Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
24. december 2014

Kramara, Junior a Randa o svojich Vianociach

Bývalý rektor KU Tadeusz Zasępa, biznismen Michal Hrabovec, šéfredaktor Postoy.sk Lukáš Obšitník a ďalší odkrývajú svoje Vianoce. martin-kramara.jpg Martin Kramara, hovorca KBS: Predvianočné spovedanie bolo pre mňa časom mnohých rozhovorov, zaujímavých stretnutí a pek...

Kramara, Junior a Randa o svojich Vianociach

Bývalý rektor KU Tadeusz Zasępa, biznismen Michal Hrabovec, šéfredaktor Postoy.sk Lukáš Obšitník a ďalší odkrývajú svoje Vianoce.

Martin Kramara, hovorca KBS: Predvianočné spovedanie bolo pre mňa časom mnohých rozhovorov, zaujímavých stretnutí a pekných duchovných skúseností. Som vďačný každému, kto vzal do ruky kľučku na našom kostole a prišiel sa zmieriť s Bohom. Teraz sa teším na stretnutie s najbližšími, aj keď bude len kratučké, idem domov "na otočku", pretože cez sviatky slávime mnoho svätých omší. Pripomínam sebe aj každému, s kým sa stretnem, Zachariášov chválospev a jeho radosť z príchodu Vykupiteľa. Ak bude Kristus centrum týchto Vianoc, všetko sa dostane na správne miesto.

Milan Zimnýkoval - Junior, moderátor: Teším sa na naše druhé vlastné Vianoce. Minulý rok to malo pre nás magické čaro - v lete sa nám narodila dcéra, čo bol pre nás najväčší dar, takže to boli naše prvé! Tento rok budem na Štedrý deň ešte vysielať, prípravy nechám na dievčatá, vypnem mobil a potom už len pokoj, kostol a magický večer!

Antonín Randa, šéfredaktor Katolického týdeníka: U nás probíhají Vánoce prakticky celý rok. Děti je milují a klidně si koledy zpívají i v létě. Na Štědrý den dopoledne se pojedeme pomodlit na hřbitov, večer se sejde celá rodina, budeme zpívat koledy, večeřet kapra s bramborovým salátem a druhý den pak pořádáme ve farnosti akci v dobových kostýmech Živý betlém. Chystáme se na koncert, vánoční trhy a rád bych zašel do kina na poslední díl Hobita. A pak už rychle do práce, protože Katolický týdeník vstupuje novoročním číslem do nové éry a poprvé v historii budou jeho součástí diecézní přílohy. Bude to ostrý start a všichni se na něj těšíme.

Juraj Pigula, augustinián, šéfredaktor časopisu Zasvätený život: Moje Vianoce sú plné prekvapení. Najprv ma prekvapí ochota ľudí pripraviť srdce pre Krista. Neustále niekto klope na dvere nášho kláštora a žobre o sviatosť zmierenia. Potom ma prekvapia darčeky, ktoré postupne zahlcujú všetok priestor okolo nášho malého stromčeka. Štedrosť navonok a štedrosť v srdci. Prekvapí ma moja komunita, zhromaždená okolo tajomstva Vianoc, jednoducho, s úsmevom a vzájomným prianím jeden druhému. Nakoniec ma prekvapuje Boh, stále nový a kreatívny. Prekvapuje ma ako vstupuje do môjho sveta skrze obyčajnosť dieťaťa narodeného na periférii Betlehema. A ja len žasnem, že moja bieda nachádza Vykupiteľa.

Michal Hrabovec, prezident firmy Anasoft: Tieto Vianoce sú pre mňa aj moju rodinu prvé po presťahovaní do Mlynskej doliny. Bývame bližšie k mojej aj manželkinej práci, bližšie k mestu a bližšie k UPeCe, kde budeme chodiť sláviť sväté omše. No a keďže študentské mestečko na sviatky študenti opustia, pridal som sa k hudobnému zoskupeniu Veteran Band trochu pomôcť s hudobným doprovodom. Prajem všetkým požehnané, pokojné, radostné a hudobné sviatky :)

Tadeusz Zasępa, bývalý rektor Katolíckej univerzity: Tohoročné Vianoce budú pre mňa zvláštne. Jednak to budú sviatky milosti z prijatia Pána Ježiša, jednak tiež dni smútku prežívaného so všetkými, ktorí v tomto roku stratili prácu na Katolíckej univerzite v Ružomberku, s ich rodinami, s deťmi, ale aj všetkými, ktorí stále prežívajú strach.

Budem rozmýšľať nad tým, že tohoročné Vianoce sú pre niektorých ľudí snáď v najnevhodnejšom čase. Prežívajú rôzne krivdy a majú sa zle, je to pre nich čas najtemnejších dní a nocí. Obzvlášť, keď aj počasie sviatkom nepraje, von je špinavo, pochmúrne a bez snehovej pokrývky.

"Ak bude Kristus centrum týchto Vianoc, všetko sa dostane na správne miesto."                       Martin Kramara, hovorca KBS

Inzercia

Zdieľať

No Pán Boh, ktorého myšlienky sú úplne iné ako naše myšlienky, posiela do tohto možno zlého a temného rozpoloženia svojho Syna Ježiša ako záchrancu, ako svedka nekonečnej Božej lásky a milosti. Veď napokon, aj Betlehemské svetlo z Jaskyne narodenia Pána, ktoré svieti nielen na Lomnickom štíte, ale aj v našich domovoch – ako symbol nehasnúcej Božej dobroty – nám to neustále pripomína.

Počas tohoročných sviatkov budem iste rozmýšľať aj o sv. Štefanovi, v živote ktorého sa síce nesplnili žiadne priania, ale práve on videl otvorené nebo nad sebou, uvidel Božiu slávu a Ježiša stáť po pravici Boha a svojim mučeníckym svedectvom o Pravde je inšpiráciou pre nás všetkých.

Napokon budem ďakovať Novonarodenému za všetky Božie cesty v mojom živote, za milovaný slovenský národ, za Slovensko, za Katolícku univerzitu, jej pedagógov i drahých študentov a za to, že už ôsmy rok môžem tráviť Vianoce v mojej milovanej vlasti so skvelými ľuďmi, v kruhu ktorých sa cítim naozaj ako doma.  

Ľubomír Martin Ondrášek, Acta Sanctorum, Chicago: Môj pohľad na Vianoce a postoj k nim sa v priebehu môjho života výrazne menil. Kým spočiatku to bol pre mňa príjemný sviatok spojený s tradičným jedlom, sledovaním televízie a oslavou mojich narodenín, neskôr som pochopil aj ich duchovnú podstatu a vierou prijal dar Kristovho narodenia do svojho života.

S pribúdajúcimi rokmi som sa začal viac zamýšľať aj nad etickou dimenziou Vianoc v kontexte autentickej kresťanskej viery. Počas tohtoročného adventného obdobia vo mne špeciálne rezonovala myšlienka, že Kristus, ktorý „prišiel do svojho vlastného, a vlastní ho neprijali“, počas svojho pozemského života nesentimentálnym spôsobom miloval a prijímal sociálne, ekonomicky či inak znevýhodnené osoby a zanechal nám príklad k nasledovaniu. Po siedmich rokoch mám možnosť pripomínať si narodenie Spasiteľa opäť na Slovensku v kruhu širšej rodiny, čo robí tohtoročné Vianoce pre mňa zvlášť požehnané.

Ľubomír Majtán, správca Slovenskej katolíckej misie v Ríme: Vianočný čas má pre ľudí nádych niečoho špeciálneho - snažíme sa o to, čo sa nám azda nedarí realizovať počas všedných dní roka. Hoci je tento čas aj pre nás, kňazov, najmä pracovným časom (mysliac najmä na predvianočné spovedanie a hlbšiu prípravu sviatočných homílií), predsa len sa naň tešíme.

Keďže sa často nachádzam mimo domova, pre mňa je ideálnou predstavou strávenia Vianoc práve čas s najbližšími. Teraz, keď sú námestia Ríma krásne vyzdobené, ulicu Via del Corso lemuje výzdoba v štýle národných zástav, a samotný Vatikán žije atmosférou vianočného stromčeka či vešpier v Sixtínskej kaplnke, mne osobne k tomu všetkému chýba očakávaná prítomnosť doma, s rodinou. Moje tohtoročné Vianoce sú ešte viac umocnené domovom v našich rodinách a tým, ktorý pripravujeme pre novonarodeného Božieho Syna."

Lukáš Obšitník, šéfredaktor Postoy.sk: Vianoce strávim doma v Humennom s bratom a rodičmi. Z Bratislavy mi Ježiško pomohol priniesť niekoľko darčekov, doma som ich poctivo ukryl a na Štedrý deň tesne pred začiatkom večere ich každý z rodiny prinesie pod náš stromček - ale po jednom, aby nás ostatní nevideli. :) Spoločne pripravíme bohatú vianočnú večeru s tradičnými viacerými chodmi a večer sa odoberieme na polnočnú omšu. V ďalšie dni ponavštevujeme príbuzných a určite sa vyberieme aj na našu chalupu, hoci to tento rok bude asi bez snehu. Nech to už bude akokoľvek, Vianoce vo mne vždy vyvolávajú vôňu rodinného stola a pokoja, na čo sa celý rok všetci tešíme.

Imrich Gazda

Odporúčame

Americké rehoľníčky provokujú Vatikán

Americké rehoľníčky provokujú Vatikán

Po niekoľkoročnej apoštolskej vizitácii amerických ženských reholí vydala Svätá stolica zmierlivú záverečnú správu. Atmosféra však naďalej ostáva dusná. lcwr.jpg Vekový priemer nad 70 rokov, radikálny pokles povolaní, stagnácia duchovného života, príklon k feminizmu a...

Národné stretnutie mládeže P15 má novú hymnu od Simy Martausovej

Národné stretnutie mládeže P15 má novú hymnu od Simy Martausovej

Národné stretnutie mládeže P15, ktoré sa uskutoční v lete 2015 v Poprade, má vlastnú hymnu. Stojí za ňou známa speváčka Sima Martausová. Pieseň dostala názov "Poklad". Hudbu s textom pripravila samotná hudobníčka, slová skladby zverejnil dnes tím, ktorý chystá P15, na webovej stránke www.narodnestre...