Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. február 2019

Zmenená krajina, Fico, Kočner. O čom píšu zahraničné médiá rok po vražde Kuciaka

Výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej evidujú aj v zahraničí. 
Zmenená krajina, Fico, Kočner. O čom píšu zahraničné médiá rok po vražde Kuciaka

BBC

„Kuciak a jeho snúbenica boli zastrelení v nájomnej vražde, prvej v dejinách slovenskej žurnalistiky,“ píše dnes portál britskej BBC. Dodáva, že na spomienkových zhromaždeniach, ktoré sa budú konať dnes večer po celej krajine, sa očakávajú tisícky ľudí.  

BBC pripomína, že Ján Kuciak písal investigatívne o údajnej korupcii spájanej s talianskym organizovaným zločinom, teda príbehom, ktorý po jeho smrti viedol k zmenám vo vláde. 

„Rok po vražde zostáva otázka, kto si ju objednal, nezodpovedaná,“ pokračuje BBC a pripomína, že traja muži a jedna žena boli v súvislosti s vraždou obvinení a sedia vo väzbe. 

BBC sa zmieňuje aj o fakte, že slovenské médiá píšu o podozrivých s uvedením ich celých mien, že detailne informujú o ich rolách pri zločine. 

Spravodajský text uzatvára britské médium konštatovaním, že Ján Kuciak bol mladý a plný ideálov. Martina Kušnírová bola pochovaná v svadobných šatách, keď na jar sa mali vziať.  

La Repubblica

Skutočne rozsiahly text k dvojnásobnej vražde priniesol tento týždeň taliansky denník La Repubblica. 

Z neho v našich médiách zarezonovala najmä veta o tom, že v roku 2012 mal Antonino Vadalá telefonovať s Robertom Ficom. 

Noviny so sídlom v Ríme však ponúkli vskutku komplexný materiál. 

Najprv opisujú priebeh vraždy a jej bezprostrednú prípravu, ktorá trvala dva týždne. Taliansky denník sa zmieňuje o konkrétnych obhliadkach dnes už dvoch obvinených vo Veľkej Mači, plánovaní útekovej trasy, sledovaní kamier a podobne.

Nasleduje opis postáv, ktoré dnes sedia vo vyšetrovacej väzbe. Ďalej sa venujú osobám ako Peter Tóth, Marián Kočner a napokon aj Antonino Vadalà. 

Tu nachádzame vetu, že talianska prokuratúra v rámci odposluchov týkajúcich sa obchodu s drogami zachytila v roku 2012 telefonický hovor Vadalu s vtedajším slovenským premiérom Robertom Ficom. „Tým, ktorého Jánova vražda donúti o pár týždňov k demisii,“ dodáva La Repubblica. Zmienku o odposluchu ešte uvádza slovami, že za celé tie roky nevzbudila u talianskych orgánov pozornosť, čo sa zmenilo po Kuciakovej smrti.

La Repubblica v závere textu píše aj o pochybnostiach súvisiacich s vyšetrovaním a vedením polície.  

Taliani používajú slová, ktoré by sa dali preložiť ako „mrzačené vyšetrovanie plné jedov“. Narážajú tým na pochybnosti v súvislosti s dvoma postavami – dnes už bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom a exšéfom protikorupčnej jednotky NAKA Róbertom Krajmerom. 

Kým pri prvom Taliani spomínajú informácie, podľa ktorých nariadil Gašpar pred vraždou lustrovať Jána Kuciaka, v súvislosti s druhým menovaným pripomínajú, že sa objavil na mieste činu spolu s miestnou políciou „a nie ako vyšetrovací technik, ale ako policajt – antikorupčník“. 

Fakt24.pl

Poľský tabloid Fakt24 na svojom webe uverejnil článok s titulkom „Ján Kuciak bol zavraždený, pretože hľadal pravdu“.

Inzercia

„Presne pred rokom sa stal zločin, ktorý šokoval Európu. Slovenský investigatívny novinár zomrel, pretože hľadal pravdu,“ napísali noviny. Smrť dvojice mala podľa poľských redaktorov charakter popravy. „Hoci od jeho smrti uplynul už rok, stále nepoznáme odpoveď na otázku, kto ho dal zabiť. Jedna vec je však istá. Smrť Kuciaka a jeho partnerky zmenila pohľad na prácu novinárov a spôsobila zemetrasenie na slovenskej politickej scéne,“ dodal poľský titul. 

Newsweek.pl 

Poľské vydanie magazínu Newsweek v článku k výročiu vraždy píše, že premiér Fico musel odstúpiť, no stále je najsilnejším politikom na Slovensku. 

Slovenskí politici podľa poľského Newsweeku ignorujú plány na zmeny v tlačovom práve, ktoré by umožnili lepšiu ochranu novinárov. „Na oplátku presadzujú legislatívu, ktorá by politikom uľahčila reagovať na všetky obvinenia z tlače,“ uvádza. 

Newsweek tiež pripomína, o čom bol posledný Kuciakov článok, teda ten o Talianoch.

ARD

Nemecká verejnoprávna stanica ARD sa venuje na svojom portáli prípadu Kuciak a podobne ako iné zahraničné médiá pripomína, že po vražde nastala vládna kríza a masové protesty. 

„Úplné vyšetrenie prípadu nám síce nevráti syna, ale pomôže zmene v spoločnosti,“ vyjadril sa pre nemeckého vysielateľa Jozef Kuciak. 

ARD tiež uvádza, že politici sa aj po vražde novinára dožadujú viac práv a presadzujú legislatívu, ktorá zavedie právo na odpoveď. Šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy však verí, že vďaka tlaku medzinárodných organizácií sa podarí schváleniu zákona zabrániť. 

APA

Rakúska tlačová agentúra priniesla text s titulkom „Vražda, ktorá zmenila Slovensko“.

Hoci slovenská vláda padla po masových protestoch, v krajine je len zdanlivý mier, píše APA. 

„Rok po brutálnej vražde mladého investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa pokoj na Slovensku vrátil. Na uliciach už niekoľko mesiacov nenastali žiadne masové protesty a život sa vrátil do normálu. Avšak je to zradný mier,“ uvádza APA a cituje Zuzanu Petkovú z Nadácie Zastavme korupciu, podľa ktorej skutočné dôsledky prípadu Kuciak na slovenskú politickú scénu budú plne viditeľné až po parlamentných voľbách v roku 2020. „Je však jasné, že politici, ktorí majú jednoznačne väzby na oligarchov ako Kočner, sú určite mimo politiky,“ hovorí. 

Lidovky.cz

České Lidové noviny v článku o výročí zločinu uvádzajú, že vyšetrovatelia úkladnej vraždy pôvodne sľubovali, že na jej prvé výročie oznámia verejnosti, kto stál v jej pozadí a kto si ju objednal. „Nedávno pripustili, že to nestihnú, ale že vraj sú veľmi blízko cieľa,“ píšu Lidovky. 

Takisto spomínajú medializované informácie o tom, že Kuciakovo meno malo byť niekoľko mesiacov pred jeho smrťou preverované v policajných databázach. 

Odporúčame