V Paríži sa stretli intelektuáli, aby spojili sily v zápase o ľudskú dôstojnosť

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V Paríži sa stretli intelektuáli, aby spojili sily v zápase o ľudskú dôstojnosť

Bývalý európsky komisár Tonio Borg, prezident One of Us Jaime Mayor Oreja a člen výkonného výboru federácie Miroslav Mikolášik.

Na podujatí účastníci hovorili o etických dilemách, ktoré ohrozujú spoločnosť, najmä pokiaľ ide o oblasť práva na život pre nenarodené deti.

Stopäťdesiat intelektuálov, medzi ktorými boli historici, filozofi, právnici aj lekári, sa v sobotu stretlo v Paríži. V hlavnom meste Francúzska sa konala konferencia predstaviteľov federácie Jeden z nás (One of Us).

Nechýbali na nej ani reprezentanti zo Slovenska, medzi nimi aj člen Výkonného výboru federácie Miroslav Mikolášik.

Účastníci konferencie predstavili Kultúrnu platformu, ktorej cieľom je prebudiť inteligenciu a svedomie Európy v otázke ľudskej dôstojnosti. Ich snahou je, aby táto hodnota bola akceptovanou v rámci legislatívy aj politických procesov.

„Táto kultúrna platforma európskej federácie Jeden z nás zásadným spôsobom rozširuje diskurz o otázkach ľudskej identity a smerovania na celú spoločnosť,“ povedal pre Postoj Miroslav Mikolášik. „Som nesmierne rád, že aj Slováci môžu byť pri zrode tohto významného európskeho projektu.“

Na podujatí účastníci hovorili o etických dilemách, ktoré v dnešnej dobe ohrozujú európsku spoločnosť, najmä pokiaľ ide o oblasť práva na život pre nenarodené deti.

„Som z krajiny, kde je za začiatok života stále považované počatie. Zjednoťme svoje úsilie voči útokom zmeniť túto pravdu!“ vyhlásil Tonio Borg, bývalý európsky komisár pre zdravotníctvo z Malty.

 „Žijeme v čase dekonštrukcie našej vlastnej identity, v čase transhumanizmu. Keď spoločnosť nevie, čo chce, ako môže nastať ‚spoločenská zmluva‘?“ hovorí jedna z rečníčok Marguerite Peetersová, ktorá prednáša globálnu etiku v Spojených štátoch.

Federácia One of Us, ktorá bola založená v roku 2014 po úspechu prvej európskej občianskej iniciatívy Jeden z nás, keď sa takmer dva milióny ľudí zapojilo do petície proti ničeniu ľudských embryí, sa zaviazala priznať každej osobe bez výnimky ľudskú dôstojnosť a chrániť ľudský život v najzraniteľnejších štádiách jeho vývoja, rovnako ako v čase choroby, pokročilého veku a na konci života.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo