Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. január 2015

Hymna Svetových dní mládeže v Krakove je na svete

Na sviatok Zjavenia Pána 6. januára sa organizátori Svetových dní mládeže v Krakove 2016 rozhodli zverejniť oficiálnu hymnu podujatia. Odznela na pravé poludnie na hlavnom námestí v závere tradičného trojkráľového sprievodu.  20150106_4253-1.jpg Svetové dni mládeže, k...

Hymna Svetových dní mládeže v Krakove je na svete

Na sviatok Zjavenia Pána 6. januára sa organizátori Svetových dní mládeže v Krakove 2016 rozhodli zverejniť oficiálnu hymnu podujatia. Odznela na pravé poludnie na hlavnom námestí v závere tradičného trojkráľového sprievodu. 

Svetové dni mládeže, ktoré sa uskutočnia 26. – 31. júla budúceho roka, bude sprevádzať hymna ideovo korešpondujúca s už zverejneným logom, ktoré vytvorila Monika Rybczyńska. Hlavným mottom svetových dní, ktoré zvolil pápež František, je myšlienka z Matúšovho evanjelia: „Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo (Mt 5,7).“  Titulnú pieseň 31. ročníka medzinárodného stretnutia mládeže zložil krakovský skladateľ Jakub Blycharz, ktorý je aj autorom textu. Keď zblúdime, sám nás hľadá, aby nás zobral na svoje ramená. Rany lieči krvou svojich rán, nový život vdychuje! Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo!“ píše sa v zatiaľ neoficiálnom preklade.

Na krakovskom Rynku Głównom hymnu Blahoslavení milosrdní zaspievali Katarzyna Bogusz, Aleksandra Maciejewska a Przemek Kleczkowski spolu so zmiešaným zborom a orchestrom, ktorý viedol dirigent Hubert Kowalski. Premiéry piesne, ktorá má na internete od svojho zverejnenia už takmer 100-tisíc zhliadnutí, sa spolu s početným publikom zúčastnil aj poľský kardinál Stanislaw Dziwisz. „Dúfame, že Svetové dni mládeže v Krakove budú príležitosťou na šírenie posolstva Božieho milosrdenstva medzi všetkých, ktorí prídu – nasledujúc príklad mudrcov – zdieľať vieru s ostatnými,“  vyjadrili sa organizátori. 

Tradíciu Svetových dní mládeže zaviedol svätý Ján Pavol II. Prvýkrát sa konali na diecéznej úrovni na Kvetnú nedeľu v roku 1986. Posledné viedol pápež František a uskutočnili sa v brazílskej metropole Rio de Janeiro v roku 2013.

Daniela Matejovičová

Ilustračné foto: krakow2016.com

Inzercia

Odporúčame

Rozbehli sa duchovné aktivity na podporu referenda

Rozbehli sa duchovné aktivity na podporu referenda

S blížiacim sa referendom o rodine sa rozbehli aj iniciatívy, ktoré ho podporia duchovným spôsobom.  1763021592_611716fe5d_z.jpg Podporu referendu sa rozhodli vyjadriť mnohé modlitbové a adoračné spoločenstvá pri Dóme svätého Martina v Bratislave. „Príďte prosiť Pána ...