Čistotou k duchovnej slobode

Množstvá duchovných nánosov, informácií, predmetov, ale aj bolesti vo svojom vnútri si cestou života nesie každý z nás. Snáď aj priberanie až postupná obezita celého národa je predzvesťou, že sa veľmi ťažko vzdávame fyzického, nedokážeme pustiť a z problémami sa lúčime. Pri naháňaní sa za hmotnými statkami sa nemusíme sústrediť len na potraviny, mamonu, ... ale takmer na čokoľvek.

Možnože presne nevieme, čo je skutočné a čo iba pozlátka. Tak jednoducho odkladáme, skladujeme, keby náhodou... Poupratuj! Je proces úľavy a očisty. Ideálne je postupovať systematicky po jednotlivých krokoch k celkovému reštartu života. Medzi ľuďmi je rozšírené jedno porekadlo, že do hrobu si nič nezoberieš. Ale možnože niečo existuje... to, čo nemá hmotnú podobu, ale je neoddeliteľnou súčasťou našich tiel, naša duša.

Za cieľom k duchovnej očiste v etape upratania je vhodné postupovať v samostatných krokoch. Na začiatku si treba prejsť celý šatník a poctivo vytriediť oblečenie, ktoré sa už roky nenosí, ktoré je nám malé, alebo prípadne, ktoré už dávno vyšlo z módy. Tým najvhodnejších riešením ako sa takéhoto oblečenia zbaviť, sú zberné koše a charita.

Ďalším cieľom v procese upratania celej domácnosti by mali byť najrôznejšie lapače prachu – drobné čačky – mačky. Stačí odstrániť iba zlomok týchto lapačov prachu a zrazu sa celý byt prevzdušní, rozjasní a bude oveľa viac útulnejší. Tento krok určite neobchádzajte a venujte mu náležitú pozornosť, vo výsledku sa Vám to určite vráti.

To čo je v mnohých domácnostiach problém podľa profesionálov v čistení Topservis, sú haldy papiera, informácií a publikácií. V nejednom prípade sa v relatívne malom byte nazbiera až 6 či 7 krabíc starých časopisov, novín a podobných papierov. Ak nie ste práve prípad, ktorý holduje grilovaniu, opekaniu či nevlastníte krb či pec, toto sú materiály pre Vás maximálne zbytočné.

V začiatkoch sa upratovanie a umývanie javí ako málo bolestivý krok, no v niektorých prípadoch to tak nemusí byť. Podstatou je zahodiť všetko na čom visí visačka ,, odpad ʺ. Slávnostné košele – na doma, topánky na spoločenské udalosti so zodratým opätkom do záhrady, staré látky, hrdzavé skrutky, topánky k obuvníkovi, zaváracie poháre bez vrchnákov, vysušené plechovice s farbami, korenia a čaje, ktorým prešla záruka, množstvá pohľadníc k novému roku, na ktoré iba padá prach. Keď sa tohto všetkého zbavíte, spadne z Vás ako keby obrovské bremeno a pocítite väčší priestor a slobodu. Postupne ako bude neporiadok ubúdať, budete sa cítiť šťastnejší a budete to robiť s väčšou radosťou.

Druhý krok v upratovaní a čistení býva zložitejší. Veľa ľudí sa bráni zbaviť sa takzvaných nostalgických predmetov, ako napríklad zošitov z gymnázia a to aj v tom prípade, že sú tesne pred dôchodkom. Pozerajú sa na staré učebnice a domáce úlohy a s nostalgiou sa vracajú do starých zabudnutých čias. Nejedna dáma by vytiahla šaty, ktoré si zaobstarávala s presvedčením, že do nich schudne.  Jednoducho väčšiny s toho je nepotrebné sa zbaviť! V tejto chvíli sa na rad dostávajú knižky. Z rozprávania firmy na čistenie oblokov Topservis vyplýva, že v policiach sa neraz objavia tituly, ktoré sú tam dvojmo, niektoré sú úplne nové  a niektoré dokonca neboli ani otvorené, možno iba raz a to v obchode. Dokonca aj na kuchynskej linke by sme našli množstvá lapačov prachu. Spomienkové predmety zo zájazdov, treba dôkladne prebrať a tie málo zaujímavé treba jednoducho vyhodiť. Už pri konci tohto kroku budete cítiť značnú úľavu, odpočinok a pocit duchovnej čistoty.

Tretí krok v procese čistoty a reštartu života býva tým najzložitejším. V tejto etape sa zameriavame na zážitky, medziľudské vzťahy, krivdy a očakávania. Z rôznych uhlov pohľadu je super pustiť to, čo nás trápi. Napríklad to, že často riešime situácie v živote tak, aby bol kľud – ale nie pre našu radosť. Nespraví sa to bez nás. Jednoducho sa treba postaviť k veci čelom, zhodnotiť, čo nám to prinieslo a aké sme s toho mali výsledky. Nastal čas odpustiť sebe a aj druhým, aby sme celý život nemuseli riešiť svoju vlastnú minulosť. V tom známom keby... Upratať si je potrebné aj po pracovnej stránke, v monotónnostiach, v zastaraných málo produktívnych postupoch, často aj vo vzťahoch, ktoré nás zaťažujú.

Po všetkých týchto krokoch sa budete cítiť nahý. Stratený v celom tom obrovskom svete. Bez minulých istôt. Bez dlhoročných nánosov na našej duši. Opadne z Vás stres, odstránite všetky nánosy špiny, ktoré negatívne vplývajú aj na naše zdravie a začnete sa cítiť lepšie. O týchto ale aj o ďalších príčinách zdravotných problémoch sa dočítate na stránkach celostnej medicíny.

Nie zriedkavo sa stáva, že po takejto dôkladnej očiste, ľudia vymenia aj miesto svojho doterajšieho života, z priestranného domu do menšieho bytu. S tým najpotrebnejším. S presvedčením, že chcú prežívať chvíľu prítomnosťou. Bez požiadaviek, ako by mal náš život ďalej vyzerať a ako budeme dlho žiť. To čo sa zrazu objaví je dôvera, ľahkosť, úžas.

Ak patríte medzi puntičkárov, s prehnanou nutnosťou všetko kontrolovať, zrazu sa nachádzate v novej situácií, ktorá nie je pod Vašou absolútnou kontrolou. Jedná sa o veľké dobrodružstvo a vzrušujúci zážitok.

Celý tento proces upratania je na začiatku trošku ťažší a možno niekoho aj zabolí. Ale je v ňom ukrytá nádej, že sa dopracujete k tomu podstatnému, tomu trvalému. Spravíte truhličku vecí a spomienok, ktorú budete predávať ďalším generáciám. Pretrvá voľný priestor, čas a túžba pokračovať na svojej ceste.

Reštart nášho života má niekoľko fáz. Spomaľ! Obzri sa! A až potom si poupratuj. Ak by sme nepostupovali chronologicky, veľa by sme mohli pokaziť a to by nestálo za to!

Životný reštart je odozvou na potrebu zmeny v dnešnej uponáhľanej dobe. Treba skĺbiť rozum a cit. Slobodu a zodpovednosť. Rozdeľovať pomýjivé a trvalé, povrchné a hĺbkové, užitočné a ničivé, rozumné a priečne. Odvaha je to, čo potrebujeme do života nielen v procese upratovania domácnosti, ale aj keď sa chystáme ísť v živote ďalej.

Dušan Kubaška

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo