samotné konanie preto naozaj pôsobí ako špekulácia so snahou znížiť si objem zaplatených daní. To nahlodáva prezidentovu tézu, že rovnaké spory s daňovými úradmi o to, čo patrí alebo nepatrí medzi daňovo uznateľné náklady, majú desaťtisíce podnikateľov.

Kiskovej verzii, že ide (aj) o špeciálnu šikanu, zasa nahráva fakt, že polícia sa vecou zaoberala tri razy, pričom vyšetrovatelia už dva razy odmietli skutok posúdiť ako trestný čin. To sa stalo až na tretí raz.

Tri poznámky

Po prvé, prezidentovo daňové konanie nebolo v poriadku a výraz „špekulatívne“ je na mieste. (Fico má tiež pravdu, keď hovorí, že A. Kiska požíva neodôvodnenú imunitu médií. Ukázalo sa to aj pri nízkom záujme o zistenie toho, čo sa vlastne presne stalo v kauze nákupov podtatranských pozemkov cez bieleho koňa.)

Inzercia

Druhá rovina je, či naozaj došlo k tomu, čo hovorí prezident, teda že Robert Fico mu de facto ponúkol vybavenie veci, ak ho pošle na Ústavný súd, resp. jej zneužitie, ak tak neurobí. V tomto sú kľúčovými svedkami Béla Bugár a Peter Pellegrini. A ako skonštatoval prezidentov advokát, prokuratúra by mala takéto závažné tvrdenia hneď začať preverovať na základe vlastnej aktivity.

No a po tretie: Vyhrážka Fica nie je jediná vec, ktorú by mali orgány činné v trestnom konaní (resp. mechanizmy určené na ich kontrolu) preveriť. Ak v prípade prezidentovho daňového problému do práce vyšetrovateľov neštandardne zasahovali najvyšší šéfovia (na pokyn Fica), ako tvrdí prezident, ide o politické zneužitie polície a prokuratúry. Preto si ich postup zaslúži bezodkladné preverenie.

Pri tomto skúmaní sa treba pozrieť aj na to, či je výsledok konania daňovákov a orgánov činných v trestnom konaní približne rovnaký, aký býva v podobných prípadoch. Alebo či je obvinenie, ktoré bolo vznesené voči prezidentovmu spoločníkovi a čaká aj na samotného Kisku, exemplárnym vyšpičkovaním.

Aj to veľa napovie o tom, čo sa v tomto prípade vlastne stalo.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame