Uplynulo 100 rokov od narodenia Titusa Zemana, saleziána kňaza s povesťou mučeníka

Pred sto rokmi 4. januára 1915 sa narodil nádejný slovenský svätec, Boží služobník s povesťou mučeníka, salezián kňaz Titus Zeman.

Saleziáni don Bosca a farnosť vo Vajnoroch, rodisko Titusa Zemana, pripravili na nedeľu 4. januára oslavy tejto storočnice. Slávnostnú svätú omšu slúžil bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, prítomný bol aj slovenský provinciál saleziánov don Jozef Ižold. Súčasťou osláv bude tiež divadelné predstavenie „Titus Zeman: cesta za slobodou“, v podaní mladých a saleziánskych študentov zo Žiliny, ktoré vo Vajnoroch uvedú v nedeľu 11. januára.

Titus Zeman vstúpil do rehole Saleziánov don Bosca 6. augusta 1932 a po teologických štúdiách bol 23. júna 1940 v talianskom Turíne vysvätený za kňaza. Keď v apríli 1950 komunistická moc v Československu zrušila rehole, rozhodol sa tajne odviesť mladých bohoslovcov za hranice, aby tam mohli v slobode realizovať svoje rehoľné a kňazské povolanie. Na jeseň roku 1950 úspešne previedol dve skupiny, tretí prechod cez rieku Moravu v apríli 1951 sa však nevydaril. Titus Zeman bol zatknutý, počas vyšetrovania ho mučili a napokon bol vo februári 1952 odsúdený na 25 rokov. Okrem iných väzení bol aj v jáchymovských baniach. Podmienečne ho prepustili so zničeným zdravím na amnestiu v roku 1964, no trest mu neskrátili. Zomrel 8. januára 1969. Jeho telesné ostatky sú uložené v kostole vo Vajnoroch.

Roku 2010 rehoľa saleziánov a Bratislavská arcidiecéza začali proces blahorečenia Titusa Zemana, na konci ktorého by Slovensko mohlo mať ďalšieho svätca – mučeníka. Titus Zeman dostal so začatím procesu titul „Boží služobník“, a neskôr bolo uznané, že má aj „povesť mučeníka“. Diecézna fáza procesu bola ukončená v Bratislave v roku 2012, momentálne pokračuje proces vo Vatikáne, kde budú život a mučeníctvo Titusa Zemana skúmať kardináli a biskupi.

Podrobné informácie o o celom programe osláv ako aj o samotnom Titusovi Zemanovi a o procese jeho blahorečenia prináša stránka www.tituszeman.sk a jeho profil na facebooku.

Rastislav Hamráček SDB

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo