Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
18. február 2019

6 kníh, po ktorých už žiadna svätá omša nebude všedná

Každý z nás sa už aspoň raz v živote počas svätej omše pristihol, ako myšlienkami odbehol mimo múrov kostola a odignoroval Boha dávajúc sa nám na oltári. Jednoducho sme sa chytili do spletí rôznych úvah či pustili do analýzy predošlých alebo nasledujúcich hodín.
6 kníh, po ktorých už žiadna svätá omša nebude všedná

Hoci sa tomu snažíme brániť, svätá omša skôr či neskôr takmer u každého zovšednie. Formuláre omše a liturgické čítania mnohí poznáme naspamäť a tak je veľmi náročné upútať našu pozornosť. Navyše ak sa náhodou kňaz rozrozpráva, pomyselne ťukáme na hodinky a predĺženie obradov nám nie je príliš po chuti.

Ako svätej omši znovu nadobudnúť hodnotu či dokonca rásť v poznávaní ohromujúceho tajomstva, ktoré nám Boh daroval v sviatosti oltárnej? Výrazne dopomôcť nám k tomu môžu knihy, ktoré sa venujú tematike svätej omše a Eucharistie.

Dennodenne je k našim ústam predkladaný samotný, živý Boh plný lásky voči nám. Prijímanie jeho tela a krvi sa pre nás stalo stereotypným a pre tento svet dokonca zbytočným a zastaralým. Ako kresťania by sme mali byť neustále hladní po objavovaní a postupnom odhaľovaní tajomstva Eucharistie, vďaka ktorému možno hlbšie a autentickejšie prežívať dar svätej omše.

Dopomôcť nám k tomu môžu aj viaceré knihy, ktorých výber prinášame v nasledujúcom zozname:

 

Moc každodennej svätej omše

Nejeden človek má v kostole svoje obľúbené miesto, na ktorom ho na bohoslužbách vídať deň čo deň. Kniha Moc každodennej svätej omše je ako stvorená pre ľudí, ktorí sa pravidelne zúčastňujú svätých omší, prípadne takých, ktorí hľadajú motiváciu prichádzať na omše častejšie, než len v „predpísané“ nedele a prikázané sviatky. Autor Bert Ghezzi svoje myšlienky podčiarkuje citátmi svätých a poukazuje na to, že Kristova moc sa veľmi jednoducho môže vyliať do nášho života skrze prijímanie Eucharistie. Kniha je cirkevne schválená.

 

7 tajomstiev Eucharistie

Ďalšou výnimočnou knihou, vďaka ktorej môžeme zatiahnuť na hlbinu v poznávaní eucharistického Krista je dielo Vinnyho Flynna s názvom 7 tajomstiev Eucharistie. Hoci učenie Cirkvi nám podáva dostatočné množstvo informácií o Eucharistii, často chýba jednoduché „polopatistické“ vysvetlenie jednotlivých súvislostí tejto sviatosti. A práve preto je tu kniha, ktorá vďaka mnohým zozbieraným dokumentom zo Svätého písma, učenia pápežov, spisov svätých či videní mystikov vysvetľuje princíp prijímania svätého prijímania, ktoré má skutočnú moc premeniť naše životy.

 

Vezmite a jedzte

Kým mnohí katolíci neprikladajú svätému prijímaniu veľkú dôležitosť, do štúdia tajov Eucharistie sa naplno pustil vtedajší celosvetovo uznávaný pastor protestantskej Cirkvi Ulf Ekman. V súčasnosti už pokrstený Švéd vďaka rozjímaniu v modlitbe a štúdiu prišiel na to, že v Eucharistii majú veriaci všetko, čo potrebujú. Výnimočný titul od výnimočného rečníka a spisovateľa vtiahne do hĺbok Eucharistie aj „ostrieľaných“ harcovníkov, ktorí majú za sebou účasť na tisíckach svätých omší.

Inzercia

 

Eucharistické zázraky vo svete

Kniha Eucharistické zázraky vo svete je vyše 300-stranové súhrnné celoživotné dielo mladého chlapca menom Carlo Acutis. Usmievavému mladíkovi bola diagnostikovaná leukémia a on sa rozhodol venovať zbieraniu informácií o eucharistických zázrakoch vo svete. Vznikol krásny titul mladého Angličana, ktorý svet opustil v roku 2006 ako 15-ročný. Okrem zaujímavých svedectiev kniha obsahuje aj plnofarebné fotografie a po celom svete povzbudzuje mnohých kresťanov k úprimnejšiemu prežívaniu vzťahu k Ježišovi v Eucharistii.

 

Tancovanie v púšti

Páter Elias Vella, ktorý okrem iného svetu slúži aj službou exorcizmu, sa nechal počuť, že Eucharistia oslobodzuje mocnejšie ako exorcizmus. Sympatický rodák z Malty rozhodne vedel, o čom hovorí. Počas svojej služby toho preskákal skutočne veľa a je si plne vedomý toho, že bez Kristovho tela ďaleko v živote nezájdeme. Pretože prijímanie Eucharistie nás učí myslieť a milovať tak, ako miloval sám Ježiš.

 

Sviatosti – Eucharistia

V našom výbere nechýba ani ďalší výnimočný autor mnohých hodnotných kníh, benediktínsky mních Anselm Grün. 74-ročný Nemec svet okrem iného obohatil o výnimočnú sériu kníh s názvom Sviatosti, v ktorej osobitne vysvetľuje každú jednu zo siedmich sviatostí, ktorú nám ponúka Cirkev. Eucharistii sa venuje veľmi podrobne, vysvetľuje význam jednotlivých symbolov svätej omše, odkrýva jej históriu a vecne vysvetľuje, ako to je so stereotypom pri slávení Eucharistie.

Neostáva nič iné, len si vyprosiť milosť vstúpiť do tajomstiev Eucharistie a zažiť skrze prijímanie Ježiša v svätom prijímaní skutočné stretnutie s Božím Synom.

Ježiš im povedal: ,Veru, veru, hovorím vám: Ak nebudete jesť telo Syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život. Kto je moje telo a pije moju krv, má večný život a ja ho vzkriesim v posledný deň. Lebo moje telo je pravý pokrm a moja krv je pravý nápoj. Kto je moje telo a pije moju krv, ostáva vo mne a ja v ňom. Ako mňa poslal živý Otec a ja žijem z Otca, aj ten, čo mňa je, bude žiť zo mňa. Toto je ten chlieb, ktorý zostúpil z neba, a nie aký jedli otcovia a pomreli. Kto je tento chlieb, bude žiť naveky.“ (Jn 6,53-58)

Viac kresťanských kníh nájdete na Zachej.sk.

Odporúčame

Otrokmi pod našimi oknami

Otrokmi pod našimi oknami

Nemala kde bývať, nemala peniaze, ani nemala kam ísť. A tak súhlasila. Sesternica jej urobila konto na chatovanie a s komplicom vybavovala zákazníkov. Zarobené peniaze si mladá žena nikdy nemohla nechať.

Je umenie užitočné?

Je umenie užitočné?

Predstavte si: vkročíme do galérie moderného umenia. Po chvíli sa pohoršene zadívame a pomyslíme si: „Veď toto už nemá s umením nič spoločné. Umenie by predsa malo byť krásne, a nie vulgárne či depresívne.“

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.