Kiska: Fico sa mi mstí za Ústavný súd. Fico obvinenia popiera

Kiska: Fico sa mi mstí za Ústavný súd. Fico obvinenia popiera

FOTO TASR – Pavel Neubauer

Kiska hovorí, že trestné stíhanie konateľa spoločnosti KTAG je pomstou Fica za to, že ho nevymenoval za predsedu Ústavného súdu.

Povedal to Kiska na tlačovej konferencii v Bratislave. Podľa jeho slov hrozí trestné stíhanie aj jemu po skončení prezidentského mandátu. Obvineného konateľa aj Kisku bude vo veci stíhania zastupovať Daniel Lipšic. Kiska hovoril na tlačovej konferencii aj o jeho vydieraní a zastrašovaní z Ficovej strany, o vojne, za ktorou je „nezvládnuté ego, ktoré sa vymklo spod kontroly“. 

Kiska naznačil, že Fico na boj proti nemu zneužil verejné inštitúcie. „Z informácií, ktoré mám ja, je to celé dielo starého vedenia NAKA, Bodorovcov, Kaliňáka a Gašpara, všetko, pravdaže, v  súčinnosti s pánom predsedom,“ uviedol.

Lipšic prezidentovi odporúčal, aby na Fica podal trestné oznámenie za vydieranie. Kiska to však odmietol. „Ako prezident nepokladám za správne, aby sa politici súdili a obviňovali,“ vysvetlil. Mal tiež podľa svojich slov pocit, že nejakú hranicu predseda Smeru-SD neprekročí.

Fico mal v prítomnosti Pellegriniho 14. januára žiadať Kisku, aby ho vymenoval za predsedu Ústavného súdu, lebo ak sa tak nestane, obnovia sa proti prezidentovi útoky. Kiska tvrdí, že Fico ho mal týmto spôsobom vydierať už predtým cez sprostredkovateľov.

4. januára ho údajne kontaktoval predseda Mosta-Híd Béla Bugár s tým, že sa s ním stretol Fico, ktorý od Bugára chcel, aby Kiskovi odkázal, že ho má vymenovať za predsedu Ústavného súdu, lebo ak sa tak nestane, začne proti nemu boj. Prezident mal Ficovi cez Bugára odkázať, že sa nenechá vydierať. Kiska tvrdí, že ešte v ten deň informoval o Bugárovom telefonáte aj premiéra Pellegriniho a Ficove spôsoby nazval chrapúnstvom. 

Kiska hovorí, že to odmietol: „Nikdy som sa nedal a ani sa nedám vydierať. Nikdy sa nenechám zastrašiť.“

Ako Kiska ďalej uviedol, len deň po tom, čo Fico odstúpil od kandidatúry na ústavného sudcu, tak sa začalo trestné stíhanie konateľa spoločnosti KTAG. Keďže predtým dvaja vyšetrovatelia odmietli začať trestné stíhanie s tým, že nedošlo k trestnému činu, prezident to považuje za naplnenie Ficovej hrozby.

K samotnému trestnému oznámeniu Kiska povedal, že by nikdy nedal do nákladov firmy niečo, čo by nebolo spojené s jej budúcimi výnosmi. Rešpektuje však, že má finančná správa iný názor, a náklad neuznal. „Už v roku 2017 som povedal, že ma to mrzí a že som mohol niekoho sklamať. Keby sa táto situácia zopakovala, určite by som hrubou čiarou oddelil podnikanie spoločnosti KTAG od spoločnosti môjho mena,“ konštatoval. Je však presvedčený, že ak by v prezidentských voľbách prehral, o daniach KTAG by po ich doplatení nikto ani nepočul.

Predseda Smeru-SD Robert Fico. Foto: TASR/Dano Veselský

Fico: Kiskove obvinenia odmietam

Predseda Smeru-SD Robert Fico odmieta obvinenia prezidenta SR Andreja Kisku z ovplyvňovania polície a prokuratúry. Tvrdí, že ani netušil, že bude vznesené obvinenie voči konateľovi spoločnosti KTAG. Kisku na tlačovej konferencii expremiér označil za podvodníka a klamára. Vyzývať prezidenta na odstúpenie už podľa Ficových slov nemá význam, keďže o mesiac budú voľby. Opätovne Kiskovi vyčítal aj lety do Popradu či to, že nebol medzinárodne akceptovaný.

„Obviniť ústavného činiteľa SR, poslanca Národnej rady SR a predsedu najsilnejšej politickej strany, že má na špagátiku políciu, prokuratúru a že tieto inštitúcie na povel, na telefonát, v priebehu 24 hodín spustia proces obvinenia konkrétnej osoby, to je silná káva,“ uviedol Fico. Očakáva od orgánov činných v trestnom konaní, že sa k tomuto obvineniu vyjadria a že ho odmietnu. „Neexistuje žiaden dôkaz, neexistuje žiadna komunikácia mojej osoby, strany Smer-SD s akýmkoľvek orgánom činným v trestnom konaní, ktorý v tejto veci koná,“ doplnil.

Podľa Fica v prípade, že sa cítil byť prezident poškodený, mal sa obrátiť na príslušné orgány činné v trestnom konaní a podať trestné oznámenie, a nie verejne prezentovať svoje výhrady až po tom, čo boli proti nemu a jeho najbližším ľuďom z KTAG vznesené obvinenia z daňových zločinov. „Ak niekto ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní, bol to práve pán prezident,“ zdôraznil. Fico zopakoval, že prezidentské voľby v roku 2014 neboli „ani čisté, ani férové“. 

V prípade daňových káuz spájaných s prezidentom SR Andrejom Kiskom obvinili konateľa firmy KTAG Eduarda K. Stíhanie sa má týkať neoprávnenej vratky DPH vo výške 146 000 eur, ktorú si KTAG vypýtala od štátu. KTAG platila Kiskovi prezidentskú kampaň a sumu si potom dala do nákladov. Daňový úrad to však neuznal. V minulosti bol na poste konateľa firmy i sám prezident. Kým zastáva svoj úrad, nie je ho možné obviniť.

Bugára prestáva baviť urovnávať vzťahy

Predsedu Mosta-Híd a podpredsedu Národnej rady SR Bélu Bugára už prestáva baviť, že vždy, keď sa dvaja ústavní činitelia hádajú, má byť on ten, kto to má vysvetľovať a urovnávať. Reagoval tak na informácie o údajnom vydieraní prezidenta Andreja Kisku expremiérom a šéfom Smeru-SD Robertom Ficom.

„S pánom prezidentom som mal nejeden telefonický aj osobný rozhovor medzi štyrmi očami. Nielen teraz, ale aj pri veľmi vážnych udalostiach v našej krajine. Obsah týchto rozhovorov však považujem za dôverný, preto o nich na verejnosti nikdy nebudem rozprávať,“ uviedol s tým, že dvojicu ústavných činiteľov tvoria dospelí ľudia, ktorí by svoje vzájomné spory mali vedieť vyriešiť civilizovane a sami. 

Pellegrini vydieranie „kategoricky popiera“

Podľa informácií Denníka N sa predseda vlády dištancoval od tvrdení prezidenta Andreja Kisku, podľa ktorých mal Robert Fico prezidenta vydierať. „Predseda vlády Peter Pellegrini sa nikdy verejne nevyjadroval a ani sa nebude verejne vyjadrovať o obsahu súkromných rozhovorov ústavných činiteľov. Peter Pellegrini však kategoricky odmieta, že by v jeho prítomnosti malo dôjsť k akémukoľvek vydieraniu, ako o tom hovoril Andrej Kiska,“ uviedol Úrad vlády pre Denník N.

Daniel Lipšic počas tlačového brífingu, na ktorom sa vyjadruje ako právny zástupca prezidenta SR Andreja Kisku v prípade trestného stíhania konateľa spoločnosti KTAG za daňové vratky 22. februára 2019 v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian

Lipšic: Očakávam, že polícia začne v prípade vydierania Kisku Ficom konať

Ak sa polícia a prokuratúra dozvedia o relevantnom podozrení z trestného činu, je ich úradnou povinnosťou konať. Po piatkovej tlačovej konferencii prezidenta SR Andreja Kisku na to upozornil právny zástupca firmy KTAG Daniel Lipšic. Očakáva preto, že orgány činné v trestnom konaní začnú vyšetrovať, či sa predseda koaličného Smeru-SD Robert Fico Kiskovi vyhrážal.

Prezident zatiaľ na Fica nepodal trestné oznámenie napriek tomu, že mu to Lipšic radil. Kiska to odmietol s tým, že politici by sa podľa neho nemali „vláčiť“ po súdoch. „S čím ja súhlasím pri trestnom čine ohovárania. Ale vydieranie nie je ohováranie. Vydieranie je veľmi nebezpečný trestný čin a pokiaľ sa skutkovo preukáže, je povinnosťou trestných orgánov začať vo veci konať,“ vyhlásil Lipšic.

Z toho, čo mal možnosť preskúmať, Lipšic považuje dôkaznú situáciu za pomerne jednoznačnú. Dá sa podľa neho verifikovať aj inými dôkazmi ako tými, o ktorých v piatok hovoril prezident. Nechce ich však zatiaľ zverejniť, aby sa na to podozrivý nemohol pripraviť. „Určite budeme aj v rámci trestného stíhania konateľa KTAG poukazovať na kontext, v akom prišlo k vzneseniu obvinenia,“ dodal.

Lipšic je presvedčený, že primárnym cieľom zaúčtovania faktúr z prezidentskej kampane do účtovníctva KTAG nebol cieľ optimalizácie DPH, ale posilnenie mena Andreja Kisku a sprostredkovane aj obchodný názov KTAG. „Bolo legitímne predpokladať, že v prípade neúspechu vo voľbách posilnenie jeho mena a značky povedie k príjmom, ktoré budú zdanené. Projekcia bola plne legitímna, aj keď ju daňový úrad neuznal. Čo je, samozrejme, tiež plne legitímne a pomerne štandardné pri množstve podnikateľských subjektov. Tu nešlo o žiadne fiktívne plnenia ala Bašternák,“ konštatoval právny zástupca.

Polícia a Generálna prokuratúra: Postupujeme bez akýchkoľvek vplyvov

Polícia odmieta akýkoľvek vplyv na vyšetrovanie z vonkajšieho prostredia. Prezídium Policajného zboru tak reagovalo na vyjadrenia prezidenta Andreja Kisku, že predseda Smeru-SD a expremiér Robert Fico zneužil na boj proti nemu verejné inštitúcie, pričom poukázal na políciu. Hovoril to v súvislosti s trestným stíhaním konateľa spoločnosti KTAG.

„K obvineniu osoby došlo po dohode s dozorovým prokurátorom. Ak má ktokoľvek podozrenie o protiprávnom konaní policajta, môže podať podnet na úrad inšpekčnej služby,“ uviedlo policajné prezídium.

Politizáciu trestnej veci odmieta Generálna prokuratúra (GP) SR, ktorá zároveň žiada politikov o zdržanlivosť. „Chceme zdôrazniť, že orgány činné v trestnom konaní postupovali a postupujú zákonne a bez akýchkoľvek vplyvov. V tejto súvislosti žiadame ústavných činiteľov o zdržanlivosť pri vyslovovaní akýchkoľvek záverov ešte v neskončenej trestnej veci a aby nezneužívali mediálny priestor na ovplyvňovanie ďalšieho postupu orgánov činných v trestnom konaní,“ uviedla hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Trestné konanie pre podozrenie z daňovej trestnej činnosti sa podľa jej slov začalo na základe trestného oznámenia prešovského daňového úradu z novembra 2014. V máji 2016 sa trestné stíhanie zastavilo. V septembri 2017 dostala GP SR nové skutočnosti k prípadu, čo viedlo k tomu, že v januári 2018 sa opätovne začalo trestné stíhanie. V auguste 2018 sa po doplnení dokazovania začalo trestné stíhanie za ďalší daňový trestný čin, 13. februára 2019 vzniesli obvinenie konateľovi KTAG.

„GP SR garantuje, že trestné stíhanie proti obvinenému Ing. Eduardovi K. je a bude vedené len zákonným spôsobom a na základe zákonných dôvodov,“ uzavrela Predajňová.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo